OSTRAVSKÉ DNY SMĚŘUJÍ K FESTIVALU - ZAČÍNÁ V PÁTEK 21.8. V PROVOZU HLUBINA (Dolní oblast Vítkovice)

Publikováno: 18.8.2015

8. bienále Institutu a Festivalu nové a experimentální hudby
(10. – 29. srpna)

Ostravské dny jsou ve druhém týdnu svého konání. S mladými skladateli z univerzit z celého světa pracují od pondělí 10. srpna významní skladatelé z USA a Evropy a jejich společné konzultace potrvají až do 29. srpna.

„Tato skupina studentů je neobyčejně různorodá, zvědavá a vzájemně plná respektu. Nepředpokládal jsem, že se tady setkám s tak kvalitní třídou mladých skladatelů“
George Lewis na tiskové konferenci v Ostravě 17.8.

Prezentace, semináře, workshopy a individuální setkání jsou od pondělí 17. srpna obohaceny o mimořádně náročné zkoušky. Začal první zkouškový týden, v jehož závěru tento pátek- sobota – neděle - zavítáme do Provozu Hlubina (Staré koupelny), na Minimaraton elektronické hudby a do Trojhalí Karolína, kde bude mj. uvedena, podle Pierra Bouleze jedna z nejdůležitějších skladeb 20. století, GRUPPEN Karlheinze Stockhausena.

Unikátní program devíti festivalových dní řadí Ostravu k místům, kde se dějí nejzásadnější události soudobé klasické hudby na světě.

Maratón koncertůmladých skladatelů, dále ostřílených bardů nové a experimentální hudby i legendárních avantgardistů první poloviny 20. století pokračuje v příštím týdnu několikahodinovými koncerty denně, včetně oper. Letošní Ostravské dny vyvrcholí v sobotu 29. srpna společným koncertem Janáčkovy filharmonie Ostrava a Ostravské bandy za přítomnosti čtyřech dirigentů a významných sólistů. Na festivalu Ostravské dny 2015 (http://bit.ly/1ctiYJP) se podílí dvě stovky hudebníků, kteří se do Ostravy sjíždějí z celého světa

Co dělá Ostravské dny výjimečnými?

1. Kombinace mistrovských děl hudby 20. století, stěžejních skladeb žijících skladatelů a hudba nejmladší generace.
2. Otevřený program, který prezentuje současná díla bez ideologických zátěží.
3. Koncerty pro velké symfonické orchestry (včetně skladeb pro tři orchestry), komorní orchestry, ansámbly, sólisty a letos tři operya fakt, že téměř všechny kompozice festivalu jsou nastudovány v Ostravě během samotného projektu,
4. Hudební instalace, filmy Virginie Dwan, Minimaraton elektronické hudby a performance.
5.Rezidence skladatelů z Evropy a USA:Peter Ablinger (Berlín), Richard Ayres (Amsterdam), Petr Bakla (Praha), Petr Cígler (Praha), Johannes Kalitzke (Vídeň), Petr Kotík (Ostrava / New York), Bernhard Lang (Vídeň), George Lewis (New York), Alvin Lucier (Middletown, CT, USA), Alex Mincek (New York), Phill Niblock (New York), Helmut Oehring (Berlín), Michal Rataj (Praha), Rolf Riehm (Frankfurt), Jennifer Walshe (Dublin), Christian Wolff (Hanover, NH, USA).
6.33 mladých skladatelů / rezidentů (ve věku 21 – 38 let) z Brazílie, Kanady, České republiky, Číny, Kypru, Estonska, Německa, Velké Británie, Maďarska, Iránu, Japonska, Polska, Slovenska, USA.
7. Více než 100 skladeb, 32 světových premiér s rozsáhlými kompozicemi George Lewise, Rolfa Riehma, Alvina Luciera, Petra Bakly nebo Alexe Minceka.
8. různorodá, často industriální místa Ostravy, nově prostor Trojhalí Karolina a Provoz Hlubina

Páteří festivalu je opět Janáčkova filharmonie Ostrava, mezinárodní komorní orchestr Ostravská banda (letos slaví deset let své existence!) a Canticum Ostrava se sbormistrem Jurijem Galatenkem. Přijede Elole Trio (Drážďany), duo String Noise (New York) a FAMA Quartet (Praha) a dirigenti Rolf Gupta (Oslo), Johannes Kalitzke (Vídeň), Roland Kluttig (Berlín), Petr Kotík (New York/Ostrava) a Ondřej Vrabec (Praha).

Bez spolupráce by to nešlo

Ostravské dny se letos nově odehrají na krytém náměstí Trojhalí Karolina, v prostorách Provozu Hlubina, v galerii PLATO v Dolní oblasti Vítkovic i v kulturním centru Cooltour na Černé louce. Tradičně pak v Domě kultury města Ostravy, v prostorách Janáčkovy konzervatoře Ostrava, v kostele sv. Václava v Ostravě, v Divadle Jiřího Myrona a Divadle Antonína Dvořáka a v Galerii výtvarného umění v Ostravě. Ostravské dny jsou tak propojeny téměř se všemi institucemi města, které se zabývají uměním dneška. Např. nová městská galerie PLATO uvede zvukovou instalaci Alvina LucieraMusic on a Long Thin Wire, projekci dokumentárních filmů Virginie Dwan (John Cage, Carl Andre a Robert Smithon).

Programové tipy Ostravských dnů

Zahajovací koncert pro tři orchestry v Trojhalí Karolina a provedení velkolepé kompozice Gruppen Karlheinze Stockhausena (do Ostravy se vrací po 15 letech!) a skladby Johna Cage, Philla Niblocka i Petra Kotíka pro tři dirigenty a tři orchestrální skupiny, v Cageovi simultánně s Hornickou kapelou ze Stonavy (23.8.).

Dva profilové koncerty mezinárodního orchestru špičkových interpretů soudobé hudby Ostravská banda (založena pro Ostravské dny v roce 2005). Letos desetiletý rezidenční orchestr, pro který neexistují nehratelné partitury, provede mj. Houslový koncert Salvatora Sciarrina s Hanou Kotkovou nebo světovou premiéru skladby Alvina Luciera Orpheus s violoncellistou Charlesem Curtisem (24. a 25.8.).

Uvedení světoznámé jazzové skladby v originálním zpracování Bernda Aloise Zimmermanna Nobody Knows de Trouble I see s famózním německým trumpetistou Reinholdem Friedrichem nebo KammerkonzertAlbana Berga s Hanou Kotkovou a Daanem Vandewallem či návrat k GyörgyLigetimu Dvojkoncertem pro flétnu a hoboj, ve kterém si sólové party zahraje Daniel Havel a Jan Souček. Síly spojí na závěrečném koncertě Janáčkova filharmonie s Ostravskou bandou (29.8.). Český rozhlas Vltava vysílá tento koncert 31.srpna od 20.00.

Operní večer v obou budovách Národního divadla moravskoslezského a za jeho vydatného přispění. Poprvé v ČR uvedeme „afroamerickou operu“ George Lewise, skladatele a profesora Columbijské univerzity v New Yorku Afterword /Doslov (více o ní Pavel Klusák v srpnové Harmonii) a nově revidovanou operu Petra Kotíka Master-Pieces (Mistrovská díla) v nové režii Jiřího Nekvasila a se scénou Davida Baziky (28.8.).

Součástí každého festivalového koncertu jsou skladby mladé skladatelské generace rezidentů Ostravských dnů 2015 – nové pohledy, nové postupy, riskantní platforma v rámci premiérových nastudování skladeb, které vznikly ve žhavé současnosti pro velké orchestry, komorní skupiny i sólisty, a to díky skladatelům, kterým je mezi dvaceti až třiceti pěti lety.

Music & Film & Opera & Performance v Provozu Hlubina – večer se skládá z pěti samostatných koncertů, pro které využijeme nové prostory v Dolní oblasti Vítkovice (ve spolupráci s Deep campem Ostrava). V rámci večera bude ve Starých koupelnách uvedena např. instalace pro 12 reproduktorů Petera Ablingera, komorní opera Rudolfa KomorouseLady Blancarosa, vystoupí newyorské duo houslistů String Noise, Jennifer Walshe nabídne svůj filmový projekt spojený s jejím hlasovým vystoupením, setkáme se s improvizačními skupinami Thomase Bucknera i Georga Lewise a dalšími performery (21.8.).

Minimaraton elektronické hudby v Galerii výtvarného umění, jehož program na dvou scénách připravili kurátoři Martin Klimeš, Petr Studený, Michal Rataj, Ladislav Železný a Radio Ars Acustica. Část večera vysílá v přímém přenosu Český rozhlas Vltava (22.8.).

Koncert v kostele sv. Václava, který patří hlavně vokální hudbě, ale také kompozicím s duchovní tématikou. Díla Galiny Ustvolskej, György Ligetiho, skladby současníků Petera Grahama a Johanesse Kalitzkeho a světová premiéra kompozice Rolfa Riehma.

Hodinový recitál Daana Vandewalleho s klavírní tvorbou přítomného Christiana Wolffa nebo NOC SÓL, kde bude provedena virtuózní skladba Horatia Radulescu newyorským houslistou Conradem Harrisem, vokální dílo barda německé hudby Wolfganga Rihma s Annette Schönmüller nebo světové premiéry českých skladatelů v podání Elole Tria z Drážďan.

Orchestrální skladby psané přímo pro Ostravské dny od Petra Bakly, Petra Kotíka, Bernharda Langa, Alvina Luciera, Alexe Minceka, Philla Niblocka nebo Michala Rataje. Velké orchestrální skladby legendy americké hudby 20. století Mortona Feldmana a jeho Hobojový koncert se sólistou Vilémem Veverkou nebo další představení skladatele střední generace Helmutha Oehringa

Odskokem do folklórní hudby bude noční vystoupení cimbálové muziky, kterou mimořádně pro Ostravské dny sestavil jeden z nejlepších českých klarinetistů Irvin Venyš.  Vystoupí s virtuózními hráči klasické hudby i svými přáteli nejrůznějších profesí.

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2022 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz