Ostravské dny jsou v polovině, představí Radikální minulost i operu Miroslava Srnky

Publikováno: 29.8.2017

Ostrava, 29. srpna 2017 – Ostravské dny se úspěšně přehouply do druhé poloviny. Nabitý program každodenně potvrzuje fakt, že festival je v mezinárodním kontextu zcela unikátní projekt, vytvářející historii moderní hudby v tomto století. K výjimečným zážitkům nadcházejícího programu bude ve středu 30. září patřit koncert Radikální minulost, ve kterém Ostravská banda a nový ONO - Ostrava New Orchestra pod taktovkami Petra Kotíka a Bruna Ferrandise vzdají poctu průkopníkům moderní hudby posledních sta let. Zazní skladby Mortona Feldmana, Richarda Strausse, Charlese Ivese, Rudolfa Komorouse, Jana Rychlíka, Petra Kotíka, Philipa Glasse a Johna Cagea. Pátek 1. září pak přináší další vrcholnou událost: V české premiéře zazní opera Make No Noise českého skladatele Miroslava Srnky, která vznikla na libreto Toma Hallowaye. Ten se nechal inspirovat filmem Isabel Coixet The Secret Life of Words. Na inscenaci, ve které bude Ostravskou bandu řídit dirigent Joseph Trafton, se kromě hvězdné mezinárodní sestavy sólistů (hlavní role Measha Brueggergosman a Holger Falk) budou podílet ostravští tvůrci: režisér Jiří Nekvasil, scénograf David Bazika, kostymérka Marta Roszkopfová a zvukový designér Otakar Mlčoch.

K dalším unikátním akcím bude patřit například první český koncert bravurního Momenta Quartetu z New Yorku s hostujícím klavíristou Josephem Kuberou či stuttgartští Neue Vocalsolisten s programem madrigalů Salvatore Sciarrina nebo současná hudba západního kanadského pobřeží. Festival pořádá Ostravské centrum nové hudby. Jeho klíčovou osobností a hnacím motorem je hudební skladatel, dirigent, flétnista a neúnavný propagátor moderní hudby Petr Kotík.

Sídlem orchestrů festivalu Ostravské dny 2017 je nově obří komplex Trojhalí Karolina a Staré koupelny Provozu Hlubina. Festival Ostravské dny se koná také v  kostele sv. Václava, v Cooltouru na Černé louce nebo na Janáčkově konzervatoři či v Divadle Antonína Dvořáka. Kompletní program je k dispozici na www.newmusicostrava.cz Vstupenky jsou v prodeji v síti Goout - www.goout.net. Vstupenky na jednotlivé koncerty jsou v rozmezí 100 - 300 Kč.

Mimořádnou událostí letošního ročníku je premiéra unikátního symfonického tělesa ONO - Ostrava New Orchestra, který byl sestaven speciálně pro Ostravské dny. Orchestr čítající 106 hudebníků z 21 zemí už několik dnů před festivalem v Ostravě zkoušel pod vedením iniciátora celého projektu Petra Kotíka a dalších dirigentů.  Připravili spolu s již zavedenými opusy současné hudby desítky světových premiér nových skladeb, z nichž mnohé mají potenciál stát se trvalou součástí hudební historie. Debut ONO v Trojhalí Karolina 27.8. přinesl zásadní zlom v historii Ostravských dnů - zrození unikátního symfonického orchestru pro hudbu současnosti. ONO se zhostí také závěrečného koncertu letošních Ostravských dnů, kdy 2. září provede s Ostravskou bandou pět skladeb rezidentů Institutu a Festivalu i slavná díla Edgarda Varèse či Olgy Neuwirth a světovou premiéru skladby Bernharda Langa psanou pro Ostravu a inspirovanou osobností Leoše Janáčka.

Bienále nové a experimentální hudby Ostravské dny patří mezi unikátní akce v celosvětovém měřítku s bohatou mezinárodní účastí na straně účinkujících i návštěvníků.  Festival, jehož s rezidenčním orchestrem je Ostravská banda, nabízí během 10 dnů 22 koncertů, 106 skladeb z toho 30 světových a 56 českých premiér. Najdeme zde orchestrální kompozice i současnou operu, zvukové instalace i maraton elektronické hudby, virtuózní sóla a experimentální performance za účasti renomovaných skladatelů a zahraničních hostů v industriálních prostorách, klubech i kostelech. Pouze v Ostravě zazní v průběhu několika dnů díla avantgardistů, jakými byli John Cage, Edgard Varèse nebo Morton Feldman. Na Ostravských dnech se ještě mohou návštěvníci těšit například na setkání se skladatelem Georgem Lewisem  či na české skladatele Petra Baklu, Pavla Zemka Nováka nebo již zmíněného Miroslava Srnku.

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2020 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz