Normální je zaměřit se na hudbu své doby: Ostravské dny se blíží

Publikováno: 18.6.2019

Ostrava, 18. června 2019  Bienále Ostravské dny (12. – 31. 8.) je hudební, společenská a umělecká událost mezinárodního charakteru, je to svět přivezený do Ostravy, je to kvas nápadů a přístupů k hudbě: Festival pro veřejnost a Institut pro mladé skladatele/rezidenty, třítýdenní akce v jednom – mezinárodní prostor pro setkávání skladatelů několika generací. 

Tým Ostravského centra nové hudby v čele s uměleckým ředitelem Ostravských dnů Petrem Kotíkem vybral letos na základě zaslaných partitur 35 rezidentů z celkem 13 zemí (Peru, Kanada, Lotyšsko, Velká Británie, Ukrajina, Česká republika, Jižní Korea aj.). Připojí se tak k téměř 250 rezidentům, kteří se Ostravských dnů zúčastnili od doby jejich vzniku v roce 2001. Institut je veden v angličtině.

S myšlenkou letního projektu nové a experimentální hudby v Ostravě přišel Petr Kotík program Ostravské dny koncipoval jako pokračování Darmstadtských letních kurzů a festivalu z počátku 50. a 60. let, s tím rozdílem, že v Ostravě byla od počátku v centru zájmu práce s velkým orchestrem. Na počátku realizace této myšlenky stáli s Kotíkem také američtí skladatelé Earle Brown, Alvin Lucier a Christian Wolff. Legendární zvukový experimentátor Lucier navštívil Ostravské dny jako lektor pětkrát, Wolff se do Ostravy chystá letos poosmé.

Kromě Christiana Wolffa z legendární „neworské školy“bude letos v Ostravě s mladými skladateli / rezidenty pracovat ještě 15 lektorů, významných skladatelů dneška: např. americko-izraelská skladatelka, profesorka Harvardovy univerzity Chaya Czernowin, klavírista a skladatel Frederic Rzewski, Miroslav Srnka, Petr Bakla nebo Bernhard Lang či Isabel Mundry. Ti všichni budou také součástí programu Institutu, který sestává ze skupinových i individuálních setkání, prezentací vlastních děl, myšlenek, práce s prvotřídními muzikanty a ve finále také provedení skladeb zúčastněných;mnohé z nich uslyšíme zcela poprvé. Protože festival Ostravské dny nerozlišuje skladatele na „studenty" a „mistry“, nezabývá se ani hierarchií „studentských“ a „mistrovských“ děl, jsou na programech festivalových koncertů vedle sebe díla klasiků avantgardy i skladby rezidentů Institutu, inspirace je v tomto směru oboustranná.

Také letos najdeme mezi rezidenty převážně posluchače nebo absolventy prestižních hudebních škol a akademií, ať už jde o newyorskou Manhattan School of Music, vídeňskou Universität für Musik und darstellende Kunst, krakovskou Akademii Muzycznu, londýnskou konzervatoř Trinity Laban nebo Janáčkovu akademii múzických umění v Brně. V Ostravě budou mít k dispozici jak rezidenční orchestry a sbor (Ostravskou bandu, ONO / Ostrava New Orchestra, Canticum Ostrava), tak hostující sólisty a ansámbly.

Sídlem Institutu bude opět Janáčkova konzervatoř v Ostravě, která poskytuje Ostravským dnům skvělé zázemí. Do umělecké školy se přesune v tyto dny i kancelář Ostravského centra nové hudby. Opět využijeme nedávno vzniklé studentské rezidence Kampus Palace v centru Ostravy, kde budou bydlet mladí skladatelé. 


Prodej festivalových vstupenek byl zahájen 1. května. Permanentka na všechny koncerty je do 30. 6. za 750 Kč, od 1. 7. pak za 850 Kč. Sleva pro studenty, seniory, ZTP/P činí 150 Kč z ceny permanentky. Ceny jednotlivých koncertů jsou uvedeny na našich webových stránkách. Vstupenky je možné zakoupit v síti GoOut.

Festival Ostravské dny se koná za podpory statutárního města Ostravy, Ministerstva kultury ČR, Moravskoslezského kraje a Česko-německého fondu budoucnosti a díky dalším institucím, nadacím i podpoře soukromého sektoru. Za kontinuální velkorysou pomoc Ostravskému centru nové hudby děkujeme Liboru Winklerovi.

Ostravské dny probíhají ve spolupráci s Trojhalím Karolina, Národním divadlem moravskoslezským, Janáčkovou konzervatoří v Ostravě, Provozem Hlubina a spolkem Bludný kámen.

Pořadatelem festivalu je Ostravské centrum nové hudby. Informace o festivalu a dalších projektech jsou k dispozici na webových stránkách www.newmusicostrava.cz a také na facebooku.

Možnost novinářských akreditací od 1. června.

Kristýna Konczyna
Ostravské centrum nové hudby
e-mail: konczyna@newmusicostrava.cz
tel.: 777 613 184

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2020 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz