Ostravan.cz: Petr Kotík před festivalem Ostravské dny: Čím je člověk starší, tím víc postupuje na základě intuice, nikoliv racionálních úvah

Publikováno: 14.8.2021

Původně jsme s Petrem Kotíkem chtěli dělat rozhovor o dalším ročníku festivalu Ostravské dny, který začíná už za pár dní. Jenže řeč se stočila na věci, které se často dotýkají vnímání hudby a její podstaty. Proto vznikl spontánní proud přemýšlení, nikoli komentovaný průvodce programem, který si lze podrobně pročíst na internetových stránkách festivalu. Jedno je jisté. Festival Ostravské dny je světový fenomén, jehož charakter a podobu ovlivnil nejvíc právě Petr Kotík.

Jakou koncepci mají Ostravské dny? 

Jeden z aspektů Ostravských dnů je interakce mezi mou generací a tou střední, generací předcházející a začínajícími skladateli. To je velmi důležitý aspekt. Máme sice skupinu, kterou nazýváme „studenti“, když ale někdo napíše skladbu, tak je skladatel, ne student, prostě skladatel. Je úplně jedno, jaké má zkušenosti a co umí, kde studoval a jak je starý, to jsou vedlejší věci, o které se při poslechu nikdo nestará. Já sám žádné rozdíly mezi tzv. začínajícími a etablovanými skladateli nedělám. To vidíte na programech našich koncertů. Všechny kompozice figurují vedle sebe, žádné studentské koncerty neděláme. Kdy byl Mozart nebo Bach student? Pod co se podepsali, to jsou jejich skladby. Druhý aspekt je vytvořit pracovní prostředí mezi skladateli a interprety. To je letos kvůli covidu trochu těžší, ale my si s tím poradíme.

V programu najdeme vedle mladých autorů legendy, jako jsou Frederic Rzewski či Christian Wolff…

Potom je tam střední generace, přijedou Ana Sokolović, Bernhard Lang, Marc Sabat. Oslovila nás skupina z Litvy, která dělá mikrointervalovou hudbu. I když mě osobně jako skladatele mikrotonalita a problémy ladění v hudbě nikdy nepřitahovaly, ale to je úplně jedno. Ostravské dny nejdou odrazem mých osobních zájmů.

Ale dali jste jim prostor, to je vstřícné gesto. 

Samozřejmě. Organizovat jakýkoliv projekt jakožto obraz osobních zájmů by pro mě byla strašná nuda. Proč bych to dělal? To ať dělají úředníci. Já naopak doufám, že na Ostravských dnech něco objevím, že si z nich něco odnesu, že poznám něco nového.

Milan Bátor, Ostravan.cz

Celý rozhovor najdete zde >>>

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2021 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz