KlasikaPlus | Irvin Venyš: Osobní vztah ke skladatelům, které interpret zrovna hraje, považuji za skvělou věc i přepych

Publikováno: 6.6.2021

U příležitosti pondělního koncertu Essential Changes v pražském DOX+ vyšel rozhovor s jedním ze služebně nejstarších členů Ostravské bandy, klarinetistou Irvinem Venyšem:

V pondělí vystoupíte v pražském Centru současného umění DOX jako člen Ostravské bandy. Hrajete s tímto ansámblem už dlouho? Co vás na tomto kolektivu a experimentální hudbě přitahuje?

V „bandě“ hraji určitě přes deset let. Abych pravdu řekl, nejsem si jist, ve kterém roce jsem s Ostravskou bandou začal hrát, ale při následujícím festivalu Ostravské dny nové hudby, který se koná v srpnu, to zkusím vypátrat. DOX je skvělým prostorem a myslím, že Praze sluší, stejně tak jako si vzájemně sluší „banda“ s DOX a DOX s „bandou“. Je to celkem prosté. V Ostravské bandě hrají skvělí hudebníci opravdu z celého světa. Co se týká hudby, i když jsme povětšinou spíše solitéry, máme společné hudební smýšlení a jistou míru interpretační otevřenosti a snad i nadhledu. I když hrajeme spoustu nové, tedy i experimentální hudby, rozhodně se ansámbl nevyhýbá i klasikům 20. a 21. století. Zároveň se, myslím, rádi vídáme jak hudebníci mezi sebou, tak i s realizačním týmem, který se nám opravdu snaží v mnohém vyjít vstříc, což, myslím, není vždy snadné.

Ostravské dny nové hudby letos mají dvacet let, Ostravská banda už oslavila patnáct let od založení. Jakých bylo vašich deset let s tímto orchestrem?

Určitě radostných, spalujících, zajímavých, rychlých, milých, přátelských, hudebních disonantních i konsonantních…

Je práce v Ostravské bandě specifická?

Práce v ansámblu je vysoce dynamická záležitost. Obzvláště na třítýdenním festivalu Ostravské dny nové hudby se denně hraje mnoho hodin v neuvěřitelně různorodých formacích. Byť je občas pracovní tempo na hraně, málokdy se stane, že by si někdo z interpretů výrazněji stěžoval. Kdyby náhodou, stačí se podívat na realizační tým, který začíná dlouho před námi muzikanty a končí dlouho po nás, nebo na Petra Kotíka, který nespí pravděpodobně vůbec.


Milan Bátor, KlasikaPlus | celý rozhovor naleznete zde >>>

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2022 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz