Program Festivalu Ostravské dny 2011

PÁTEK 26.8.2011
19:00 
Důl Michal
MULTIMEDIÁLNÍ PERFORMANCE
Členové Ostravské bandy
Ostrava Days Ensemble 
Gordon Monahan, instalace (Meaford, Kanada)
Salome Kammer, zpěv (Mnichov)
Daniel Ploeger, performer (Berlín)
John Eckhardt, basová kytara & processing (Hamburg)
Karel Dohnal, klarinet (Praha)

Cecilia Lopez: Música Mecánica para Chapas - resonadores #2 (2008)
Karlheinz Stockhausen: Harlekin (1975)
Daniel Ploeger: Electrode (2011)
Kurt Schwitters: Ursonate - 1. věta (1927-31)
John Eckhardt: ferns (2011) světová premiéra
Thomas Buckner, Larry Polansky & OD Ensemble: Improvisation

SOBOTA 27.8.2011
14:00 – 24:00 Galerie výtvarného umění v Ostravě
MINIMARATON ELEKTRONICKÉ HUDBY
Dramaturgie: Martin Klimeš

Vystoupí:
Lukasz Szalankiewicz (Polsko), Robert Ashley/Thomas Buckner (USA), Michal Rataj (Praha), Gordon Monahan (Kanada), Tomáš Vtípil (Brno), Jack/Jack (Slovensko), Larry Polansky (USA), No Pavarotti (Praha), Rafani & Jiří Valoch (Praha, Brno), Petr Kotík (Ostrava, New York), Radio Royal (Praha), Andrea Neumann & Ivan Palacký (Brno, Německo), Robert Piotrowicz (Polsko), Franz Hautzinger & Matija Schellander (Rakousko), Romano Krzych (Francie), No Sugar (USA), Zsolt Sőrés Ahad & Christian Skj.dt (Německo, Dánsko), Alexandr Vatagin (Rakousko)

NEDĚLE 28.8.2011
19:00 Dům kultury města Ostravy
ZAHAJOVACÍ KONCERT
Janáčkova filharmonie Ostrava
Daan Vandewalle, piano (Gent)
Salome Kammer, zpěv (Mnichov)
Lucie Vítková, akordeon (Brno)
Jakub Tengler, perkuse (Ostrava)
Johannes Kalitzke, dirigent (Vídeň)
Petr Kotík, dirigent (New York / Ostrava)

Rolf Riehm: Wer sind diese Kinder (2009) Světová premiéra nové verze
Morton Feldman: Structures (1962)
Petr Kotík: Fragment (1998)
Lucie Vítková: Akcept (2010 - 2011) 
Carola Bauckholt: Emil will nicht schlafen... (2009/2010) Česká premiéra

PONDĚLÍ 29.8.2011
17:30 Janáčkova konzervatoř v Ostravě
Z BRATISLAVY
Quasars Ensemble (Bratislava)
Petra Noskaiová, mezzosoprán (Bratislava)
Marek Štrbák, varhany (Bratislava)
Ivan Buffa, umělecký ředitel (Bratislava)

Carola Bauckholt: Treibstoff (1995)
Roman Berger: Korczak in memoriam (2000) Česká premiéra
Ivan Buffa: Rebirth (2011) Světová premiéra
Cinzia Nistico: Tussen (2010) Česká premiéra
David Bremner: Out here on Cottage Grove it matters (2008) Česká premiéra
Philippe Hurel: Figures libres (2000) Česká premiéra

20:30 Dům kultury města Ostravy
Ostravská banda
Salome Kammer, zpěv (Mnichov)
Ondřej Vrabec, lesní roh (Praha)
Joseph Kubera, klavír (New York)
Johannes Kalitzke, dirigent (Vídeň)
Petr Kotík, dirigent (New York / Ostrava)
Barbara Kler, dirigent (Berlín)

Petr Kotík: Kontrabandt (1967) Česká premiéra 
Martin Smolka: Autumn Thoughts (1998) Česká premiéra 
Peter Ferenčík: Maybe, Perhaps, Possibly (2011) Česká premiéra
Kurt Schwertsik: salotto romano (1961)
György Ligeti: Hamburg Concerto (1998-99, revidováno 2003) Česká premiéra 
John Cage: Aria (1958), Solos from Concert for Piano and Orchestra (1957-58), Fontana Mix (1958) 
(simultánní provedení)

ÚTERÝ 30.8.2011
17:30 Dům kultury města Ostravy
NOČNÍ SÓLA

17:30 První část
Ostravská banda
Rhodri Davies, harfa (Newcastle)
Petr Kotík, dirigent (New York / Ostrava) 
Juho Laitinen, violoncello (Helsinki)
Daniel Svoboda, klarinet (Ostrava)
Bohdan Hilash, saxofon (New York)

Carolyn Chen: Wilder Shores of Love (2011) Česká premiéra
Katherine Soper: The Sleep Side (2011) Česká premiéra
John Lely: Cycling in Ostrava (2004) Česká premiéra
James Saunders: Materials Vary Greatly and are Simply Materials (2010) Česká premiéra
Pablo Chin: For Instance Mozart (2011) Česká premiéra
Alex Mincek: Pendulum #7 (2011) Česká premiéra

19:00 Druhá část
Katalin Károlyi, soprán (Budapešť / Paříž)
Rhodri Davies, harfa (Newcastle)
Daan Vandewalle, klavír (Gent)
a hosté

Christian Wolff: For Harp Player (2009) Česká premiéra
Yasunao Tone: Ten Haikus of Matsuo Basho (2006, revidováno 2007) Česká premiéra
Sam Park: A memory of Shadow (2011) Česká premiéra
Petr Bakla: Melody and Accompaniment (Scales, Octaves, Repetitions IV) (2007) Světová premiéra
Gordon Mumma: Comitatus 2 (2009) Světová premiéra
Zoltán Jeney: Psalmus 5 (1989) Česká premiéra

20:30 Třetí část
Hana Kotková, housle (Lugano) 
Fabrizio Rosso, elektrotronika (Villadeati/Melide)
Roberto Mucchiut, elektronika (Villadeati/Melide)
Arne Deforce, violoncello (Gent)
John Eckhardt, kontrabas (Hamburg)
Conrad Harris, housle (New York)

Iannis Xenakis: Mikka (1971) Česká premiéra
Iannis Xenakis: Mikka-S (1976) Česká premiéra
Brian Ferneyhough: Trittico per G.S. (1989) Česká premiéra
Iannis Xenakis: Kottos (1977) Česká premiéra
Charles Ames: Concurrence (1986) Česká premiéra
Pierre Boulez: Anthémes II (1998)

22:00 Čtvrtá část
John Tilbury a Ostrava Days Ensemble
Thomas Buckner, zpěv (New York)
Ostravská banda
Petr Kotík, dirigent (Ostrava, New York)

Robert Ashley: Odalisque (1984) Česká premiéra
Cornelius Cardew: The Tiger s Mind (1967) Česká premiéra
Ostrava Days Ensemble
John Tilbury, umělecký vedoucí

23:00 Pátá část
ONCE Trio (mezinárodní)
Conrad Harris, housle (New York)
Arne Deforce, violoncello (Gent)
Daan Vandewalle, piano (Gent)

Morton Feldman: Trio (1980) Česká premiéra

STŘEDA 31.8.2011
17:30 Dům kultury města Ostravy
OSTRAVSKÁ BANDA II
Ostravská banda
Conrad Harris, housle (New York)
Johannes Kalitzke, dirigent (Vídeň) 
Barbara Kler, dirigentka (Berlín)
Petr Kotík, dirigent (New York / Ostrava)
Ondřej Vrabec, dirigent (Praha)

Jiří Kadeřábek: Technological Progress (2011) Světová premiéra
David Kant: Paths Through An Ordered Field (2011) Světová premiéra
Petr Cígler: Entropic Symphony (2011) Světová premiéra
Ben Irwin: Synecdoche (2010) Česká premiéra
Giacinto Scelsi: Anahit. Lyric Poem Dedicated to Venus (1965)

20:30 Dům kultury města Ostravy
Janáčkova filharmonie Ostrava
Jiří Král, tuba (Ostrava)
Karel Šín, tuba (Ostrava)
Joseph Kubera, klavír (New York)
Johannes Kalitzke, dirigent (Vídeň)
Petr Kotík, dirigent (New York / Ostrava)
Ondřej Vrabec, dirigent (Praha) 

Filip Matuszewski: Scherzo (2011) Světová premiéra
Lorinc Muntag: For 60 (2010)
 Světová premiéra
Martin Smolka: Still Life with Tubas or Silence Hiding (2007) Česká premiéra
Morton Feldman: Piano and Orchestra (1975) Česká premiéra 

ČTVRTEK 1.9.2011
18:00 Kostel sv. Václava
HLASY & NÁSTROJE
Ostravská banda
Canticum Ostrava, Jurij Galatenko, sbormistr (Ostrava)
Katalin Károlyi, mezzosoprán (Budapešť / Paříž)
Theo Nabicht, kontrabas klarinet (Berlín)
Milan Osadský, akordeon (Bratislava)
Conrad Harris, housle (New York)
Pauline Kim, housle (New York)
Petr Kotík, dirigent (New York / Ostrava) 

Ben Hanlon: O Frondens Virga (2010Česká premiéra
Eric Lyon: Noise Tryptych (2011) Světová premiéra
Rita Ueda: Ame potsu potsu (2011) Česká premiéra
Larry Polansky: 3 New Hampshire Songs (1999) Česká premiéra
Michal Gronowicz: De Psalmo VI (2007) Česká premiéra
Rolf Riehm: Ton für Ton (weiße Straßen Babylons) (2007) Česká premiéra
Lucia Chuťková: Desertshore (2009)
Peter Graham: Cantiga del amor final (2001)
Salvatore Sciarrino: Infinito Nero (1998) Česká premiéra

21:00 Klub Parník
Nea Vasile & Taraful de la Marsa (Rumunsko)
Larry Polansky, kytara (New York)
Rhodri Davies, harfa (Newcastle upon Tyne)

PÁTEK 2.9.2011
18:00 Dům kultury města Ostravy
ZWERM, O.B. SQ

Alessandro Massobrio: Pale Blue Meadows (2008, rev. 2009, rev. 2011) 
Guy De Bièvre: Pokertest (2011) Česká premiéra
Charles Ames: Excursion (1984)Světová premiéra
Larry Polansky: for jim, ben and lou (1995) Česká premiéra
Lejaren Hiller: String Quartet No. 6 (1973)
Beau Sievers: Memory Network (2011) Světová premiéra
Larry Polansky: Ensembles of Note (2010) Česká premiéra

21:00 Dům kultury města Ostravy
JACK Quartet (New York)

Iannis Xenakis: Ergma (1983) Česká premiéra
Péter Tornyai: doubleleaf: Sequenza Prima (2010) Světová premiéra
Máté Gergely Balogh: C-o-n-s-u-m-m-a-t-u-m e-s-t (2010)Světová premiéra
Péter Tornyai: doubleleaf: Sequenza Seconda(2010) Světová premiéra
Elliott Sharp: The Boreal (2010) Česká premiéra
Horatiu Radulescu: "before the universe was born" (1990/95) Česká premiéra

SOBOTA 3.8.2011
15:00 Janáčkova konzervatoř v Ostravě
POSLEDNÍ VÝZVA
Ostravská banda, sólisté a hosté

Andrew C. Smith: - (2011)
Amanda Feery: Rattle (2010)
Piotr Peszat: IL-3398/ LN-H PsychoNeurotic Institute for the very, very nervous (2010)
Lenka Štůralová: Scream (2009)
Mateusz Ryczek: Shreds of Sleep (2010)

19:00 Dům kultury města Ostravy
ZÁVĚREČNÝ KONCERT
Ostravská banda
JACK Quartet (New York)
Janáčkova filharmonie Ostrava
Joseph Kubera, klavír (New York)
Alexandr Vovk, zpěv (Ostrava)
Barbara Kler, dirigentka (Berlin)
Petr Kotík, dirigent (New York / Ostrava)
Ondřej Vrabec, dirigent (Praha) 

K. C. M. Walker: Symphony (2009-2011) Světová premiéra
Jose Henrique Padovani: canto diviso (2008)
Phill Niblock: Baobab (2011) Světová premiéra
Wolfgang Rihm: “CONCERTO” Dithyrambe (2000)
Bernard Lang: Monadology XIVa (2011) 
Galina Ustwolskaja: Symphony No. 2 „True and Eternal Bliss“ (1979)

 

zpět