Space & Sound

Janáčkova filharmonie Ostrava
Ostravská banda
Milan Osadský, akordeon
Johannes Öllinger, kytara
Daan Vandewalle, klavír
Johannes Kalitzke, Petr Kotík, Rolf Gupta, dirigenti
Hornická kapela ze Stonavy, Jaroslav Šindel, dirigent

Karlheinz Stockhausen: Gesang der Jünglinge (1955–56)
Karlheinz Stockhausen: Gruppen (1955–57)
Jacek Sotomski: beautiful to me. ah (2014)
Phill Niblock: Three Petals (2014)
Petr Kotík: Variations for 3 Orchestras (2003–05)
John Cage:  Atlas Eclipticalis (1961) & Winter Music (1957) simultánní provedení & hornická kapela

„Vzácný zážitek, ke kterému jen tak nepřijdete.“
Classical Lite, New York

„Orchestr byl unesen od svých běžných dimenzí.“
Radio Wave


Gruppen pro tři orchestry, tři dirigenty a 112 hudebníků  Karlheinze Stockhausena, jednoho z nejinspirativnějších tvůrců hudby 20. století, se pro svoji náročnost hrají tak zřídka, že možnost navštívit živé provedení je jedinečná, výjimečná událost.

Ve čtyřkanálovém Gesang der Jünglinge (1955–56), které hudebně Gruppen předchází, Stockhausen poprvé uplatnil a vyzkoušel myšlenku hudby v prostoru, kterou pak radikálně použil v Gruppen.

Výjimečně (a poprvé v Praze!) lze také slyšet kompletní provedení mistrovského díla Atlas Eclipticalis (1961)Johna Cage pro 86 sólistů simultánně s klavírním sólem Winter Music (1960) a to tak, jak tyto dvě skladby prováděl Cage s pianistou Davidem Tudorem. V duchu koncepce Johna Cage uslyšíme uvnitř jeho hudby, tedy opět simultánně, Hornickou kapelu ze Stonavy.

Kompozice pro tři orchestry Philla Niblocka a Petra Kotíka jsou výsledkem zaměření Ostravského centra nové hudby na skladby v prostoru. Vzpomeňme na dnes už legendární koncert na Pražském jaru 1999 (Karlheinz Stockhausen, Alvin Lucier, Earle Brown and Giovanni Gabrieli).

Zařazení skladby polského skladatele Jacka Sotomského (nar. 1987) pro dva orchestry a sólistu (situovaného uprostřed) je v souladu s uměleckou strategií Ostravského centra nové hudby uvádět práce skladatelů nejmladší generace.

Délka koncertu je přibližně 3 hodiny.


DIRIGENTI:

Johannes Kalitzke – skladatel, dirigent, spoluzakladatel musikFabrik, pravidelný host Ensemble recherche, Klangforum Wien nebo Ostravské bandy.  

Petr Kotík - skladatel, dirigent, vede S.E.M. Orchestra v New Yorku a Ostravskou bandu. Umělecky řídí Ostravské dny a spolupodílí se na NODO (Dny nové opery Ostrava).

Rolf Gupta – skladatel, dirigent prestižních světových orchestrů, působil mj. jako šéfdirigent Norského rozhlasového orchestru (KORK).


Z RECENZÍ KONCERTU V PROSTORU  V TROJHALÍ KAROLINA, KTERÝ ZAHÁJIL FESTIVAL OSTRAVSKÉ DNY 2015:

Gruppen! Málokde se dějí takové psí kusy s velkým symfonickým orchestrem jako v Ostravě. … Hřímající skladba pro tři orchestry a tři dirigenty Gruppen Karlheinze Stockhausena se dává věru málokdy…
Radio Wave, 19. 8. 2015

Gruppen byl festivalovým začátkem, který hýřil barvami, zvuky, prostorovým vnímáním i efekty lépe než pomyslný ohňostroj. … Tři orchestry byly rozmístěny před publikem a po jeho stranách, prostorové přelévání zvuku dalo pádnou odpověď̌ na otázku, zda si milovník hudby nevystačí s nahrávkami.
Harmonie, 10. 9. 2015

Atlas Eclipticalis od Johna Cage z roku 1961 byl hrán dohromady se sólem pro klavír Winter Music (také z roku 1961) a navíc k tomu přibyla z Kotíkovy iniciativy Hornická kapela ze Stonavy. ...Zde jakoby zvuky měly čas putovat a odrážet se od stěn prostoru. ...Výsledek byl neuvěřitelně mnohostranný, až legrační a dalo by se říct „na hlavu postavený“ – člověk viděl, jak se spousta lidí v sále usmívá. Smích ale slyšet nebyl, ani to nebylo možné kvůli obrovskému zvuku tří orchestrů.
Classical Lite (New York), říjen 2015

Snad jeden z vrcholů tohoto festivalového zahájení v Trojhalí … byla Cageovská simultánní hudební akce…
Rakouský rozhlas ORF, 26. 8. 2015

Slyšet, zahrát a oddirigovat právě tuto skladbu [Gruppen K. Stockhausena] a právě takto je opravdu jedinečný zážitek.
Opera PLUS, 24. 8. 2015

Šance slyšet Gruppen vás i při aktivním vyhledávání hudebních specialit potká sotva jednou za život.
Zápisník zmizelého, 23. 8. 2015


Koncert se koná za podpory Ministerstva kultury ČR a Goethe-Institut Prag.

Hlavní mediální partner: Český rozhlas Vltava

Pořádá Ostravské centrum nové hudby a Ostrovy s.r.o.

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2021 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz