Ostravské dny jsou v polovině! Premiéry originální hudby dneška v Ostravě až do 31. srpna

Publikováno: 26.8.2019

Radost ze společného objevování dosud neslyšeného

Ostrava, 26. srpna 2019 – Čtyři koncertní dny s více než 30 hodinami hudby má k dnešnímu dni za sebou festival nové a experimentální hudby Ostravské dny. Početné a nadšené publikum ocenilo jak Dlouhou noc(18hodinový maraton hudby, motocyklů Harley-Davidson a fluxusových kreací), takMinimaraton elektronické hudbyna Dole Michal nebo včerejší velké orchestrální zahájení v industriálním Trojhalí Karolina, které vyvrcholilo skladbou Bernharda Langa Loops for Daviss virtuózním basklarinetistou Garethem Davisem a 80členným symfonickým orchestrem ONO – Ostrava New Orchestra. Usilovná práce interpretů, velké nadšení a zapálení pro skladby dneška, výborné, početné publikum a radost ze společného objevování dosud neslyšeného – taková teď vládne atmosféra na Ostravských dnech, unikátním festivalu hudby se zaměřením na 21. století.

Pro potřeby festivalu vznikla před 14 lety Ostravská banda, mezinárodní orchestr virtuózních hráčů z Evropy a USA. První koncert vyhlášeného orchestru začíná právě dnesa vedle skladeb mladých skladatelů – účastníků rezidenčního Institutu při Ostravských dnech – to budou přelomová díla Salvatora Sciarrina, Isabel Mundry nebo světová premiéra skladby legendárního amerického avantgardisty Christiana Wolffa. Hvězdou večera je Sciarrinova múza, mezzosopranistka Anna Radziejewska. Industriální náměstí Trojhalí Karolina je proměněné v koncertní sál.

V úterý 27. 8. se otevřou brány Katedrály Božského Spasitele a účinkovat bude další soubor, který vznikl v roce 2003 právě pro potřeby Ostravských dnů: Canticum Ostravav čele se sbormistrem Jurijem Galatenkem. Kromě skladeb mladé generace zazní Ligetiho Lux aeterna nebo Fantazie pro šest violoncell Petera Grahama. Katedrální varhany rozehraje skladatel Klaus Lang. Od 21:30 začne velká událost, kdy 40 hudebníků provede symfonii vizuálního umělce Yvese Kleina „Monotone – Silence“. Naléhavý kvintakord vystřídá po 20 minutách řízené 20minutové ticho. To je nedílnou součástí této konceptuální kompozice.

Ve středu 28. 8. účinkuje v Ostravě poprvé jazzově laděné Studio Dan z Vídně, hudebníci, kteří se brilantně pohybují i v žánru soudobé klasické hudby. Na jejich vystoupení ve Starých koupelnách Dolu Hlubina navazuje noc s názvem Piano Piano Kudu. Přítomen bude nejen klavírní virtuóz a skladatel Frederic Rzewski, ale i Alvin Curran, který bude hrát na jemenský šofar z rohu antilopy kudu.

Čtvrtek 29. 8. bude ve znamení návštěvy jednoho z nejlepších smyčcových kvartet pro současnou hudbu, Quatuor Bozziniz Montrealu. Pro festival sestavili originální program, na kterém jsou skladby pionýrky elektronické hudby Magdaleny Johanny Beyer, ale i kvarteto současné kanadsko-srbské skladatelky Any Sokolović nebo skladba Christiana Wolffa, věnovaná přímo Bozzini. Své první vystoupení zažije také Slavíková Quartet, ostravské kvarteto, které se dalo dohromady pro kompozice mladé skladatelské generace.

Pátek 30. 8. vystoupí v dalším koncertě Ostravské bandy vynikající houslistka Hana Kotková z Lugana, a to ve světové premiéře kompozice Petra Kotíka, kterou napsal právě pro ni. Součástí večera bude vystoupení Belgičana Daana Vandewalleho ve skladbě Frederica Rzewskéhoa také česká premiéra mimořádně náročné skladby Miroslava Srnky, momentálně jednoho z nejznámějších českých skladatelů v Evropě.

Sobota 31. 8. je posledním dnem 10. bienále Ostravských dní a vyvrcholí hodinovou operou/neoperou. Předchází jí odpolední koncert na Janáčkově konzervatoři Last call, který představí čerstvá díla nejmladší skladatelské generace. Velký symfonický závěr začíná v 19 hodin v Trojhalí Karolina. Poprvé na Ostravské dny přijede Symfonický orchestr Českého rozhlasu, který povede německý dirigent Peter Rundel, jeden z nejrespektovanějších dirigentů nejen soudobé hudby. Ve světové premiéře zahrají skladbu Petra Bakly s názvem Nad městem je ostrov, poté Claudia Barainsky, sopranistka první operních scén, zazpívá na mystický text Samuela Beckettaoperu slavného amerického avantgardisty Mortona Feldmana Neither – dílo nesmírně intenzivní a naléhavé. Mimořádnou operní událost vede inscenační tým Jiří Nekvasil a David Bazika z Národního divadla moravskoslezského.

 


 

Permanentka na všechny koncerty je ke koupi za 850 Kč. Sleva pro studenty, seniory, ZTP/P činí 150 Kč z ceny permanentky. Ceny jednotlivých koncertů jsou uvedeny na našich webových stránkách. Vstupenky je možné zakoupit v síti GoOut.

Festival Ostravské dny se koná za podpory statutárního města Ostravy, Ministerstva kultury ČR, Moravskoslezského kraje, Česko-německého fondu budoucnosti, společnosti SATUM a díky dalším institucím, nadacím i podpoře soukromého sektoru. Za kontinuální velkorysou pomoc Ostravskému centru nové hudby děkujeme Liboru Winklerovi.

Ostravské dny probíhají ve spolupráci s Trojhalím Karolina, Národním divadlem moravskoslezským, Janáčkovou konzervatoří v Ostravě, Provozem Hlubina a spolkem Bludný kámen.

Pořadatelem festivalu je Ostravské centrum nové hudby. Informace o festivalu a dalších projektech jsou k dispozici na webových stránkách www.newmusicostrava.cz a také na facebooku.

Možnost novinářských akreditací:
Kristýna Konczyna
Ostravské centrum nové hudby
e-mail: konczyna@newmusicostrava.cz
tel.: 777 613 184 

Naše kancelář je po dobu Ostravských dní přestěhována do prostor Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, kde nás najdete do 31. srpna.

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2022 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz