Zemřel Alvin Lucier, skladatel, který mj. stál u zrodu festivalu Ostravské dny

Publikováno: 2.12.2021

Dnes zemřel Alvin Lucier.

Kdy jsme se poprvé setkali, to si už nepamatuji. Muselo to být hned po mém příjezdu do USA na počátku 70. let. Alvin byl jedním z přátel, které jako byste znali celý život.

Po roce 1992, kdy vznikl The Orchestra of the S.E.M. Ensemble, jsme začali úzce spolupracovat. Nejprve to byla jeho kompozice pro orchestr Sweepers v New Yorku a krátce nato Diamonds pro tři orchestry v Evropě. Diamonds komponoval Lucier pro koncert se třemi orchestry v Praze roku 1999, který měl název Hudba v prostoru. Program zahrnoval též skladby pro tři orchestry Modules I, II, III od Earle Browna a Gruppen od Karlheinze Stockhausena. Samozřejmě, A. Lucier spolu s Christianem Wolffem a Earlem Brownem byli těmi, kdo stáli na počátku prvního Institutu a festivalu Ostravské dny v roce 2001. Alvin byl rezidenčním skladatelem každého bienále Ostravských dnů, od počátku až do roku 2007, a poté znovu v roce 2015. Jeho přítomnost provázela pokaždé světová premiéra jedné z jeho velkých orchestrálních nebo ansámblových skladeb, které většinou komponoval pro Ostravu.

Alvin Lucier byl jedním ze skladatelů, kteří posunuli hudbu konce 20. století. Konkrétně to byl posun ke vnímání zvuku a přeorientování na jeho prostorově-akustické vlastnosti, na tonalitu a na ladění a mikro-ladění. Byl první, kdo věnoval pozornost akustickým vlastnostem koncertního prostoru, něčemu, na co se nikdo z nás neohlížel. Byl jsem na mnoha jeho přednáškách na Ostravských dnech. V jedné z nich popsal své první setkání s technologií, která tak ovlivnila jeho další cestu jako skladatele. Řekl něco jednoduchého a svým způsobem hlubokého: "Když na něčem velmi seriózně pracujete, přirozeně se setkáte s impulsy, které vás dovedou k úspěšnému zvládnutí toho, co děláte."

Ať žije Lucierův odkaz,

Petr Kotík, 1. prosince 2021 


Earle Brown, Petr Kotík, Alvin Lucier a Christian Wolff. Počátek Institutu a Festivalu Ostravské dny

 


Alvin Lucier na Ostravských dnech 2001–2015

        

    

    

    

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2022 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz