ONLINE KONCERT: S.E.M. Ensemble slaví 50 let

Publikováno: 1.4.2020

Dnes, ve středu 1. dubna, se měl v newyorské Bohemian National Hall konat koncert u příležitosti výročí půl století S.E.M. Ensemble: souboru, který vede český skladatel Petr Kotík. Koncert měl být doprovázený komentářem významných osobností ze světa koncertní hudby. Vzhledem k situaci, v níž se takřka ze dne na den ocitl celý svět, není možné koncert v původní podobě zrealizovat. Náhradní program, uzpůsobený pro online prostředí a časově dostupný i pro evropské publikum, bude spuštěn již v 19h středoevropského času. Spoluorganizátorem akce je České centrum v New Yorku.


„Pro mě je hudba – tedy tzv. hudba vážná – cestou k meditaci.“ 
Petr Kotík

S.E.M. Ensemble, založený českým skladatelem Petrem Kotíkem, patří k předním souborům současné klasické hudby na světě. Od jeho založení letos v dubnu uběhlo neuvěřitelných 50 let a je tak nejstarším souborem pro novou hudbu ve Spojených státech. Při této příležitosti připravovalo České centrum v New Yorku v České národní budově na Manhattanu slavnostní koncert S.E.M. Ensemble. Vzhledem k současné situaci se uskuteční online a můžete jej sledovat zde.

Program koncertu Vám nabídne k poslechu několik světových premiér a další díla, která prezentují uměleckou šíři souboru. Petr Kotík a jeho SEM se pravidelně účastní světových turné a účinkuje na prestižních newyorských místech jako je Carnegie Hall, Lincoln Center, Roulette, Paula Cooper Gallery a další. 

“Nikdy jsem neměl vztah k hudbě, která se snažila bavit publikum a nabízet zábavu. Pro mě je hudba – tedy tzv. hudba vážná – cestou k meditaci. Do určité míry by se dalo říct cestou k „extázi“. Ve svém starořeckém významu ekstasis se jedná o stav, kdy se člověk dostane ,mimo sebe sama'. Najednou se setkáte s paprskem něčeho hlubšího, než je každodenní zkušenost. S extází něčeho autentického a pravdivého!“  Petr Kotík

S.E.M. Ensemble se v minulosti prezentoval v České národní budově velmi úspěšnými koncerty, a to i navzdory dramatickým okolnostem. V době velkého blizardu po hurikánu Sandy, který totálně paralyzoval New York, hrál SEM hudbu Johna Cage a dalších světových avantgardních skladatelů v rámci festivalu Beyond Cage. Jeden ze stěžejních koncertů tohoto festivalu byl právě v České národní budově a byl velmi dobře navštíven i přesto, že se konal pouze třetí den po této pohromě. která ochromila město na několik týdnů. A právě i v této těžké době, kdy se New York City zcela zastavil, Vás zveme k poslechu hudby jedinečných umělců, kteří se zastavit nenechají a svou tvorbou rozdávají inspiraci a naději.

„Samozřejmě, cesta to není lehká a má spoustou překážek a ze všech stran nepochopení. To ale člověka nesmí odradit nebo zastrašit. Práce sama a její výsledky se o vše postarají,“ vysvětluje Petr Kotík.

SEM byl založen v roce 1970, kdy český skladatel a flétnista Petr Kotík představil skupinu hudebníků pod jménem S.E.M. Ensemble v rámci Centra pro novou hudbu při Newyorské státní univerzitě v městě Buffalo. Pouze čtyři měsíce předtím přiletěl Petr Kotík z Prahy do USA. Založil soubor SEM s úmyslem pokračovat v koncertech, které pořádal od roku 1961 v Praze, a to se svými soubory Musica viva pragensis a QUaX Ensemble. S.E.M. Ensemble patří dnes k předním souborům současné klasické hudby na světě. 

Program koncertu bude doprovázen vizuální prezentací dokumentárních snímků – jak souboru, tak skladatelů ve spolupráci s Petrem Kotíkem a jeho hudebníky. Vedle toho uslyšíte komentář Petra Kotíka a Christiana Wolffa (poslední žijící člen New York School), hovořit bude  Miya Masaoka a Thomas Buckner, který se zmíní o své mnohaleté spolupráci s Robertem Ashleym. Promluví také americký skladatel, vedoucí katedry kompozice na Kolumbijské univerzitě George Lewis. Ten se zamyslí nad významem S.E.M. Ensemblu z perspektivy jeho 50leté existence. George Lewis sledoval dráhu tohoto souboru téměř po celou dobu. Už v 70. letech, jakožto ředitel hudební instituce The Kitchen, zval Kotíka a jeho skupinu ke koncertům.


PROGRAM

Christian Wolff Small Orchestra Piece (2019) (světová premiéra)
Ostravská banda, Petr Kotík, dirigent
26. srpna 2019, festival Ostravské Dny 2019

Robert Ashley The Mystery of the River (1991)
Thomas Buckner, baryton; Tom Hamilton, elektronika
11. září 2014, Roulette Intermedium, NY

Miya Masaoka States of Being, States of Becoming (2018) (světová premiéra)
S.E.M. Ensemble, Petr Kotík, dirigent
19. prosince 2018, Paula Cooper Gallery, NY

Julius Eastman Joy Boy (1972)
S.E.M. Ensemble
26. září 2017, Studio 1 Českého rozhlasu Ostrava 

Petr Kotik Wednesdays at RW on Spring St (2019-20) (světová premiéra první verze)
Ostravská banda, Hana Kotková, housle, Petr Kotík, dirigent
30. srpna 2019, festival Ostravské dny 2019


SLEDUJTE KONCERT ONLINE

Koncert začíná v 19:00 (CET) / 1PM (EST).
Nahoře na stránce se objeví video přehrávač.
Kliknutím na tlačítko PLAY koncert spustíte.

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2020 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz