ČRo Vltava: Neslyšel jsem to už? Probírám a zamítáním nápadů strávím tak devadesát procent času, říká skladatel František Chaloupka

Publikováno: 20.8.2021

Psal se rok 1863, kdy britský spisovatel Samuel Butler zveřejnil článek nazvaný Darwin Among the Machines (Darwin mezi stroji). Zabývá se v něm technologickou revolucí a potenciálem stojů pracovat vědomě. O téměř 160 let později se článku chopil skladatel František Chaloupka, sám fanoušek témat spojených s umělou inteligencí, a zkomponoval stejnojmennou skladbu. V premiéře zazní 22. srpna na festivalu soudobé hudby Ostravské dny. O skladbě detailněji mluvil i ve vltavském rozhovoru.

František Chaloupka má doktorát z Janáčkovy akademie múzických umění, skladbu studoval u v Americe či Nizozemí, a když zrovna nekomponuje soudobou hudbu, hraje na kytaru a zpívá ve svém multižánrovém projektu Iszek Baraque anebo se stará o provoz Kytarového institutu, což je netradiční hudební škola, již založil v Brně. Kromě toho rád čte, zajímají ho texty klasiků, ale i filozofů. „Filozofie je pro mě rovna exaktní vědě, filozofové se snaží dobrat pravdy, a tím jsou mi blízcí,“ konstatuje.

Vizitku s Františkem Chaloupkou si můžete poslechnout zde >>>

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2022 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz