Rolf Gupta

Rolf GuptaPo studiu cembala na Sweelinckově konzervatoři v Amsterdam studoval Rolf Gupta dirigování u Jormy Panuly na Sibeliově akademii a také u Ilyi Musina a Herberta Blomstedta. Jeho učiteli skladby byli Per Nørgård, Olav Anton Thommessen, Antonio Bibalo a Lasse Thoresen, a Guptova skladba Chiaroscuro byla doporučena na 45. Rostrum of Composers UNESCO v roce 1998.
 Působil jako šéfdirigent Norského rozhlasového orchestru (KORK) a Norského barokního orchestru, a do léta 2013 i jako šéfdirigent a umělecký ředitel Symfonického orchestru v Kristiansandu. Má velmi široký repertoár, od poučené historické interpretace barokních skladeb po klasická, vokální a symfonická díla, soudobé partitury i operu. Mezi skladatele, s nimiž úzce spolupracoval, patří Luciano Berio, Magnus Lindberg, Gérard Grisey, Per Nørgård, Rolf Wallin, George Benjamin a zvláště Hans Werner Henze, jehož skladby Gupta dirigoval v podání Scharoun Ensemble při Berlínské filharmonii, Filharmonie Oslo, Ruského národního orchestru, Symfonického orchestru WDR a Berlínského rozhlasového symfonického orchestru (RSB). Pracuje s řadou dalších pres- tižních orchestrů a ansámblů. Dirigoval světové premiéry řady oper, včetně Der Alte vom Berge (Stařec z hory) a Reigen (Rej) Bernarda Langa na festivalu ve Schwetzingenu, v Divadle v Basileji a také na ostravském festivalu NODO v roce 2014. Nahrál řadu CD, např. Tango Ballet s Gidonem Kremerem
a ansámblem Kremerata Baltica pro Teldec, Thommessenovu skladbu Bullseye s Filharmonií Oslo pro BIS, Francesconiho Cobalt Scarlet: Two Colours of Dawn s Finským rozhlasovým symfonickým orchestrem pro BMG Ricordi a vlastní Chiaroscuro pro značku Aurora. 


 

 

 

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2022 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz