Ostravské dny v srpnu 2019 podesáté!

Publikováno: 12.2.2019

18hodinový maraton, světové a české premiéry, Feldmanova opera i hudba pro Harley Davidson 

Ostrava, 11. února 2019 –Nové kompozice psané pro festival, účast mladé generace i světoznámých skladatelů dneška, návraty k začátkům avantgardy a mimořádným skladbám posledních let, elektronická hudba i zvukové happeningy v nastudování špičkových sólistů a dirigentů, komorního orchestru Ostravská banda, symfonického orchestru ONO / Ostrava New Orchestra, smíšeného sboru Canticum Ostrava a zahraničních ansámblů z Kanady a Rakouska. Od 22. do 31. srpna v Trojhalí Karolina, Dolní oblasti Vítkovice, Divadle Jiřího Myrona, ostravské katedrále i Dole Michal. 

Jubilejní 10. bienále Ostravských dnů má na programu 12 koncertů a jeden 18hodinový maraton. Součástí festivalu je také vzdělávací Institut, který je mezinárodním pracovním prostředím pro skladatele a interprety pod vedením skladatelů z celého světa (12. - 31. 8. 2019).

Za téměř 20 let intenzivní práce se nám podařilo zanést Ostravu na mapu významných metropolí soudobé hudby. Dochází zde k unikátním setkáním napříč generacemi hudebníků, skladatelů i publika.“   - Petr Kotík, umělecký ředitel Ostravských dnů


Odtajnění programu č. 1


Dlouhý večer, náročnou noc a kus dalšího dne budou mít před sebou na čtyřech scénách nově opraveného Divadla Jiřího Myrona z pátku 23.na sobotu24. srpna fanoušci díla Mortona Feldmana(pětihodinový kus For Philip Guston v podáníS.E.M. Ensemble), Alvina Currana(Inner Cities , čtyřhodinový úryvek hraje klavírista Daan Vandewalle), Julia Eastmana(Evil Niggerpro čtyři koncertní křídla, nastudování vede Joseph Kubera), Terry Rileyho(slavnou skladbu In Cprovede Canticum Ostrava s Ostravskou bandou), Petra Kotíka(The Plains of Gordiumpro šest perkusionistů), Klaase de Vriese (Stringedv podání cimbalisty Jana Rokyty a Doelen Kwartet) nebo La Monte Younga (zazní legendární Composition 1960 #7). Opening Performance Orchestra vzdá hold Phillu Niblockovi.Program bude doplněn sóly hráčů Ostravské bandy s kompozicemi známých i začínajících skladatelů. Maraton zahájí na parkovišti před divadlem a katedrálou Koncert pro 9 Harley Davidsons, trubku a syntezátor Dietera Schnebela v koncepci skladatelky a experimentální performerky Steffi Weismann. Zveřejňujeme časový itinerář maratonu, který nedá posluchačům spát - prostory budou vybaveny ale i pro případ odpočinku, včetně lehátek a non-stop občerstvovacích zařízení. 


23. - 24. srpen, Divadlo Jiřího Myrona
(ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským)
1080 minut


Pátek 23. srpna

17:00    Dieter Schnebel / Steffi Weismann: Harley Davidsonpro 9 motorkářů, trubku a syntezátor
17:30    Julius Eastman:Evil Nigger,pro čtyři koncertní křídla
19:00    Students / OB Solos +
19:30    Petr Kotík: The Plains of Gordium, pro šest hráčů na bicí nástroje
20:30    Klaas de Vries: Stringed, pro cimbál a smyčcové kvarteto
21:30    Terry Riley: In C
22:40    La Monte Young: Composition 1960 #7

Sobota 24.srpna
0:00     Alvin Curran: Inner Cities(excerpt)
4:00     Students / OB Solos +
4:40     Opening Performance Orchestra: „Homage” – Phill Niblock Four Walls of Sound
6:30     Morton Feldman: ForPhilip Guston
11:00    Brunch: Q&A

Festival Ostravské dny 2019 začne ve čtvrtek22. srpnakomorním koncertem a multimediálními příspěvky mladých skladatelů. Po Maratonu v Divadle Jiřího Myrona (23. – 24. 8.) následuje v sobotu ještě Minimaraton elektronické hudbyv dramaturgii Petra Vrby a Martina Klimeše. Neděle 25. srpnabude ve znamení hudebního kolokvia(moderuje Boris Klepal) a prvního orchestrálního koncertu(světová premiéra Petra Cíglera a velkých orchestrálních skladeb Chayi Czernowin, Isabel Mundry, Petra Kotíka a dalších). V pondělí 26. 8.vystoupíOstravská banda a zazní světové premiéry hudby Richarda Ayrese a Christiana Wolffa, včetně děl Salvatora Sciarrina a  Frederica Rzewskeho i mladých skladatelů Institutu Ostravských dní. Úterní koncerty (27. 8.) se budou odehrávat v Katedrále Božského Spasitele v Ostravě a ve finále nabídnou účast na skladbě Symphonie - “Monotone-Silence”, jejímž autorem jeYves Klein. Ve středu (28. 8.) poprvé vystoupí v ČR klasicko-jazzová formace Studio Danz Vídně, pozdní večer bude věnován orchestrálnímu programu „Slyšet mikrotonálně“, v české premiéře zazní dílo Marca Sabata nebo světová premiéra pro tárogató Rafaela Nassifa i legendární DiamantyAlvina Luciera pro tři orchestry. Čtvrtek 29. 8.přinese hostování slavného QuatuorBozziniz Kanady, noční program se pak skrývá pod názvemPiano Piano Kudu.Jedním z očekávaných vrcholů Ostravský dnů bude operaNeither amerického skladatele Mortona Feldmana za hostování Symfonického orchestru Českého rozhlasu, který ve světové premiéře nastuduje také nové dílo Petra Bakly (pátek30.8.). Na závěr festivalu (31. 8.) jsou v plánu dva koncerty, své nové dílo představí např. Michal Rataj, zazní v Čechách nikdy neuvedená skladba Miroslava Srnky i posluchačským úspěchem na evropských pódiích ověnčená skladba Bernharda LangaDW28 „Loops for Davies” pro virtuózního basklarinetistu Garetha L. Daviese.

Permanentky a vstupenky na festival budou v prodeji od 1. dubna 2019.

Více informací na webu www.newmusicostrava.cz/cz/ostravske-dny/ 
a facebooku https://www.facebook.com/ocnhOva/

Další informace a tiskové materiály:
Kristýna Konczyna
Ostravské centrum nové hudby
e-mail: konczyna@newmusicostrava.cz
tel.: 777 613 184

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2021 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz