TZ: OSTRAVA V PRAZE POPRVÉ S NOVOU OPEROU!!!

Publikováno: 9.10.2018

Opera? Opera!!!
OSTRAVA V PRAZE  POPRVÉ S NOVOU OPEROU!!!
Sciarrino – Eastman- Kotík

Festival Ostrava v Praze uvede 2. listopadu od 19:30 v Divadle Komediev pražských premiérách tři inscenace, které byly součástí Ostravských dnů nové opery (NODO). Další z misí soudobé hudby do Prahy organizuje opět Ostravské centrum nové hudby, tentokrát v úzké spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským.

Ten večer budou na programu tři komorní opery: Infinito Nero současného hvězdného skladatele zvláště italských a německých operní domů Salvatore Sciarrina, hravá vokální skladba afroamerického buřiče (zpěváka a skladatele) newyorské scény Julia Eastmana  Maclea „filozofická“ opera Petra Kotíkao povaze mistrovských děl na text Gertrudy Stein. Do Prahy přijede pět amerických sólistů (sólový soprán Christine Kay, sólové houslePauline Kim)a budapešťská mezzosopranistka Katalin Károlyi. Hraje mezinárodní komorní orchestrOstravská bandapod vedením Petra Kotíka, spoluúčinkují členové Prague Shakespeare Company (Guy Roberts, umělecký ředitel). Vše ve scénické realizaci Jiřího NekvasilaDavida Baziky.

Salvatore Sciarrino: Infinito Nero (Černé nekonečno) Půlhodinové dílo z roku 1998 na libreto podle zápisu sv. Marie Maddaleny de´ Pazzi. Hudbu Itala Sciarrina lze charakterizovat jako „akustické divadlo nočních zvuků“. Evokuje napětí a tajemnost nočních šelestů, náhlá zaskřípnutí starého nábytku, vzdálené zvuky moře a nočního hmyzu. Opera je inspirována nevšedním příběhem Marie Maddaleny de’Pazzi, která žila okolo roku 1600 a která své mystické, děsivé vize „diktovala“ ve stavu nepříčetnosti osmi novickám. Hlavní roli ztvární budapešťská mezzosopranistka Katalin Károlyi.

Julius Eastman: Macle Asi dvacetiminutová čistě vokální kompozice pro čtyři hlasy. Při jejím provedení se vespolek zpívá, mluví, křičí, šeptá, směje atd. Eastman také působil v  liberálním prostředí newyorské hudební scény jako radikální buřič. Souběh různých důvodů včetně drog a alkoholu vedl až k jeho bezdomovectví. Dnes se Eastmanovy vzácně nalezené skladby hrají na nejvyhlášenějších experimentálních scénách světa. Julius Eastman složil Macle na závěr roku 1971 pro evropské turné Kotíkova S.E.M. Ensemble, u jehož zrodu Eastman stál.

Petr Kotík: Master-Pieces / Mistrovská díla Libreto napsal Petr Kotík na základě textu Gertrudy Stein, konkrétně její přednášky z roku 1936 „Co jsou mistrovská díla a proč je jich tak málo“. Jde o úvahy o povaze tvůrčího procesu, uměleckých dílech, na která se díváme jako na díla mistrovská. Opera Mistrovská díla je meditace, konverzace, zčásti přednáška a monolog, přerušovaný třemi vypravěči. Letos byla opera s velkým úspěchem uvedena v Bohemian National Hall v New Yorku ve scénické realizaci Jiřího Nekvasila a Davida Baziky, kteří ji přenesou s newyorskými sólisty do Divadla Komedie.

Více informací na webu:www.ostravavpraze.eu
Předprodej vstupenek:www.mestskadivadlaprazska.cz/inscenace/365/opera-opera/


 

Opera??? • Opera!!!
ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským

Sólisté Ostravského centra nové hudby
S.E.M. Ensemble
Ostravská banda
Petr Kotík, dirigent
Prague Shakespeare Company, Guy Roberts, umělecký ředitel
Jiří Nekvasil, David Bazika, scénická realizace

2.listopadu 2018 v 19:30
Divadlo Komedie Praha
Jungmannova 1

 

Sólisté:
Katalin Károlyi, mezzosoprán (Budapešť)
Christine Kay, soprán (New York)
Tomás Cruz, tenor (New York)
Alex Dobson, baryton (Toronto)
Nick Hay, bas (New York)
Pauline Kim, housle (New York)
členové Prague Shakespeare Company, Guy Roberts, umělecký ředitel

Program:
Salvatore Sciarrino: 
Inifinito nero (1997)
opera v jednom dějství (libreto S. Sciarrino) – 27 min
Julius Eastman: Macle (1972) – 17 min
skladba pro hlasy

přestávka

Petr Kotík: Master-Pieces (2014-18)
opera v jednom dějství (libreto Gertrude Stein) – 70 min


Další informace a tiskové materiály:
Kristýna Konczyna
Manažerka kanceláře OCNH
e-mail: konczyna@newusicostrava.cz
mobil: 777 613 184, tel.: 596 203 426

 

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2021 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz