Ostravská banda Pražské jaro 2013

31. května 2013
20:00 Divadlo Archa
Ostravská banda
O.B. SQ
Daan Vandewalle, klavír (Gent)
Petr Kotík, dirigent (Ostrava/New York)

Petr Cígler: Entropic Symphony (2011)
Tristan Murail: Memoire/Erosion (1976)
Petr Kotík: Torso (2011-12)
György Ligeti: Piano Concerto (1985-88)

Na programu koncertu 31. května je výjimečně uváděný Koncert pro klavír a orchestr (1985-88) od György Ligetiho (sólista Daan Vandewalle je jedním z mála klavíristů na světě, který má tento koncert na repertoáru) a tři pražské premiéry: Entropic Symphony (2011-13) pro orchestr a elektroniku českého skladatele Petra Cíglera, Memoire/Erosion (1975-76) předního francouzského skladatele Tristana Muraila a smyčcový kvartet Torso (2010-12) od Petra Kotíka.

Když před dvěma lety v newyorské Carnegie Hall hrála Ostravská banda Ligetiho Klavírní koncert, srovnal tento výkon newyorský kritik George Grella s podáním Newyorské filharmonie pod taktovkou Esa-Pekky Salonena, která hrála tuto skladbu jen několik dní před Ostravskou bandou „… Je překvapivé, že pod vedením Petra Kotíka a klavíristy Daana Vandewalleho je hudba Ligetiho Klavírního koncertu čistší, dává větší smysl, dýchá větší muzikálností a humorem a je jednoduše zajímavější a lépe se poslouchá.”

Chemik a molekulární designér Petr Cígler (1978) je držitelem první ceny Česká naděje 2011. Hlavní ocenění získal za objev nového typu krystalické nanočástice. Hudba je pro něj protiváhou k vědě, zábavou a inspirací. Pro minulé Ostravské dny, které se konaly v roce 2011, zkomponoval pro Ostravskou bandu skladbu Entropic Symphony. Její revidovaná verze zazní v pražské premiéře.

Tristan Murail (1947, Le Havre) je jedním ze zakladatelů spektrální kompoziční metody. Murail byl v letech 1997 - 2011 profesorem kompozice na Columbijské universitě v New Yorku. Momentálně vyučuje na univerzitě Mozarteum v Salzburgu. V roce 2003 byl Tristan Murail lektorem Ostravských dnů a v rámci festivalové části byly uvedeny jeho tři kompozice.

Petr Kotík (1942, Praha) od roku 1969 žije a pracuje v New Yorku. V roce 2001 založil Institut a Festival nové hudby Ostravské dny, v roce 2012 společně s Jiřím Nekvasilem NODO - Dny nové opery Ostrava. Je zakladatelem a uměleckým vedoucím orchestru Ostravská banda. Torso je Kotíkova poslední skladba, kterou dokončil v říjnu 2012.

György Ligeti
(1923-2006), rodák z Transylvánie vyčnívá díky stylové pestrosti své tvorby. Jeho skladby vyžadují značnou interpretační virtuozitu. V Klavírním koncertě pracuje Ligeti s komplexními rytmickými strukturami. Sólistou večera bude belgický klavírista Daan Vandewalle, který si vydobyl mezinárodní respekt interpretací hudby 20. a 21. století, zvláště pak hudby americké. Ligetiho Klavírní koncert nastudoval s Ostravskou bandou pro festival Ostravské dny 2009. Např. v roce 2011 byl ve stejném obsazení proveden v Carnegie Hall v New Yorku.

Vstupenky na koncert můžete zakoupit prostřednictvím webových stránek festivalu Pražské jaro

Přečtěte si aktuální rozhovor Petra Kotíka s Borisem Klepalem o Ostravské bandě >>>


Ostravská banda potřebuje Vaši pomoc!
Ostravská banda hraje stěžejní koncert na Pražském jaru 31. května ve 20:00 v Divadle Archa. Honorář Pražského jara nemůže pochopitelně pokrýt veškeré výdaje na vystoupení orchestru, který není placen z veřejných financí. Orchestr funguje projekt od projektu a na každý koncert musí najít další finanční podporu. I přesto, že se sponzorská jednání Ostravského centra nové hudby, které Ostravskou bandu zastupuje, vyvíjela slibně, na poslední chvíli byla finanční podpora odmítnuta. Ocitli jsme se v těžké situaci a obracíme se na Vás s prosbou o příspěvek. Do této chvíle jsme zvládli zajistit tři čtvrtiny schodku rozpočtu, především díky našim příznivcům z New Yorku, Londýna a Prahy. Stále nám ale chybí 50 000,- Kč.

Soubor Ostravská banda byl založen v roce 2005 jako rezidenční komorní orchestr Ostravských dnů. Členy orchestru jsou vynikající mladí instrumentalisté z ČR, Slovenska, Německa, Holandska, Polska, Maďarska a USA. OB vystupuje v Evropě i USA (Paříž, Graz, New York, Berlín, Utrecht, Madrid, Kolín nad Rýnem a další).

Rozhodli jsme se pro získání prostředků použít internetový server Hithit, který pomocí drobných darů pomáhá umělcům získat prostředky na uskutečnění jejich projektů. Podstatou je omezený čas a pravidlo, že pokud nedosáhneme cílové částky, peníze dárcům vrátíme. Podívejte se na stránky Hithit, kde se dozvíte více >>>

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2021 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz