Cena Divadelních novin míří do Ostravy!!! V kategorii Hudební divadlo ji získala šestinotónová opera Aloise Háby

Publikováno: 29.11.2018

Cenu Divadelních novin za sezónu 2017/18 v kategorii Hudební divadlo udělila odborná porota Jiřímu Nekvasilovi za režii a Bruno Ferrandisovi za hudební nastudování inscenace opery Přijď království TvéAloise Háby. Mimořádná mikrotonální opera byla ve světové premiéře uvedena letos 24. června v Ostravě a vzdala hold jednomu z  nejpozoruhodnějších skladatelů 20. století Aloisi Hábovi (1893-1973). Stala se vlajkovou lodí festivalu NODO / New Opera Days Ostrava 2018, který pořádá Ostravské centrum nové hudby ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským. „Toto spojení umožňuje vytvářet v českém kontextu jedinečné produkce a projekty na poli nové opery a nového hudebního  divadla,“řekl v reakci na ocenění Jiří Nekvasil.

Prezentaci současného hudebního divadla se festival NODO věnuje v pravidelných dvouletých intervalech od roku 2012. První cenu Divadelních novin v souvislosti s objednávkou festivalu NODO získal v roce 2014 tvůrčí tým inscenace opery Sezname, otevři se!- skladatel Martin Smolka a režisér Jiří Adámek. V případě inscenování Hábova "Království" se na režijní koncepci vedle Jiřího Nekvasila podílel scénograf David Bazika, kostýmy měla na starosti Marta Roszkopfová, za nastudováním pěveckých sól i sborů stál Jurij Galatenko. Náročných orchestrálních partů se ujali členové mezinárodních rezidenčních těles Ostravské centra nové hudby: zkušená Ostravská banda a ONO / Ostrava New Orchestra, symfonický orchestr mladých hudebníků, který s úspěchem debutoval na festivalu Ostravské dny 2017. U příležitosti uvedení Hábovy opery se v čele orchestru ocitlo šestinotónové harmonium, nástroj z 30. let, který byl zkonstruován přímo pro Hábu a který v opeře Přijď království Tvésehrál zásadní roli. Pro jediná dvě představení na festivalu NODO (24. a 25. června 2018) nástroj laskavě zapůjčilo České muzeum hudby a náročného partu se chopil klavírista Miroslav Beinhauer. Celkem se na „Království“ podílela stovka (!) účinkujících, kteří v Divadle Jiřího Myrona v Ostravě strávili společným zkoušením pouze pět dní. Představení zaznamenal Český rozhlas. 

OperaPřijď království Tvébyla dokončena během války v roce 1942 a na své provedení čekala téměř 80 let (!). Důvodů pro takové zpoždění bylo víc: svou roli jistě sehrála složitá politické situace (a obsah této „antroposofické“ opery), ale také nezvyklé provozní a interpretační požadavky. S nimi se několik měsíců před premiérou potýkal organizační i umělecký tým v čele s dirigentem Brunem Ferrandisem, který se nezvyklé partituře věnoval intenzivně několik měsíců. Paralelně s ním i Pavel Ciboch, který Hábův rukopis doslova v rukavičkách přepisoval do počítačového systému, party neexistovaly. 

V souvislosti s provedením Hábovy šestinotónové opery se v médiích mluvilo o "splacení dluhu nejexperimentálnějšímu českému skladateli" (Jakub Kožíšek, ČT24) a "vrcholu operní sezóny" (Radmila Hrdinová, Právo) o reakcích typu „Mezinárodní a překvapivě mladé festivalové publikum v Ostravě bylo dílem o (mírném) třídním boji nadšeno“(Boris Gruhl, Das Opernglas). K uvedení tohoto zcela mimořádného díla od skladatele, kterého zná svět lépe než jeho vlast, došlo překvapivě zezdola. Nikoli tedy v bezpečném zázemí institucí pečujících o odkaz českých skladatelů, ale díky Ostravskému centru nové hudby v čele s Petrem Kotíkem, spolku s omezenými finančními prostředky, který přijal za svůj nápad skladatele a šéfa Hudebního informačního střediska Petra Bakly. K snahám o realizaci se naštěstí ihned připojil ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil, ale také dědicové autorských práv k dílu Aloise Háby Jan a Dominik Andreskovi. Konání NODO 2018 podpořila řada institucí včetně Statutárního města Ostravy, Ministerstva kultury ČR, Libora Winklera, Moravskoslezského kraje nebo nadace Art Mentor Lucerne.

Ostravské centrum nové hudby aktuálně připravuje sesterský festival Ostravské dny, který se uskuteční v příštím roce (22. - 31. 8. 2019) a už teď je jisté, že se na programu objeví také zvuky z mikrotonálního světa Aloise Háby nebo opera Neither Mortona Feldmana.

Více o inscenaci opery Aloise Háby na stránkách Ostravského centra nové hudby v rubrice Ohlasy v médiích (http://www.newmusicostrava.cz/cz/media/ohlasy-v-mediich/)

Kristýna Konczyna, Ostravské centrum nové hudby
GSM: +420 777 613 184, Email: konczyna@newmusicostrava.cz
www.newmusicostrava.cz

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2022 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz