Program festivalu Ostravské dny 2021

Čtvrtek, 19. 8. 2021
START
18:00 / BrickHouse, Důl Hlubina

Ostravská banda
Gareth Davis, basový klarinet
Alvin Curran, klavír
Mikuláš Mrva, elektronika
Petr Kotík, dirigent

Robert Watts: Trace for Orchestra (1964) 
Roland Dahinden: Theatre of the Mind (2020) 
Alvin Curran: Why is this night different from all other nights (1992)
Frederic Rzewski: Les Mountons de Panurge (1969)

•• PROGRAM KE STAŽENÍ
••• PROGRAMOVÉ TEXTY

 

THE COMING
19:30 / BrickHouse, Důl Hlubina

Členové Ostravské bandy

Maria De Grandy Ruzafa: Instrospective State # 5 (2020)
Mac Waters: Justin Bieber – Baby (remix) (2019) 
Christian Ferlaino: [Locked] Down in the Basement (2020)
Aurés Moussong: Middle Eastern Flashes (2015) 
Gergely Zoltán Szabó: Mattheus 6:3 (2020) 
Forrest Eimold: Paraclete (2021)
Federico Pozzer: Four Sections (2021)

•• PROGRAM KE STAŽENÍ
••• PROGRAMOVÉ TEXTY

 

THE PAST
21:30 / BrickHouse, Staré koupelny

Gareth Davis, basový klarinet
Roland Dahinden, trombon
Mikuláš Mrva, elektronika
Barbora Jágrová, light design
Rezidenti Institutu Ostravské dny 2021
Členové ONO – Ostrava New Orchestra

Karlheinz Stockhausen: Aus den sieben Tagen (1968) 

•• PROGRAM KE STAŽENÍ
••• PROGRAMOVÉ TEXTY


 

Pátek–sobota, 20. – 21. 8. 2021
DLOUHÁ NOC: 18 HODIN – 1080 MINUT
17:00 – 11:00 / Masarykovo náměstí, Divadlo Jiřího Myrona, Katedrála Božského Spasitele, Divadlo "12"

17:00 // Masarykovo náměstí
Alvin Curran: Era Ora (On Wheels) (1986)
• Hornická kapela Stonava, Jaroslav Šindel, kapelník
• BUMBUMBAND Kuby Kupčíka
• Daan Vandewalle, klavír
• Alvin Curran, klavír
• Petr Kotík, dirigent

17:40 // Schody ke katedrále
PŘED KATEDRÁLOU
James Tenney: Having Never Written a Note for Percussion (1971) 
• Chris Nappi, bicí

18:15 // Katedrála Božského Spasitele
Wolfgang Rihm: Et Lux (2009)
• Cappella Mariana, Vojtěch Semerád, umělecký vedoucí
• FAMA Quartet

19:30 // Divadlo Jiřího Myrona - foyer
VŠECHNO ZAČALO PŘED DVACETI LETY
Earle Brown: String Quartet (1965)
• FAMA Quartet

Alvin Lucier: Key West (2021) WP
• Chris Nappi, bicí

Christian Wolff: Vibraphonist (2019) WP
• Chris Nappi, bicí

György Ligeti: Trio for Violin, Horn and Piano (1982) 
• Ostravská banda

Petr Kotík: Three-In-One (2020-21) WP
• Chris Nappi, bicí 
• William Lang, trombon
• Marco Anastasio, tuba
• Tamás Schlanger, bicí 
• Petr Kotík, flétna
• Hana Kotková, housle

20:45 // Divadlo Jiřího Myrona - jeviště
CONTINUING...
Chiyoko Szlavnics: Gradients of Detail (2005–6)
• FAMA Quartet

Marc Sabat: Plainsound Duet (2018)
• Marc Sabat, housle
• Juho Laitinen, violoncello

Marc Sabat: Les Duresses: Intonation after Morton Feldman 1 (2004) 
• Marc Sabat, housle

Rudolf Komorous: Sine titulo (2021) WP
• Ostravská banda
• Ondřej Vrabec, dirigent

Karel Ančerl: Skladba pro smyčcový orchestr v čtvrttónech (1929) WP
• ONO (Ostrava New Orchestra)
• Ondřej Vrabec, dirigent

John Cage: Five (1988)
• ONO (Ostrava New Orchestra)
• Petr Kotík, dirigent

22:30 // Divadlo Jiřího Myrona - foyer
FROM BRATISLAVA: VÝROSTKO A PŘÁTELÉ
James Ilgenfritz: Real & Unreal Irreversibilities
Matej Sloboda: write.cut.paste_DEL
Pauline Kim: Crushed Coal to Dust
• BraCk Players
• František Výrostko, kontrabas

23:00 // Divadlo Jiřího Myrona - jeviště
TANEC / HUDBA / SVĚTLA
• Trio Kimmig-Studer-Zimmerlin
  Lilo Stahl, tanec
  Michael Shapira, tanec
  Harald Kimmig, housle
  Alfred Zimmerlin, violoncello
  Daniel Studer, kontrabas
  Olaf Reuter, světla

00:00 // Divadlo Jiřího Myrona - jeviště
OSTRAVSKÁ BANDA: SOLI I                
Giacinto Scelsi: Manto 1 (1957)
• Nikolaus Schlierf, viola

Theo Nabicht: Zahlen die stillstehen, irgendwo in einem fernen gewöhnlichen Sommer (2008)
• Theo Nabicht, kontrabasový klarinet

Peter Seabourne: Julie Dances (2020)
• Ondřej Vrabec, lesní roh

Nikolaus Schlierf: Twelve Monkeys (2021)
• Nikolaus Schlierf, viola, elektronika

Ana Maria Rodriguez: La machine à gloire (2020)
• Theo Nabicht, kontrabasový klarinet

Jordan Dykstra: A Known Unknown (2016)
• Členové Ostravské bandy
• Mikuláš Mrva, elektronika

1:45 // Divadlo Jiřího Myrona - foyer
OPERA AT DAWN
Milan Guštar: Hard Rain (2002)
generativní opera pro recitátory a elektroniku

6:00 // Divadlo Jiřího Myrona - foyer
OSTRAVSKÁ BANDA: SOLI II+
Jon Gibson: Equal Distribution No. 1 (1977)
• Daniel Havel, flétna

Daniel Skála: Neopaganiniana č. 1 (2018)
• Daniel Skála, cimbál

Clara Maida: Later jester für Kontrabass Klarinette und Elektronik (2012)
• Theo Nabicht, kontrabasový klarinet, elektronika

Artur Kryvych: trzy proby oddalenie (2018-2019)
• Členové Ostravské bandy
                      
Petr Kotík: The Lost Guitar (2020)
• Ondřej Veselý, kytara

Miroslav Srnka: Simple Space (2006)
• Matthias Lorenz, violoncello
• Miroslav Beinhauer, klavír
                      
Milan Knížák: Tramp Sonate or Looking for Context
• Miroslav Beinhauer, klavír

Jason Eckhardt: Compression (2017)
• William Lang, trombon
   
Alvin Lucier: Twonings (2006)
• Juho Laitinen, violoncello
• Alexandr Starý, klavír

9:00 // Divadlo Jiřího Myrona - foyer
BOOK OF STUDIES
Bernhard Lang: Monadologie XXXVI Chopin 12 Etudes (2020) 
• Daan Vandewalle, klavír

10:00 // Divadlo Jiřího Myrona - foyer
WHY PATTERNS?
Morton Feldman: Why Patterns (1978)                
• Petr Kotík, flétna
• Ivo Kahánek, klavír
• Chris Nappi, bicí

11:00 // Kavárna Divadla Jiřího Myrona
"Brunch" – se skladateli a interprety


Simultánně běží

In Continuum Fluxus: 1961–2021 / Divadlo "12"
20:30 - 23:30 / 1. blok
2:00 - 5:00 / 2. blok

Nepřerušené promítání
21:00 - 7:00 Divadlo Jiřího Myrona - Slavnostní sál
Wolfgang Träger: Films Videos & Photographs

WP = světová premiéra

•• PROGRAM
••• PROGRAMOVÉ TEXTY


 

Sobota, 21. 8. 2021
16:00–23:00 / Galerie výtvarného umění v Ostravě

16:00 • 
Petr Válek: The Vap Noise
• Petr Válek

17:30 • 
Tibor Szemző: Villa Tatra, The Gull, Tractatus
• 
Tibor Szemzö, FAMA Quartet

19:00 • 
Karel Ančerl: Suita pro čtvrttónový klavír
Charles Ives: Three Quarter-Tone Pieces
Ivan Wyschnegradski: 24 Préludes im Vierteltonsystem, op. 22 (výběr)
• Jan Dušek, Pavel Duda - digitální klavíry

20:30 •
Steve Reich: Different Trains, Violin Phase, Piano Phase
• 
David Danel - housle, Michal Nejtek a ROman Pallas - digitální klavíry, FAMA Quartet

22:00 •
Svobodná místa
texty: Pavel Zajíček, hudba: Ivan Acher / Michal Nejtek
• Ivan Acher - sampler, Ivan Bierhanzl - el. bass, Michal Nejtek - syntezátor, Ivan Manolov - el. kytara a Tereza Marečková - zpěv

• PROGRAM


 

Neděle, 22. 8. 2021
ORCHESTRA OPENING
18:00 / Trojhalí Karolina

Ostravská banda
Členové ONO – Ostrava New Orchestra
Hana Kotková, housle
Jiří Havrlant, cembalo
Daniel Skála, cimbál
Lucie Vítková, akordeon
Kristýna Švihálková, perkuse
Jan Nepodal, perkuse
Anežka Nováková, perkuse
Daan Vandewalle, klavír
Alexandr Starý, klavír
Irena Troupová, soprán
Petr KotíkJiří RožeňOndřej Vrabec, dirigenti

Lucie Vítková: Environment (2021) WP
Todd Tarantino: Then I Awoke Again (2009-20) WP
Christian Wolff: Invisible Terrain (2020) WP
Petr Kotík: Fragment (1998) 
František Chaloupka: Darwin Among The Machines (2021) WP

WP = světová premiéra


16:30 - 17:15 TROJHALÍ KAROLINA
SOUND INSTALLATION

Chiyoko Szlavnics: Interior Landscape IIA (2010)

•• PROGRAM
••• PROGRAMOVÉ TEXTY


 

Pondělí, 23. 8. 2021
OSTRAVSKÁ BANDA I
19:00 / Trojhalí Karolina

Ostravská banda
Irena Troupová, soprán
Hana Kotková, housle
Gareth Davis, basový klarinet
Chris Nappi, vibrafon
Roland DahindenBruno FerrandisJiří RožeňOndřej Vrabec, dirigenti

Luboš Mrkvička: For Large Ensemble, Part F (2020–2021) WP
Jan Jirucha: Diagonal nr. 1 (2021) WP
Ana Sokolović: Evta (2017)
Roland Dahinden: recall pollock (2021) WP
Miro Tóth: Theory of Absolute Saddness (2018) WP

21.30
Iannis Xenakis: Persephassa (1969)

WP = světová premiéra

•• PROGRAM
••• PROGRAMOVÉ TEXTY


 

Úterý, 24. 8. 2021
HLASY V KATEDRÁLE
19:00 / Katedrála Božského Spasitele

Ostravská banda
Canticum Ostrava
Jurij Galatenko, sbormistr
Gareth Davis, basový klarinet
Hana Kotková, housle
Petr Kotík, dirigent
Bruno Ferrandis, dirigent

Ana Sokolović: Six voix pour sirènes (2000)
Haštal Hapka: Prague in Lines (2020) WP
Sourena Mosleh: Im Nebel (2017)
Raven Chacon: Biyan (2011)
Bernhard Lang: Hermetica V (Fremde Sprachen) (2011) 
Petr Kotík: Děvín (2000–2004) 

WP = světová premiéra

•• PROGRAM
••• PROGRAMOVÉ TEXTY


PROROCTVÍ
21:00 / Katedrála Božského Spasitele

Brno Contemporary Orchestra
Pavel Šnajdr, dirigent

Pavel Zemek Novák: Proroctví Izaiášovo (2005) 


 

Středa, 25. 8. 2021
TIME FOR GUESTS
19:00 / BrickHouse, Důl Hlubina

Brno Contemporary Orchestra
Martin Opršál, marimba
Pavel Šnajdr, dirigent

Estera Wityńska: I am leaving thr haze behind me (2020)
Michal Rataj: Music From Nothing (2020) WP
Martin Smolka: Rinzai and St. Francis watch yellow autumn leaves floating down the river (2013) 
Peter Graham: Kniha chvění (Kapitola III) (2021) WP

WP = světová premiéra

•• PROGRAM
••• PROGRAMOVÉ TEXTY


DE PROFUNDIS: FREDERIC RZEWSKI (1938–2021)
20:30 / BrickHouse, Důl Hlubina

Ostravská banda
Daan Vandewalle, klavír
Petr Kotík, dirigent

Petr Kotík: Solos and Incidental Harmonies (1983-85)
Frederic Rzewski: De Profundis (1992) 


 

Čtvrtek 26. 8. 2021
OSTRAVSKÁ BANDA II
19:00 / Trojhalí Karolina

Ostravská banda
Hana Kotková, housle
Miroslav Beinhauer, klavír
Petr Kotík, dirigent
Bruno Ferrandis, dirigent

Devin Maxwell: Bonneville Park II (2020)
Phill Niblock: Exploratory, Rhine version „Looking for Daniel“ (2019) 
Miya Masaoka: The Energy Burns From Within (2021) WP
Petr Bakla: Koncert pro klavír č. 2 (2021) WP
Michal Wroblewski: Rhythms (2021)
Bernhard Lang: Monadologie XXXIX 2. Redux (2019) 

WP = světová premiéra

•• PROGRAM
••• PROGRAMOVÉ TEXTY

 


 

Pátek, 27. 8. 2021
ZNÁMÉ NEZNÁMÉ
16:00 / Divadlo Jiřího Myrona

Jordan Dykstra: A Known Unknown (2016)
• Členové Ostravské bandy
• Mikuláš Mrva, elektronika

•• PROGRAM
••• PROGRAMOVÉ TEXTY

 

SOUND PLASMA
18:00 / Divadlo Jiřího Myrona

Ensemble for New Music Tallinn, Arash Yazdani, umělecký vedoucí
Miroslav Beinhauer, šestinotónové harmonium

Tatjana Kozlova-Johannes: Black (from Black and White) (2021) WP
Marc Sabat: nová skladba (2021) WP+
Gérard Pape: Antichrist-Fresco (2021) WP+
Arash Yazdani: nová skladba (2021) WP+
Klaus Lang: QVIS EST. (2021) WP+
Elis Hallik: Touching the First Sounds (2021) WP
Alois Hába: Šest kusů pro šestinotónové harmonium (1928)

WP = světová premiéra
Ve spolupráci s Národním muzeem – Českým muzeem hudby
+ = Skladby vznikly na objednávku Ensemble for New Music Tallinn. Jejich vznik byl podpořen Nadací Ernsta von Siemens.

•• PROGRAM
••• PROGRAMOVÉ TEXTY

 

BLACK ANGELS SONGS
21:00 / Kostel sv. Václava

Dystopic Requiem Quartet
Fedor Gál, narátor
Miro Tóth, autor hudby, elektronika

Black Angels Songs (2020–21)
      BOOK I., BOOK II. + Epitaf

•• PROGRAM
••• PROGRAMOVÉ TEXTY


 

Sobota, 28. 8. 2021
POSLEDNÍ VÝZVA
11:00 / Janáčkova konzervatoř v Ostravě

Ostravská banda
Petr Kotík, dirigent

Michael Gancz: don’t do this (2021) 
James Helgeson: Six Opera Fragments (2021)
Ben Zucker: Eschautomata (2020)
David Zuckerman: Scene In Corporate (2020)
Csenge Mihalicza: Vers (2021)

•• PROGRAM
••• PROGRAMOVÉ TEXTY

 

INTONACE PRO DVOJLODÍ
16:00 / Trojhalí Karolina

Ostravská banda
Flétnisté a saxofonisté OD21
Johannes Wieners, kontratenor
Bruno Ferrandis, dirigent

Salvatore Sciarrino: Studi per l'intonazione del mare (2000) 

•• PODROBNÝ PROGRAM

 

ZÁVĚREČNÝ KONCERT
18:00 / Trojhalí Karolina

PKF – Prague Philharmonia
Ondřej Vrabec, lesní roh
Tamás Pálfalvi, trubka
Roland Kluttig, dirigent

Petr Cígler: Horn Concerto (2019–2021) 
Stephen Morris: The Flooding Darkness (2020)
Martin Smolka: Quand le tympan de l'oreille porte le poids du monde (2015) 
Olga Neuwirth: ...miramondo multiplo... (2006)

•• PROGRAM
••• PROGRAMOVÉ TEXTY

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2022 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz