Ostravská banda vyráží do Vídně

Publikováno: 27.3.2018

Ostravská banda přijala pozvání festivalu Bridges (Mosty) pořádaného prestižním koncertním domem Wiener Konzerthaus. V sobotu 14. dubna se tak zařadí mezi účinkující druhého bienále festivalu, který se zaměřuje hlavně na soudobou hudbu rakouského původu. Přispěje tak k hudební debatě o česko-rakouské spolupráci.

Samotný festival se konal poprvé v červnu roku 2016 a už úvodní ročník na sebe upoutal pozornost a stal se důležitou platformou pro současnou rakouskou hudbu. Letos se na něm představí během tří dní celkem šest mezinárodních ansámblů, které provedou současnou hudbu rakouských skladatelů a skladatelů s vazbami na Vídeň.

Také program koncertu Ostravské bandy je koncipován jako přehlídka spolupráce české a rakouské současné hudební scény: kromě významných rakouských skladatelů, jakými jsou Bernhard Lang, Kurt Schwertsik a Klaus Lang, jsou na programu dvě skladby Petra Kotíka, který bude také koncert dirigovat. Jeho česko-rakouská spolupráce začala již v roce 1962, kdy na Kotíkovo pozvání přijel do Československa právě Kurt Schwertsik, aby se jako skladatel zúčastnil koncertu v Praze. Živé kontakty s Vídní měl také v té době Kotíkův soubor Musica Viva Pragensis. V posledních letech se spolupráce s rakouskou scénou koncentruje na Institut a Festival Ostravské dny, jichž je Kotík uměleckým ředitelem. "Mám radost, že můžeme pokračovat v linii výjimečných koncertů Ostravské bandy, tentokrát dokonce na nejprestižnějším koncertním místě ve Vídni," dodává Kotík, který na Ostravských dnech uvádí díla rakouských skladatelů v českých i světových premiérách od roku 2001.

Ostravská banda je mezinárodní komorní orchestr, který pro festival Ostravské dny a projekty Ostravského centra nové hudby založil v roce 2005 Petr Kotík. Práce hudebníků od New York až po Budapešť sklízí řadu let skvělé ohlasy. Díky vysoké interpretační úrovni a avantgardním programům na sebe Ostravská banda upozornila i za hranicemi ČR. Vystoupila například v Carnegie Hall, Lincoln Centru New York nebo berlínské akademii Der Künste či v Kolíně nad Rýnem. Její vystoupení si objednala také řada význačných festivalů jako madridský musicadhoy nebo anglický Huddersfield.

Koncertní dům Wiener Konzerthaus je jednou z největších a nejprogresivnějších hudebních institucí v mezinárodním hudebním životě. Během jediné sezóny se ve Wiener Konzerthaus koná víc než 750 koncertů s cca 2 500 skladbami, které navštíví přes 600 000 posluchačů. 


Ostravská banda in Konzerthaus Wien:
https://konzerthaus.at/konzert/eventid/55605

“BRIDGES” FESTIVAL
Konzerthaus Wien, Berio-Saal
Sobota | 14. dubna 2018 | 20:30

Ostravská banda
Petr Kotík, dirigent

Kurt Schwertsik: Trio for Violin, Horn and Piano (1961)
Petr Kotík: Musik für 3, in memoriam Jan Rychlík (1964)
Bernhard Lang: Monadologie XVII.2 (Redux ....for Petr Kotík) (2017) 
Klaus Lang: weisse farben. (2016)
Petr Kotík: Nine + 1 (2014-15)


Koncert se koná ve spolupráci s Ostravským centrem nové hudby, Velvyslanectvím České republiky v Rakousku a Českým centrem ve Vídni.

Kontakt:
Barbora Skálová, koordinátorka
Ostravské centrum nové hudby, Dr. Šmerala 2, 702 00 Ostrava
skalova@newmusicostrava.cz
Tel: +420 596 203 426, GSM: +420 736 151 985, www.newmusicostrava.cz

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2021 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz