New York - Ostrava: vlivy a iniciativy

Publikováno: 17.4.2019

New York – Ostrava: vlivy a iniciativy
20 let Ostravských dnů

28. května 2019
Bohemian National Hall
321 East 73 Street
New York

Promítání/diskuse/koncert
The Orchestra of the S.E.M. Ensemble
Petr Kotik, dirigent

 

Program:
Christian Wolff: Trust                              
Alvin Lucier: Navigation                    
Lucie Vítková*: Nine                              
Petr Kotík: Nine+1                          
Anne Heflin*: Included Excluded
Earle Brown: Available Forms I

*rezidentky Ostravských dnů

Myšlenka Ostravských dnů vznikla v roce 1999. Byl jsem tehdy požádán festivalem Pražské jaro, abych uspořádal koncert skladeb pro tři orchestry „Hudba v prostoru“. Na programu byly "Gruppen" Karlheinze Stockhausena, "Diamonds" Alvina Luciera (světová premiéra), "Modules I, II, III" Earle Browna (první kompletní představení) a Giovanni Gabrielliho "Sacrae Symphoniae" (1597). Byl to koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava, s hostujícími hudebníky z New Yorku (S.E.M. Ensemble) a dalších evropských zemí. Jednotlivé orchestry simultánně dirigovali Zsolt Nagy, Christian Arming a já.

Zkoušky v Ostravě trvaly tři týdny a během té doby (byla to moje třetí návštěva Ostravy), jsem poznal mimořádný potenciál města: tři zkušebny na filharmonii (do každé se vejde celý orchestr), nově postavená konzervatoř a nekonvenční sály, včetně rozsáhlých průmyslových prostor. Napadla mě tehdy myšlenka Ostravských dnů. Každý, s kým jsem v Ostravě mluvil, byl ochoten tomuto projektu pomoct (na rozdíl od kolegů v hlavním městě, kteří si ťukali na čelo).

Když jsem se vrátil do New Yorku, požádal jsem Earla Browna, Christiana Wolffa a Alvina Luciera o spolupráci. Na základním konceptu jsme se shodli: 3týdenní projekt s přednáškami, prezentacemi, workshopy, diskusemi a festivalová série koncertů. Pak přišel první významný grant od newyorské nadace Trust for Mutual Understanding a s podporou ostravských institucí a osobností veřejného života se Ostravské dny staly skutečností. Sešli jsme se tedy, my čtyři, v ateliéru Earle Browna a začali pracovat na detailech Ostravských dnů.

Koncepce Ostravských dnů byla ovlivněna New Yorkem v kombinaci s evropskými možnostmi, které jsou v Americe nemyslitelné. Vzájemné ovlivňováni Ameriky a Evropy je na Ostravských dnech jednoznačně vidět. Co je ale stejně významné (a co si málo kdo uvědomuje) je zpětný vliv, který má Ostrava na americkou hudbu, a to jak na významné skladatele, tak na mladou generaci. Bez Ostravy a Ostravských dnů by celá řada mimořádných projektů nikdy nevznikla. Myslím tím tvorbu děl rozsáhlých dimenzí, těch důležitých kompozic, které často určují skladatelův přínos historii – velká orchestrální díla skladatelů jako Phill Niblock, Pauline Oliveros, Alvin Lucier, Christian Wolff, včetně mých vlastních kompozic. To stejné lze říct o mladých skladatelích z USA, jako jsou Jack Callahan, Ben Richter, James Falzone, Eli Greenhoe, David Kant, Ravi Kittappa, a mnoho dalších. Zásadní díla pro velký orchestr, nebo pro kombinaci několika orchestrů která byla tvořena pro Ostravu by neexistovala.

První bienále institutu a festivalu Ostravské dny se konalo v roce 2001, i když v květnu 2019 to bude 20 let od momentu, kdy se zrodila myšlenka na tento projekt. Od té doby se v Ostravě vystřídalo 69 mladých a skladatelů z USA – mezi nimi jsou dnes již známí skladatelé, například Alex Mincek, Noni Epstein, Sam Hilmer, Kate Soper, James Ilgenfritz, Matthew Welch a Carolyn Chen (z celkového počtu 196 – účastníků z celého světa včetně Jižní Afriky, Evropy, Austrálie, Ameriky, atd.). Tito mladí skladatelé pracovali a spolupracovali se se skladateli jako George Lewis, Bernhard Lang, Kaija Saariaho, Rebecca Saunders, Roscoe Mitchell, Miroslav Srnka, Louis Andriessen, Philip Glass, Martin Smolka, Jennifer Walshe, Marc Sabat, Muhal Richard Abrams, Carola Bauckholt a mnoho dalších(plus téměř pokaždé s Wolffem, Lucierem a mnou).

28. května, se v Bohemian National Hall uskuteční – v 18h promítání dokumentů a diskuse; – ve 20h koncert. Večer se bude konat za přítomnosti minulých i letošních účastníků Ostravských dnů. Mezi budou  též Alvin Lucier a hudební kritik Kurt Gottschalk, který referoval o festivalech v letech 2011, 2013 a 2015.

Petr Kotík

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2020 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz