Rzewski a Vandewalle na Vltavě / Soudobá hudba 29.11. 2017 / 0.30- 1.30

publikováno: 22.11.2017

Frederic Rzewski: The People United Will Never Be Defeated / Sjednocený lid nelze nikdy porazit. Hraje Daan Vandewalle (klavír). Připravila Ostrava.

K nezapomenutelným zážitkům letošních Ostravských dnů patřilo sólo belgického klavíristy Daana Vandewalleho, které se odehrálo v srpnové noci ve Starých koupelnách Provozu Hlubina. Vandewalle hrál kultovní skladbu  Frederica Rzewského z roku 1975 Sjednocený lid nelze nikdy porazit. Hodinové variance na Ortegovu politickou píseň odborníci srovnávají s Bachovými Goldbergovskými variacemi a Vandewalle si za jejich vášnivou interpretaci vysloužil bouřlivý potlesk ve stoje.

Rzewského hudba se obrací do minulosti a na straně druhé je neobyčejně srostlá s avantgardní hudbou 20. století, je přístupná hudebním fajnšmekrům i laikům. Ohromí svou vnitřní silou, ale i zranitelností a absolutní krásou, jednoduše vám vyrazí dech. „Když jsme po tomto koncertě vyšli ze sálu, bylo až neuvěřitelné si uvědomit, že svět je ještě pořád stejný“, nechal se slyšet jeden z hudebních kritiků. Poslechněme si na ČRo Vltava novou studiovou nahrávku této skladby v provedení právě Daana Vandewalleho. Vydal: 2017 Quintessence BUBA.

zpět