Nulanus

29.6.2022, 20:30, Ski Areál Opálená

• BONUSOVÉ PŘEDSTAVENÍ 

••• ZMĚNA ČASU A MÍSTA •••

Opera Nulanus bude provedena ve Ski Areálu Opálená, začátek performance je ve 20:30.

••• DOPRAVA NA MÍSTO •••

Budeme také vypravovat speciální autobus, který bude odjíždět z ulice Čs. legií (naproti vchodu do Divadla Jiřího Myrona) v 19:30. Kapacita autobusu je omezená, rezervujte si své místo proto co nejdřív na e-mailu skalova@newmusicostrava.cz.
Cena dopravy je 50 Kč. Autobus se bude vracet zpět do Ostravy ve 23:00.


Nulanus
Dokumentární opera pro lyžařský svah v létě a klony, 2021

Hudba a libreto: Miroslav Tóth

Režie: Pasi Mäkelä
Námět: Miroslav Tóth, Pasi Mäkelä
Dramaturgie: Michaela Rosová
Kostýmy: Diana Strausz
Světla: Jan Hustál
Produkce: Ivo Dobrovodský, Kristína Rigerová

Účinkují:
Členové Ostravské bandy
Hugwaldové – Nela H. Kornetová, Pasi Mäkelä, Emese Kovács

Světová premiéra, 60'

Ve slovenském originále

Zvláštní poděkování: Kolektiv autorů by chtěl ze srdce poděkovat Jánu Hromekovi za inspiraci.
Poděkování: astrobioložka Michaela Musilová, historik Ján Peter, Viera Čákanyová, Ivan Ostrochovský


Nulanus je druhým pokračováním trilogie Stíny tvůrčího dua Miroslav Tóth – Michaela Rosová. První díl byl o zániku dramatické opery v podobě Muže ve skafandru. Jednalo se o představení situované do divadelních a site specific interiérů a exteriérů. Nulanus opouští tento princip práce v tradičním prostoru. Diváky vezme na lyžařský vlek v létě, vytvoří koncept zvukové procházky, do níž zasahuje ambisonickým reprodukováním hudby, trombóny schovanými někde mezi stromi, dronem kroužícím nad hlavou a performery zpívajícími do vysílačky (ti představují klon jediného muže). Tentokrát se posluchačům doporučuje vzít si pevnou obuv. Během chůze si Nulanus pohrává s realitou a na závěr zapadne slunce.

Miroslav Tóth je skladatel a saxofonista narozený v Bratislavě (1981). Absolvoval doktorské studium skladby na HAMU v Praze u Michala Rataje a magisterské studium skladby na VŠMU v Bratislavě u Vladimíra Godára; do třetího ročníku studoval u Jevgenije Iršaie. V jeho kompozičních začátcích jej pak vedl Ilja Zeljenka. Je rovněž absolventem hudební vědy na Univerzitě Komenského v Bratislavě. Tóth je autorem jednoaktové opery Záhada tyče, opery Zázračná tyč pro úředníky ve veřejných institucích, třech video oper – Zub za zubOko za oko a Tyč, a nedokončené opery Outpark. Jeho skladbu The Quartet of Tentacles Reaching Out provedl Kronos Quartet. Dále je např. autorem skladby Teorie absolutního smutku pro soprán a orchestr, kabaretní suity BallOnAir či Requiem za mafiána pro sbor a cappella a kontratenoristu. V roce 2018 získal cenu Radio_Head Awards za elektroakustickou skladbu Kyberpunkomša. Je členem kapel Shibuya Motors, Thisnis, Frozen Wigwam nebo Funeral Marching Band. Jako saxofonista, extenzivní zpěvák či soundpaintingový dirigent se zaměřuje na volnou improvizaci, na hudbu s přesahem do grafických partitur a také na otevřená díla. Vytvořil hudbu k několika celovečerním filmům. Pravidelně spolupracuje např. s Ivanem Ostrochovským nebo Robertem Kirchhoffem. 

 

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2022 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz