Ostravské dny začínají už zítra. Představí nový symfonický orchestr i operu Miroslava Srnky

publikováno: 23.8.2017

Ostrava, 23. srpna 2017 – Ostrava bude od zítřka patřit příznivcům soudobé hudby z celého světa.Od24. srpna až do 2. září bude moravskoslezská metropole patřit festivalu Ostravské dny, který je v mezinárodním kontextu zcela unikátním počinem a spoluvytváří historii moderní hudby 21. století.

Festival odstartuje ve čtvrtek v prostoru Provozu Hlubina koncert s názvem Open Space, tedy vystoupení Ostravské bandy a mistra analogových projekcí Jana Kulky a elektronika Iana Mikysky ve skladbách mladých skladatelů Institutu Ostravské dny 2017. Večer převezme prostory kostela sv. Václava v centru Ostravy Nikolaus Schlierf z Berlína, virtuózní hráč na violu, aby v české premiéře uvedl Requiem Borise Guckelsbergera.

Mimořádnou událostí letošního ročníku je premiéra unikátního symfonického ansámblu ONO - Ostrava New Orchestra, který byl sestaven speciálně pro Ostravské dny. Ansámbl čítající 106 hudebníků z 21 zemí už několik dnů v Ostravě úspěšně zkouší pod vedením iniciátora celého projektu Petra Kotíka a dalších dirigentů.  Připravují spolu s již zavedenými opusy současné hudby desítky světových premiér, které zazní během desetidenního festivalu. Mnohé ze skladeb mají potenciál stát se trvalou součástí hudební historie.

Dalším vrcholem festivalu bude česká premiéra opery skladatele Miroslava Srnky Make No Noise. Autor patří k elitě současné mezinárodní hudební scény, jeho opera Jižní pól, kterou napsal pro Bavorskou Staatsoper a v níž excelovali Rolando Villazón a Thomas Hampson, mu přinesla celosvětový ohlas. Sídlem orchestrů festivalu Ostravské dny 2017 se stane nově obří komplex Trojhalí Karolina a Staré koupelny Provozu Hlubina. Festival Ostravské dny se koná také v  kostele sv. Václava, v Cooltouru na Černé louce nebo na Janáčkově konzervatoři či v Divadle Antonína Dvořáka.

Kompletní program je k dispozici na www.newmusicostrava.cz/cz/ostravske-dny/. Vstupenky jsou v prodeji v síti Goout - www.goout.net. K dispozici jsou permanentky na celkem 22 programů ve dnech 24. srpna - 2. září za 850 Kč nebo vstupenky na jednotlivé koncerty v rozmezí 100 - 300 Kč.

Bienále nové a experimentální hudby Ostravské dny patří mezi unikátní akce v celosvětovém měřítku s bohatou mezinárodní účastí na straně účinkujících i návštěvníků.  Festival, jehož s rezidenčním orchestrem je Ostravská banda, nabídne během 10 dnů 22 koncertů, 106 skladeb z toho 30 světových a 56 českých premiér. Festival nabízí orchestrální kompozice i současnou operu, zvukové instalace i maraton elektronické hudby, virtuózní sóla a experimentální performance za účasti renomovaných skladatelů a zahraničních hostů v industriálních prostorách, klubech i kostelích. Součástí Ostravských dní je také vzdělávací Institut, který je mezinárodním pracovním prostředím pro skladatele a interprety pod vedením umělců z celého světa. Pouze v Ostravě zazní v průběhu několika dnů díla avantgardistů, jakými byli John Cage, Edgard Varese nebo Morton Feldman. Na Ostravské dny dorazili skladatelé jako Richard Ayres, Bernhard Lang, Kate Soper, Phill Niblock či Jennifer Walshe. Událostí bude uvedení skladeb Salvatore Sciarrina nebo Olgy Neuwirth. České skladatele zastupuje Pavel Zemek Novák, Petr Bakla, Michal Rataj, Petr Cígler nebo již zmíněný Miroslav Srnka.

Festival pořádá Ostravské centrum nové hudby. Jeho klíčovou osobností a hnacím motorem je hudební skladatel a neúnavný propagátor moderní hudby Petr Kotík. Ten také převezme v předvečer festivalu za svoji neutuchající práci pro novou hudbu Cenu České hudební rady, tedy ocenění, jakého se v minulosti dostalo takovým osobnostem, jako byli a jsou dirigenti Sir Charles Mackerras, Jiří Bělohlávek či režisér David Poutney.

Za 16 let intenzivní práce se nám podařilo zanést Ostravu na mapu významných metropolí soudobé hudby. Dochází zde k unikátním setkáním napříč generacemi hudebníků, skladatelů i publika. Na tři týdny měníme nenormální hudební situaci, což je ta, která nás dnes obklopuje, na prostředí normální, a to je to, které se primárně zaměřuje na tvorbu své doby,“ definuje ideu a poslání festivalu Petr Kotík.

 

zpět