Aktuálně.cz: Ostravský festival zahájily opery o whisky a dívčích rituálech před svatbou

Publikováno: 29.8.2020

Předraženým japonským whisky a srbským svatebním rituálům zasvětil svůj první večer festival New Opera Days Ostrava. Ten se letos kvůli pandemii koronaviru koná v posunutém termínu i mírně omezeném rozsahu, na druhé straně se však dostává větší pozornosti světovým premiérám domácích autorů.

První z nich byla opera Marka Keprta nazvaná Hibiki, Hibiki, vzhmoť. Šestačtyřicetiletý skladatel napsal plnohodnotné jevištní dílo poprvé, dosud má za sebou pouze operní skicu Blumfeld, starší mládenec, zkomponovanou na koláž z textů Franze Kafky a uvedenou před 17 lety pražským Národním divadlem v rámci projektu Bušení do železné opony. Za ni se Keprtovi podařilo proniknout až včera v ostravském Divadle Antonína Dvořáka.

 

(...)

Dvaapadesátiletá autorka žije již mnoho let v kanadském Montréalu, ale pochází ze Srbska, kde také studovala hudbu. Její opera Svatba pro šest ženských hlasů bez orchestrálního doprovodu osobitým způsobem zpracovává rituály, které před svatbou provozují srbské dívky. Jedná se o stylizovanou podobu jakéhosi "loučení se svobodou", jehož součástí jsou veselá i napjatá očekávání, kamarádky věrné i hádavé, radost i smutek a velká touha.

 

Boris Klepal, Aktuálně.cz / celý článek najdete zde >>>

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2022 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz