Festival NODO oceněn za významné počiny v oblasti hudebního divadla!

Publikováno: 4.3.2020

V úterý 3. března byly u příležitosti zakončení festivalu Opera 2020 vyhlášeny ceny v oblasti opery a hudebního divadla. S potěšením oznamujeme, že cena Výboru Jednoty hudebního divadla za významný počin v oblasti hudebního divadla připadla právě festivalu NODO!

Od roku 2007 při příležitosti festivalu Výbor Jednoty hudebního divadla oceňuje osobnosti / instituce, které jakýmkoli způsobem významně přispěly domácímu opernímu divadlu.

Výbor Jednoty hudebního divadla ve složení Lubomír Havlák, Helena Havlíková, Josef Herman, Radmila Hrdinová, Olga Janáčková, Rudolf Leška, Regina Szymiková a Lenka Šaldová udělil cenu Ostravskému centru nové hudby a Národnímu divadlu moravskoslezskému za festival NODO / Dny nové opery Ostrava. 

Více informací a kompletní přehled oceněných naleznete zde.


Posláním festivalu NODO/Dny nové opery Ostrava je přispět k otázkám rozvoje opery a ukázat možnosti a podoby hudebního divadla v 21. století. NODO (bienále) se koná od roku 2012 a střídá se s festivalem Ostravské dny (liché roky), který je zaměřený především na hudbu koncertní. NODO pořádá Ostravské centrum nové hudby ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským. Jedná se o jediný festival svého druhu v České republice.

NODO uvádí operní díla v českých a světových premiérách, scénicky či koncertně, v kamenných divadlech i industriálních prostorách ve špičkovém provedení zejména zahraničních umělců. NODO iniciuje vznik a provedení nových děl, pro festival napsali opery Martin Smolka, Petr Kotík, Petr Cígler, František Chaloupka nebo Idin Samimi Mofakham. Česká kulturní veřejnost se díky NODO mohla poprvé seznámit s operami Johna Cage, Salvatore Sciarrina, Bernharda Langa, Richarda Ayrese, Rudolfa Komorouse nebo Iannise Xenakise. NODO zadává objednávky mladým skladatelům a podněcuje ke spolupráci pro operní žánr netradiční inscenační týmy.


V červnu 2020 se uskuteční 5. bienále tohoto mezinárodního festivalu. Nedávno byl zveřejněn program, který sestává ze sedmi unikátních inscenací oper a hudebně-divadelních děl, na nichž se budou podílet umělci a inscenační týmy z Evropy, USA i Asie. Všechna díla zazní - jak je u NODO zvykem - v české či světové premiéře. Podrobný program najdete zde. Vstupenky budou v předprodeji od 1. dubna.

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2022 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz