Opera Ibsen / Přízraky

26.6.2022, 19:00, Divadlo Antonína Dvořáka

• KOUPIT VSTUPENKU •

Opera Ibsen / Přízraky
Opera o třech dějstvích, 2021–22

Hudba: Matouš Hejl
Libreto: Lucie Trmíková
Dirigent: Bruno Ferrandis
Režie: Jan Nebeský
Scéna: Jan Nebeský, Petra Vlachynská
Kostýmy: Petra Vlachynská
Instalace a video: Tine Surel Lange

Účinkují:
Lucie Trmíková (Helena Alvingová)
Miloslav König (Osvald Alving)
Igor Chmela (Pastor Manders)
Petr Jeništa (Jakub Engstrand)
Magdalena Malá (Regina Engstrandová)
Jan Mikušek, cimbál
Petr Tichý, baskytara
Jiří Genrt, tuba
Antonín Procházka, perkuse
Jan Gajdica, kytara
Ostravská banda

Světová premiéra, 120'

V českém originále s českými a anglickými titulky

Opera vznikla a bude uváděna v rámci projektu „Play Ibsen! – divadelní inscenace s doprovodným programem“, podpořeného grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska z Fondů EHP 2014 – 2021. Projekt dále podpořili: SFK, MHMP a MKČR.


Před 140 lety dopsal Henrik Ibsen hru Přízraky. Divadla v Kristianii, Stockholmu a v Kodani odmítla hru inscenovat. Světová premiéra se odehrála v Chicagu. Tématem hry jsou lži, strach, konvence, pokrytectví a přetvářka. Skandálním bylo tehdy také nastolení tématu eutanázie. Tématu třaskavého dodnes. Režisér Jan Nebeský nastudoval hru před 30 lety jako svou první inscenaci Ibsena a na ibsenovském festivalu v Oslu inscenace vzbudila velký rozruch svým radikálním výkladem. Po sedmi dalších Ibsenových hrách se Jan Nebeský vrací k Přízrakům, aby je radikálně posunul v žánru. Ibsen jako opera přinese nové a nečekané možnosti ve výkladu a vnímání této navýsost naturalistické hry. Autorem hudby bude Matouš Hejl, autorkou libreta Lucie Trmíková.

Tvorba Matouše Hejla zasahuje do oblasti vážné hudby, experimentální elektronické hudby, filmu, divadla a instalačního umění. V roce 2018 se stal finalistou skladatelské soutěže České filharmonie, která uvedla jeho skladbu Crossings. Je držitelem ceny za soudobou hudbu Trochu nižší C4 2018 nebo Ceny Karla Krautgartnera 2016 za nejlepší skladbu pro jazzový orchestr. Za hudbu pro filmy Ztraceni v Mnichově a Staříci byl nominován na Českého lva. Opakovaně spolupracoval s Orchestrem Berg, se kterým mimo jiné v letech 2019 a 2020 zrealizoval imerzivní kompozici Prolínám, stmívám. Hejl se narodil v roce 1989 v Praze, skladbu studoval ve Stockholmu na Royal College of Music, na pražské Akademie múzických umění a Berklee College of Music v Bostonu.

 

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2022 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz