NĚKOLIK PREMIÉR NAJEDNOU. ZÁSADNÍ FELDMAN V PRAŽSKÉM CENTRU PRO SOUČASNÉ UMĚNÍ DOX V PROVEDENÍ SOČRU

Publikováno: 3.4.2018

Hudba legendy americké poválečné avantgardy Mortona Feldmana se v Praze hraje zcela výjimečně. Koncert 7. dubna v holešovickém DOXu situaci načas změní. Poprvé zazní v jednom večeru hned tři Feldmanovy skladby pro velký orchestr. Poprvé se kompozic amerického avantgardisty ujme Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Poprvé se tak stane v novém multižánrovém prostoru DOX+, který poprvé hostí symfonický orchestr. A poprvé se v klavírním a houslovém koncertě Feldmana představí Belgičan Daan Vandewalle a Newyorčan Conrad Harris. Dirigent Petr Kotík je uváděním Feldmanových děl už pověstný.

Když chodím po ulicích na Manhattanu, přemýšlím o Feldmanově velmi tiché hudbě. Tak tiché, že je v naprosté opozici s hlasitými newyorskými ulicemi.” (Daan Vandewalle)

Houslový part je místy skutečně virtuózní, ale nikdy to není virtuozita stavěná na odiv. Housle s orchestrem nesoupeří, hrají spolu s ním.” (Conrad Harris)

„Schopnost čelit útokům a neuhnout z cesty vyžaduje sílu osobnosti. Morton Feldman byl jednou z největších uměleckých osobností své doby. Spoléhal na svou intuici a to v době, kdy kompoziční systémy byly alfou a omegou každého skladatele.“ (Petr Kotík)

Morton Feldman (1926 – 1987) byl na počátku 50. let součástí skupiny skladatelů, kteří tvořili tzv. newyorskou školu (John Cage, Morton Feldman, Earle Brown a Christian Wolff). Ve světě vizuálního umění byl Feldman spjat s  Jacksonem Pollockem, Markem Rothko, Philipem Gustonem a Robertem Rauschenbergem. Je to také převážně publikum z vizuálního světa a mimo tradiční koncertní sály, které navštěvuje koncerty Feldmanovy hudby. Jeho rozsáhlé dílo zahrnuje skladby, které dnes platí za kultovní. Feldmanova hudba se vyznačuje jemným, subtilním zvukem, harmonickou barevností a poklidnou odloučeností.

Díky dlouholeté spolupráci Petra Kotíka s Mortonem Feldmanem budeme na koncertě v DOXu svědky  autentické interpretace Feldmanových skladeb.Jejich spolupráce začala v roce 1971, kdy oba žili v Buffalu ve státě New York. Petr Kotík jako dirigent provedl a nahrál všechny Feldmanovy orchestrální skladby, velký počet z nich v rámci festivalu Ostravské dny.

Koncert symfonické hudby Mortona Feldmana pořádá Ostravské centrum nové hudby ve spolupráci s Centrem pro soudobé umění DOX a Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu.

Více informací na webu www.newmusicostrava.cz a facebooku www.facebook.com/ocnhOva/. Předprodej vstupenek v sítích GoOut.

 

Zásadní Feldman / Velká symfonická díla
Centrum současného umění DOX - multifunkční sál DOX+

sobota 7. dubna 2018 v 19:00

Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Daan Vandewalle, piano (Gent)
Conrad Harris, housle (New York)
Petr Kotík, dirigent (Ostrava/New York)

Morton Feldman
Piano and Orchestra (1975) 

Structures (1960-62)
přestávka
Violin and Orchestra (1979)

Pořádá Ostravské centrum nové hudby ve spolupráci s Centrem současného umění DOX a Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu

Mediální partneři: Český rozhlas Vltava, Český rozhlas Wave a Radio 1

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2021 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz