Rozloučení s Muhalem Richardem Abramsem

publikováno: 3.11.2017

S velkou lítostí oznamujeme, že ve věku 87 let zemřel 29. října v USA skladatel, klavírista, improvizátor, spoluzakladatel ACCM Muhal Richard Abrams. Zasloužil se o rozvoj nových koncepcí v jazzu a o posun jazzu do roviny „vážné hudby“. Sehrál roli inspirátora a „povzbuzovatele“ pro hudebníky sdružené v The Art Ensemble of Chicago i mnoho dalších. Byl rovněž v úzkém spojení s Kotíkovým S.E. M. Ensemble a Ostravskými dny.

S výjimkou krátkého období na Chicago Musical College a Governors State University of Chicago, kde studoval elektronickou hudbu, se vzdělával sám. Jeho umění bylo výsledkem mnoha let vlastních pozorování, analýz, cvičení a praktických zkušeností. Muhal Richard Abrams byl vysoce respektovaným hudebníkem jak pro pianistickou, tak i skladatelskou činnost. V roce 1990 se stal prvním hudebníkem poctěným prestižní jazzovou cenou JazzPar Prize, kterou mu udělilo Danish Jazz Center Kodaň.

Byl rovněž významným organizátorem – založil AACM School of Music, byl předsedou AACM New York, byl činný v National Endowment for the Arts a v New York State Council on the Arts a také členem předsednictva National Jazz Service Organization a festivalu Meet the Composer.

M.R. Abrams vyučoval jazzovou kompozici a improvizaci na Banff Center (Banff, Kanada), Columbia University (New York City), Syracuse University (Syracuse, N.Y.)  a BMI Composer’s Workshop (NYC). Kromě toho měl i řadu soukromých žáků.

Ostravské dny navštívil M.R. Abrams na pozvání Petra Kotíka jako lektor Institutu Ostravských dnů a host festivalu v roce 2007. Abramsova skladba Mergertone pro velký orchestr vznikla na objednávku festivalu Ostravské dny 2007. Byla provedena Janáčkovou filharmonií Ostrava a o rok později nahrána a vydaná na newyorském labelu „mutablemusic“. Na Ostravské dny měl Muhal přijet také letos, pro ONO - Ostrava New Orchestra psal novou kompozici. V červenci tohoto roku se kvůli náhlým zdravotním potížím z účasti omluvil. Naposledy jsme s Muhalem Richardem Abramsem spolupracovali letos v dubnu v rámci projektu Českého centra New York. V roce 2015, rovněž v České národní budově na Manhattanu, se uskutečnil díky  Kotíkovu S. E. M. Ensemble a Ostravské bandě památný koncert k 50. výročí založení AACM. Vedle Muhala Richarda Abramse se na něm podíleli jeho přátelé a kolegové Roscoe Mitchell a George Lewis.

více na: https://jazztimes.com/news/muhal-richard-abrams-dies-87/

 

zpět