The New York Times o Roscoe Mitchellovi

publikováno: 17.7.2017

“Průkopnický černošský skladatel si udržuje tempo vpřed“
A Pioneering Black Composer Keeps Pushing

https://www.nytimes.com/2017/06/23/arts/music/a-pioneering-black-composer-roscoe-mitchell-keeps-pushing.html?_r=0

Rozhovor s Roscoe Mitchellem o jeho díle, jeho spojení s AACM, počátky jeho dráhy v Chicagu (Roscoe Mitchell je zakládající člen Art Ensemble of Chicago) se zmínkou o jeho spolupráci s newyorským S.E.M. Ensemble.

Roscoe Mitchell je součástí letošního Institutu a Festivalu Ostravské dny, kde zazní jeho orchestrální skladba “Distant Radio Transmission”. Petr Kotík a Ostravské centrum nové hudby poprvé představilo Roscoe Mitchella české veřejnosti v roce 1999 v pražském Rudolfinu, kde vystupoval jako sólista s Janáčkovou filharmonií Ostrava ve své skladbě “Fallen Heroes.” Od té doby navštívil Roscoe Mitchell několikrát Ostravu, V roce 2005 byl jedním z lektorů a rezidenčních skladatelů Ostravských dnů.

Roscoe Mitchell bude v Ostravě pracovat se svými dvěma asistenty - Sephenem Harvey a Johnem Iversem. Roscoe Mitchell je od roku 2007 profesorem kompozice v Mills College v Kalifornii. Tento post byl zřízen k poctě francouzského skladatele Dariuse Milhauda (jeden z členů pařížské šestky), který na Mills College vyučoval koncem 40. let. Jeden z Milhaudových žáků byl také Dave Brubeck.

 

 

 

 

 

zpět