Program festivalu Ostravské dny 2015

PÁTEK 21. 8. 2015
17:30 Provoz Hlubina
MUSIC & FILM & PERFORMANCE

ČÁST I
Peter Ablinger:
 
WHITE / WHITISH 27d (“for Winfried Ritsch”) (2001) / hudební instalace pro 12 reproduktorů

ČÁST II
Juho Laitinen, violoncello (Turku)
Thomas Buckner, baryton (New York)
George Lewis, pozoun (New York)
Členové Ostravské bandy
Ostrava Days Ensemble (rezidenti Institutu Ostravské dny 2015)

Juho Laitinen: Study in multiphonics (2011)
Thomas Buckner, George Lewis & Ostrava Days Ensemble: skupinová improvizace / premiéra
Robert Jedrzejewski: Aquacello (2015) / premiéra
Symon Henry: Meme ton rire sonne faux (2015) / premiéra
Darina Žurková: Lost? (2014)

ČÁST III
STRING NOISE (New York)
Conrad Harris a Pauline Kim Harris, housle

Christopher Botta: I ll Meet You There (2015) / evropská premiéra
Bernhard Lang: Monadologie XXVI (2014) / premiéra
John King: Triple Helix (2014) / evropská premiéra
Paul Marquardt: Devils (1986) / evropská premiéra
Eric Lyon: Rock Arrangements (2011-2014) / evropská premiéra
James Ilgenfritz: Fanfares (2013) / evropská premiéra

ČÁST IV - KOMORNÍ OPERA
Sára Dezsö, soprán (Budapešť)
Katalin Károlyi, mezzosoprán (Budapešť)
Scénická realizace: Handa Gote research@development (Robert Smolík, Veronika Švábová, Jan Dörner, Tomáš Procházka)

Rudolf Komorous: Lady Blancarosa (1970) / evropská premiéra
    libreto: Rudolf Komorous na základě českých textů Jana z Wojkowicz

ČÁST V
Jennifer Walshe, zpěv, video (Dublin)

Jennifer Walshe: The Total Mountain (2014)


SOBOTA 22. 8. 2015
15:00 Galerie výtvarného umění v Ostravě
MINIMARATON ELEKTRONICKÉ HUDBY

program: Michal Rataj
producent: Martin Klimeš, Bludný kámen

spolupráce: Bludný kámen, Galerie výtvarného umění v Ostravě, Český rozhlas
živé vysílání: 19:00 – 20:00, Český rozhlas Vltava, www.radioart.cz

Program Live Stage
15:45   Matouš Hejl / Ian Mikyska: Actualising/Buffering
16:45   Ava ́n ́Garde: Akce K
17:45   Peter Machajdík & Zbyněk Prokop
19:00   Martyna Poznanska
19:35   Pierre Alexandre Tremblay
20:10   George Cremaschi
20:50   Pamelia Stickney
21:30   Lenka Morávková: Cristal Baschet
22:00   Tristan Perich: Formations
            for cello & live electronics
            Juho Laitinen - cello

Program Acousmonium
(zvuková projekce v multikanálovém zvuku)
15:00   Åke Hodell: Spirit of Ecstasy, Racing Car Opera (1977)
15:30   Dano Matej: Cave Songs (2004)
16:20   Bernard Parmegiani: De Natura Sonorum(1975, výběr)
17:20   Michal Rataj: Cesta tam (2011)
18:20   Louis Dufort: Grain le sable (2005)


NEDĚLE 23. 8. 2015
15:00 Trojhalí Karolina
HUDBA PRO TŘI ORCHESTRY

15:00 PLATOvideo04 - Minimal, Conceptual, Land (Art)
filmy Virginie Dwan: Carl Andre, Robert Smithson, John Cage
Ve spolupráci s Virginia Dwan Archives (New York)

16:00 Alvin Lucier: Music on a Long Thin Wire (1980)
zvuková instalace - kompozice
Instalace: Hauke Harder (Berlín)

17:00 Karlheinz Stockhausen: Gesang der Jünglinge (1955–56)
elektronická multikanálová kompozice

19:00 Koncert pro tři orchestry
Janáčkova filharmonie Ostrava
Ostravská banda
Milan Osadský, akordeon (Bratislava)
Johannes Öllinger, kytara (Mnichov)
Christian Wolff, klavír (Hanover, USA)
Petr Kotík, Johannes Kalitzke, Rolf Gupta, dirigenti
Hornická kapela ze Stonavy, Jaroslav Šindel, dirigent

Phill NiblockThree Petals (2014)
Jacek Sotomski*: 
beautiful to me. ah (2014)
Petr Kotík:Variations for Three Orchestras
 (2003-05)
Karlheinz Stockhausen: Gesang der Jünglinge (1955-56)*
Karlheinz Stockhausen: Gruppen (1955-57)
John Cage: Atlas Eclipticalis (1961) Winter Music (1957) & Hornická kapela ze Stonavy / simultánní provedení


PONDĚLÍ 24. 8. 2015
18:00 Dům kultury města Ostravy
DAAN VANDEWALLE: KLAVÍRNÍ RECITÁL

Daan Vandewalle, klavír (Gent)
Daniel Costello, lesní roh (Dessau)

Christian Wolff: Long Piano (Peace March 11) (2004-05)
Christian Wolff: Suite II (1960)


18:00 Dům kultury města Ostravy
OSTRAVSKÁ BANDA I

Ostravská banda
Hana Kotková, housle (Lugano)
String Noise, houslové duo (New York)
Thomas Buckner, zpěv (New York)
Petr Kotík, Rolf Gupta, Ondřej Vrabec, dirigenti

Kamil Kruk: Septenarium (2014) / premiéra
Timothy Page: Humayun (2015) / premiéra
Ushio Torikai: Remember (2014) / premiéra
Petr Cígler: Daily Patterns (2014)
Devin Maxwell: Chester, NJ (2014) / premiéra
Salvatore Sciarrino: Allegoria della notte (1985)
Rita Ueda: Hummingbird Lovers (2015) / premiéra
Bernhard Lang: DW 23b …. Loops for Dr. X  (2014) / premiéra


 ÚTERÝ 25. 8. 2015 
19:00 Dům kultury města Ostravy
OSTRAVSKÁ BANDA II

Ostravská banda
Tamás Pálfalvi, trubka (Salgotarjan)
Charles Curtis, violoncello (San Diego)
Petr Kotík, Rolf Gupta, Johannes Kalitzke, Ondřej Vrabec, Carl Bettendorf, dirigenti

Helmut Oehring: Goya III (2014)
Carl Bettendorf: 
Inner Life (2004/08, rev. 2015]
Lörinc Szécsi: 
Music for 15 Instruments (2015) / premiéra
Alvin Lucier: Orpheus (2014) / premiéra
Mikolaj Laskowski: Dziecielina pala (2015) / premiéra
Idin Samimi MofakhamLudus Consonus X (2014)
Richard Ayres: No. 31 (NONcerto for Trumpet) (1998)


22:00 Dům kultury města Ostravy
NOČNÍ SÓLA

Stefanie Liedtke, fagot (Amsterdam)
Conrad Harris, housle (New York)
Nikolaus Schlierf, viola (Berlín)
Juho Laitinen, violoncello (Helsinki)
Charles Curtis, violoncello (San Diego)
James Ilgenfritz, kontrabas (New York)
Keiko, Shichijo, klavír (Amsterdam)
Daan Vandewalle, klavír (Gent)
Annette Schönmüller, zpěv (Frankfurt)
David Moss, zpěv (Berlín/New York)

Kaija Saariaho: Petals (1988)
Iannis Xenakis: Embellie (1988)
David Moss: Wittgenstein Sings (2010)
Wolfgang Rihm: 4 späte Gedichte von Friedrich Rückert (2008)
Horatiu Radulescu: Das Andere (1984)
Elliott SharpAletheia (2014) / evropská premiéra
Christian Wolff: One Cellist (2013)
Ian Mikyska: Settings; Stillness (On Romantic Style) (2015) / premiéra
Martyna Kosecka: Sial (2014) / premiéra


STŘEDA 26. 8. 2015 
18:00 Dům kultury města Ostravy
ELOLE TRIO & DALŠÍ

Elole trio (Drážďany)
fama Q (Praha)
Členové Ostravské bandy

Petr Bakla: Dog Variations (2013) 
Petr Cígler: Jagtrio (2015) / premiéra
Makiko Nishikaze: trio-stella (2014)
Salvatore Sciarrino: Trio No. 1 (1975)
Hiroya Miura: Singularity (2013) / premiéra
Maria Minguella: Elgnairt (2014) / premiéra


20:30 Dům kultury města Ostravy
VELKÝ ORCHESTR

Janáčkova filharmonie Ostrava
Vilém Veverka, hoboj (Praha)
David Moss, zpěv (New York/Berlín)
William Lang, pozoun (New York)
Jan Mikušek, cimbál (Praha)
Petr Kotík, Rolf Gupta, Johannes Kalitzke, dirigenti

Petr Bakla: Classical blend / Weihnachtsoratorium (2014-15) / premiéra
Michal Rataj: Temporis (2015) / premiéra
Morton Feldman: Oboe and Orchestra (1975-76)
Iannis Xenakis: 
Troorkh (1991)
Daniel Ting-cheung Lo: Ode to the Wind (2015) / premiéra
Helmut Oehring: POEndulum (2010)


ČTVRTEK 27. 8. 2015 
18:00 Kostel sv. Václava
HLASY A NÁSTROJE

Ostravská banda
Canticum Ostrava
Annette Schönmüller, mezzosoprán (Frankfurt)
Aneta Bendová, soprán (Brno)
Stefanie Liedtke, zobcová flétna (Amsterdam)
Pavel Zlámal, basový klarinet (Brno)
Petr Kotík, Ondřej Vrabec, Roland Kluttig, Johannes Kalitzke, dirigenti

Galina Ustwolskaja: Octet (1949-50)
Liisa HirschCloud Tones (2014) / premiéra
Pawel Siek: Z Pism Muzycznych Karola Szymanowskiego (2015) / premiéra
Rolf Riehm:
 Adieu, sirénes (2015) / premiéra
Johannes Kalitzke: Memoria (2003)
Peter Graham: Death has a smile in its face… (2014)
György Ligeti: Six Bagatelles (1956)
Daniel Skála: Sanctus (2015)
Ján Podracký: 
Pre / Pro / For / Für Anet I (2014) / premiéra


22:00 Cooltour
Cimbálová muzika Irvina Venyše & Jam Session účastníků Ostravských dnů


PÁTEK 28. 8. 2015
18:30 Divadlo Jiřího Myrona
NOVÁ OPERA I

Joelle LaMarre, soprán (Chicago)
Gwendolyn Brown, alt (Chicago)
Julian Terrell Otis, tenor (Chicago)
Rolf Gupta, dirigent (Kristiansand)
Sean Griffin, scénická realizace (Los Angeles)
Ostravská banda

George Lewis: Afterword (2015) / premiéra


20:30 Divadlo Antonína Dvořáka
NOVÁ OPERA II

Kamala Sankaram, soprán (New York)
Tomás Cruz, tenor (New York)
Jeffrey Gavett, baryton (New York)
Adrian Rosas, bas (New York)
Pauline Kim Harris, housle (New York)
Petr Kotík, dirigent (Ostrava/New York)
Jiří Nekvasil, David Bazika, scénická realizace (Ostrava)
Marta Roszkopfová, kostýmy
Ostravská banda

Petr Kotík: Mistrovská díla (2014-15)


22:00 Provoz Hlubina
Music & Performance by Ian Mikyska, James Falzone, James Ilgenfritz & Lucie Vítková

Lucie Vítková, hlas, akordeon
James Falzone, hlas, keyboard
Ian Mikyska, kytara
Dominika Doniga, soprán
Jamel Ilgenfritz, Katie Porter, hra na tělo
Saara Wallraf, hlas, housle
Devin Maxwell, dirigent

Ian Mikyska: Bury Me Beneath the Willow (2015)
James Falzone: Equidistant - B Quartal (2015)
James Ilgenfritz: I Kiss The So-Called Dawn (2015)
Lucie Vítková: GAP (2015)
     podle hry Saary Wallraf


SOBOTA 29. 8. 2015
15:00 Janáčkova konzervatoř v Ostravě
POSLEDNÍ VÝZVA

Ostravská banda
fama Q (Praha)
Dominika Doniga, soprán (Bratislava)
Carl Bettendorf, dirigent (New York)

Gilberto Agostinho: Deviations (2015) / premiéra
Nektarios Rodosthenous: The Sphinx (2014) / premiéra
Bálint Laczkó: Times of Change (2014) / premiéra
Adrian Demoč: Septett (2013, rev. 2015) / premiéra
James Falzone: Method I - Plain Bob Doubles (2014) / evropská premiéra
Eli Greenhoe: Etymology (2014) / premiéra
Andrew A. Watts: Negative Seven Degrees (2014) / premiéra
Yunzhu Izzy Chen: Hot Air Balloon (2015)


19:00 Dům kultury města Ostravy
ZÁVĚREČNÝ KONCERT

Janáčkova filharmonie Ostrava
Ostravská banda
Hana Kotková, housle (Lugano)
Daan Vandewalle, klavír (Gent)
Keiko Shichijo, klavír (Amsterdam)
Reinhold Friedrich, trubka (Karlsruhe)
Daniel Havel, flétna (Praha)
Jan Souček, hoboj (Praha)
Petr Kotík, Roland Kluttig, Rolf Gupta, dirigenti

Alex Mincek: Pendulum X: "Harmonielehre" (2013-14) / premiéra
Alban Berg: Kammerkonzert (1923-25)
György Ligeti: Double concerto (1972)

Ben Richter: Rivulose (2015) / premiéra
B.A. Zimmermann: Nobody Knows de Trouble I See (1954)

 

 

 

zpět