Petr Kotík v Galerii Rudolfinum, 6. ledna od 18h

Publikováno: 4.1.2022

Petr Kotík bude ve čtvrtek 6. ledna od 18.00 do 19.00 mluvit o svém nejbližším spolupracovníkovi v letech 1970-75, kterým byl Julius Eastman, afroamerický skladatel, zpěvák, klavírista a tanečník.

Petr Kotík přiletěl do USA v listopadu 1969, jako člen skupiny nové hudby při univerzitě státu New York v městě Buffalo. Julius Eastman byl též členem této skupiny (The Center of the Creative and Performing Arts at SUNY/Buffalo). Trvalo jen několik týdnů, než se tito dva mladí skladatelé seznámili a začali úzce spolupracovat. Julius Eastman byl jedním ze zakládajících členů Kotíkova souboru S.E.M. Ensemble, který je dnes nejstarším souborem soudobé hudby ve Spojených státech. Petr Kotík bude mluvit o jejich, dnes už legendární spolupráci, která zahrnovala evropská turné a velké projekty, jakým bylo, na příklad, první provedení scénické kompozice Johna Cage "Song Books I, II"; jejíž partituru obdržel Kotík od Cage v rukopisné kopii už v roce 1970.

Hudbu Juliuse Easmana uváděl Petr Kotík v České republice od roku 2013, a to na festivalech Ostravské dny (klavírista a dlouholetý Eastmanův spolupracovník Joe Kubera provedl klavírní sonátu a též nastudoval v roce 2019 skladbu pro 4 klavíry "Crazy Nigger") a operním NODO (Macle, kterou Eastman složil pro S.E.M. Ensemble). K znovuobjevení osobnosti Juliuse Estamana v západní kultuře zásadně přispělo album FEMENINE, které obsahuje historické nahrávky Eastmana se souborem S.E.M. Ensemble, jmenovitě: Julius Eastman, Roberto Laneri, Jan Williams a Petr Kotík.

Kapacita míst je omezená. Více informací naleznete zde


Julius Eastman, 1971


SEM Ensemble, 1972: Julius Eastman, Roberto Lanieri, Jan Williams, Petr Kotík


Komponující Julius Eastman, 1970

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2022 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz