Zásadní Xenakis poprvé v Praze!

Publikováno: 3.10.2019

Ostravské centrum nové hudby se vrací do sálu DOX+

Ostrava, 3. října 2019 – Zásadní orchestrální dílo Iannise Xenakise, nanejvýš originálního skladatele 20. století a také architekta, bude poprvé uvedeno v Praze. Stane se tak v úterý 5. listopadu v Centru současného umění DOX. Xenakis muzikanty ani posluchače nešetří a strhává je do svého zvukového světa – syrového, fascinujícího, nezaměnitelného. Orchestr v Xenakisovi znázorňuje mnohdy vřavu plnou dramatických zvratů, sólistické party jsou často na hraně interpretačních možností. Z toho důvodu existuje jen hrstka hráčů a zpěváků, kteří mají tato mimořádně exponovaná díla v repertoáru. Jedinečnost večera podtrhne účinkování sólistů z USA, Německa a Maďarska a také ONO/Ostrava New Orchestra, 80členný mezinárodní orchestr mladých interpretů s vášnivým zájmem o soudobou hudbu. 
Koncert navazuje na loňskou produkci Ostravského centra nové hudby s uvedením orchestrálního díla Mortona Feldmana v multifunkčním sále DOX+, čímž pokračuje spolupráce mezi Centrem současného umění DOX a Ostravským centrem nové hudby a navazuje na dramaturgickou linku DOXu podporovat a uvádět tvůrce s originálním uměleckým rukopisem.

„Rostoucí disciplína a koncentrace hráčů vyvrcholila v Xenakisově AIS. Ostrava New Orchestra zde nabídl naprosto jednotný, kompaktní, a především přesný zvuk. Přes náročnost Xenakisovy hudby si těleso po celou dobu udrželo vyvážený a čistý tón. Dosti hlasitá rytmická sekce v čele s Tamásem Schlangerem přidala na dramatické naléhavosti tohoto díla pojednávajícího o dualitě života a smrti. Masivní finále AÏSpotvrdilo úspěch celého dramaturgického i organizačního rozhodnutí založit nový orchestr přímo pro potřeby Ostravského centra. Intenzivní nasazení a upřímný zájem na hudbě se nesl celým večerem a přelil se i v samotné publikum.“

Jan Borek / Harmonie, 30. 8. 2017

Iannis Xenakis (1922–2001) vystudoval architekturu a inženýrství na Technické univerzitě v Aténách, zatímco paralelně studoval hudbu. Ještě jako student se v roce 1944 na straně odboje proti britské armádě aktivně zúčastnil řecké občanské války a byl vážně zraněn. To, že nezemřel, je často popisováno jako zázrak. V roce 1947 uprchl do Francie, v Řecku byl v nepřítomnosti odsouzen za svou odbojovou činnost k trestu smrti.

Architektonické studio Le Corbusiera ho zaměstnalo krátce po příjezdu do Paříže, navzdory statusu ilegálního imigranta. Záhy se z něj stal Corbusierův blízký spolupracovník. Jedním z jejich posledních společných projektů byl Philipsův pavilon na světové výstavě EXPO 1958 v Bruselu. Pavilon byl postaven jakožto obří hala pro multimediální performance. Mezi díly, jež v pavilonu zazněla, byla např. Poème électroniqueEdgarda Varèse nebo Xenakisova musique concrète: Concret PH. 

Jako skladatel to zpočátku neměl Xenakis v Paříži jednoduché. Řada osobností ho rezolutně odmítla vyučovat (například Arthur Honegger o jeho skladbách řekl, že „nejsou hudbou“). Nakonec ho do své třídy přijal Olivier Messiaen (1951–53) a jeho podpora byla pro Xenakise velmi důležitá. Xenakis se postupně začal prosazovat a koncem padesátých let byl již v Evropě jedním z uznávaných a obdivovaných skladatelů. Jeho originální tvorba se v ničem nepřizpůsobovala stylu tehdejší nové hudby. Od šedesátých až do konce devadesátých let se Xenakis věnoval výhradně kompozici a pedagogice (Indiana University Bloomington, Sorbonna v Paříži, londýnská Gresham College aj.). Jeho rozsáhlé dílo zahrnuje skladby pro velký orchestr, sbor, balet a oratoria, kompozice pro komorní orchestr i sólové nástroje a elektronickou hudbu na magnetofonovém pásku. 

Na festivalu Ostravské dny zaznělo za posledních deset let třináct skladeb Iannise Xenakise, včetně velkých orchestrálních kompozic či oratoria Oresteia. V Praze poprvé uslyšíme Xenakisova stěžejní orchestrální díla Troorkh, AÏSi Ata. S ONO/Ostrava New Orchestra účinkují tři mimořádní sólisté – trombonista William Langz New Yorku, barytonista Holger Falkz Frankfurtu a perkusionista Tamás Schlangerz Budapešti. Dirigentem večera bude Petr Kotík, který se s Xenakisem osobně setkal v roce 1962 ve Varšavě a v následujících letech s ním byl v úzkém kontaktu.Jeho dílu se coby dirigent věnuje systematicky.

„(…) Ostrava New Orchestra, obohacený o bubenickou baterii v čele s perkusionistou Tamásem Schlangerem a barytonistou Holgerem Falkem, vstoupil do mohutného závěru. Xenakisova AISzněla od počátku ostře a hrozivě. Orchestr najednou ohromně vyrostl, což v nejsilnějších místech, kde se téma smrti objevuje v nejextatičtější podobě, znělo ve spojení s šílenstvím bicích a skvělými sólisty opravdu hrozivě. Nádherně zněla i táhlá lyrická část s výrazným a skvěle zahraným trubkovým sólem, rovněž skvěle zazpívaná Holgerem Falkem. Závěr ve skvělé, burácivé, ale soustředěné poloze byl tedy nejjistějším prvním krokem nového festivalového orchestru – Ostrava New Orchestra.“

Šimon Kořený, Jakub Španihel / OperaPlus, 28. 8. 2017

ZÁSADNÍ XENAKIS
úterý 5. listopadu 2019
Orchestrální díla Iannise Xenakise

19:00 Centrum současného umění DOX, multifunkční sál DOX+(Poupětova 3, 170 00 Praha – Holešovice)

ONO - Ostrava New Orchestra (mezinárodní)
William Lang, trombon (New York)
Holger Falk, baryton (Frankfurt)
Tamás Schlanger, perkuse (Budapešť)
Petr Kotík, dirigent (New York / Ostrava)

Program: 
Troorkh (1991) koncert pro trombon a velký orchestr
Ata (1987) pro velký orchestr
přestávka
Aïs (1980) dvojkoncert pro baryton, perkuse a velký orchestr


Durata koncertu cca 90 minut.
Více informací na webu www.newmusicostrava.cz a Facebooku www.facebook.com/ocnhOva/
Předprodej vstupenek v síti GoOut.


  

Koncert pořádá Ostravské centrum nové hudby ve spolupráci s Centrem současného umění DOX. Akce je off-programovou součástí festivalu Ostrava v Praze.

Za finanční podporu děkujeme Ministerstvu kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy, Statutárnímu městu Ostrava, Moravskoslezskému kraji a Liboru Winklerovi.

 


 

Další informace a tiskové materiály:

Kristýna Konczyna
manažerka kanceláře OCNH
e-mail: konczyna@newusicostrava.cz
mobil: 777 613 184, tel.: 596 203 426

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2022 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz