Pro média

O víkendu skončily Ostravské dny! Mimořádný zájem o hudbu dneška aneb hlásíme nárůst publika
Ostrava 2. září ••• Na deseti místech včetně obou nábřeží řeky Ostravice se konaly po tři týdny v srpnu (22. - 31. 8.) jubilejní 10. Ostravské dny: Institut a Festival nové, avantgardní a experimentální hudby současnosti a zhruba padesáti let zpátky. Všech 10 festivalových dní se 14 koncerty (z toho jedna 18hodinová Dlouhá noc) a 80 skladbami se uskutečnilo podle plánu a odehráno tak bylo téměř 50hodin hudby, drtivá většina z nich nikdy v Čechách nezazněla. Na programu byly skladby 21letých studentů i legendárních skladatelů, kterým je přes osmdesát let: v Ostravě přítomného Christiana Wolffanebo Frederica Rzewskéhoči Alvina Currana, kteří se zhostili i role interpretů. Z českých skladatelů se programu zúčastnil Michal Rataj, Petr Cígler, Petr Bakla, Petr Kotík, Miroslav Srnka, Jaroslav Šťastnýnebo Lucie Vítková. Z velkých zahraničních jmen dneška to byla např. Chaya Czernowin, Isabela Mundry, Marc Sabat, Klaus Langnebo Bernhard Lang. Do Ostravy se tak sjely desítky skladatelů a dvoustovka hudebníků, kteří společně naplnili poslání Ostravských dnů: hrát hudbu, která je komponovaná tady a teď a bezprostředně ji slyšet, jak tomu bylo za Bacha, Mozarta i Janáčka. Zažít „normální“ situaci, kdy hudba není „muzejním kouskem“, ale součástí našich životů. Mnoho kompozic vzniklo přímo pro letošní festival a bylo jím inspirováno.

Stáhněte tiskovou zprávu

 


 

Vrcholí Ostravské dny!!! Rekordní návštěvnost festivalu předznamenává změnu. Po hudbě dneška je hlad
Ostrava, 30. srpna 2019 ••• Intenzivní potlesk si ve středu v noci v areálu Dolu Hlubina vysloužili dva nestoři originální a svobodné hudby, klavírní virtuóz Frederic Rzewski a jeho kolega Alvin Curran, který v Ostravě hrál na roh antilopy kudu. V úterý ostravskou katedrálou bouřily varhany a orchestr v nové skladbě Klause Langa a poslouchalo se ticho konceptuální symfonie Yvese Kleina. Jazz a art rock byl zas součástí programu Studia Dan z Vídně. Včerejší noc smyčcových kvartet se slavným Quatuor Bozzini z Montrealu předznamenala, že současné hudbě jsou v Ostravě vyhrazeny už jen dva dny. Koncerty začaly 22. srpna a od té doby nabízejí širokou platformu pohledů na to, co byla, je a bude soudobá komponovaná hudba. Do moravskoslezské metropole se sjíždí publikum z celého světa, i přesto, že do hudebního mainstreamu mají Ostravské dny pořádně daleko. 

Stáhnout tiskovou zprávu

 

 


 

Ostravské dny jsou v polovině! Premiéry originální hudby dneška v Ostravě až do 31. srpna
Ostrava, 26. srpna 2019 ••• Čtyři koncertní dny s více než 30 hodinami hudby má k dnešnímu dni za sebou festival nové a experimentální hudby Ostravské dny. Početné a nadšené publikum ocenilo jak Dlouhou noc (18hodinový maraton hudby, motocyklů Harley-Davidson a fluxusových kreací), tak Minimaraton elektronické hudbyna Dole Michal nebo včerejší velké orchestrální zahájení v industriálním Trojhalí Karolina, které vyvrcholilo skladbou Bernharda Langa Loops for Daviss virtuózním basklarinetistou Garethem Davisem a 80členným symfonickým orchestrem ONO – Ostrava New Orchestra. Usilovná práce interpretů, velké nadšení a zapálení pro skladby dneška, výborné, početné publikum a radost ze společného objevování dosud neslyšeného – taková teď vládne atmosféra na Ostravských dnech, unikátním festivalu hudby se zaměřením na 21. století.

Stáhnout tiskovou zprávu

 


 

Festival Ostravské dny už zítra! 10 dnů s hudbou dneška
Ostrava, 21. srpna 2019 ••• Staré koupelny bývalého Dolu Hlubina se zítra stanou prvním místem, kde se odehraje letošní 10. bienále jednoho z nejvýznamnějších festivalů soudobé hudby na světě. Následovat budou tři scény Divadla Jiřího Myrona, řetízkové šatny Dolu Michal, kryté náměstí Trojhalí Karolina, Katedrála Božského Spasitele, Janáčkova konzervatoř nebo Centrum PANT. Rozezní se oba břehy Ostravice a za doprovodu trubky budou motorkáři túrovat americké Harleye. Už několik dní v Ostravě diskutují desítky skladatelů z celého světa o podobách současné „klasické“ hudby, interpreti plní složitý zkouškový plán a do symfonického orchestru zasedá každý den asi 80 mladých hudebníků, včetně špičkových hráčů Ostravské bandy. Přípravy na 14 koncertů a jednu 18hodinovou noc vrcholí. V Ostravě bude za každých okolností rušno!

Stáhnout tiskovou zprávu


 

Začínáme!!! Ostravské dny startují za 14 dní
Ostrava, 12. srpna 2019 ••• Do Ostravy se sjede na dvě stovky hudebníků. Podílet se budou na 10. bienále jednoho z největších festivalů na světě zasvěceného soudobé klasické hudbě a jejím alternativám. Jak dnes komponují mladí umělci od nás, Ameriky nebo Asie? Jaké hudební světy nabídnou ti nejzkušenější skladatelé a interpreti proslavení předními vydavatelskými labely, působením na univerzitách nebo jen svou originální prací? Na která ikonická díla avantgardistů z dřívějška vzpomene Ostrava tentokrát? Na tyto tři základní otázky „Ódéček“ odpoví 10 festivalových dní v průběhu 22. - 31. srpna. Mapa událostí letošních Ostravských dnů odkazuje na industriál, divadlo, katedrálu i řeku Ostravici: všude tam se máte možnost setkat s velkými orchestrálními skladbami, operou, sborovou, komorní i konceptuální tvorbou, elektronickou hudbou i happeningy. Festival, ze kterého by se daly udělat přinejmenším tři další: Ostrava je velkorysá!

Stáhnout tiskovou zprávu
Normální hudba v Ostravě: blíží se 10. bienále festivalu Ostravské
dny
Ostrava, 18. června 2019 ••• Bienále Ostravské dny (12. – 31. 8.) je hudební, společenská a umělecká událost mezinárodního charakteru, je to svět přivezený do Ostravy, je to kvas nápadů a přístupů k hudbě: Festival pro veřejnost a Institut pro mladé skladatele/rezidenty, třítýdenní akce v jednom – mezinárodní prostor pro setkávání skladatelů několika generací. Tým Ostravského centra nové hudby v čele s uměleckým ředitelem Ostravských dnů Petrem Kotíkem vybral letos na základě zaslaných partitur 35 rezidentů z celkem 13 zemí (Peru, Kanada, Lotyšsko, Velká Británie, Ukrajina, Česká republika, Jižní Korea aj.). Připojí se tak k téměř 250 rezidentům, kteří se Ostravských dnů zúčastnili od doby jejich vzniku v roce 2001. Institut je veden v angličtině.

Stáhnout tiskovou zprávu


 

Velké orchestry v ostravském industriálu!
Pro Ostravské dny bude hrát ONO i SOČR
Ostrava, 7. května 2019 ••• Festival Ostravské dny v průběhu svého srpného 10denního festivalu (22. - 31. 8.) připravuje dva mimořádné orchestrální koncerty. Bývalé průmyslové budovy pro Žofínskou huť a Koksovnu Karolina, na půli cesty mezi historickým centrem města a průmyslovou aglomerací Vítkovic, se promění v koncertní sál i divadelní scénu. Velké orchestrální zahájení festivalu se světovými i českými premiérami nových skladeb v Trojhalí Karolina se koná v neděli 25. srpna, festivalový závěr s avantgardní operou pak v sobotu 31. srpna. První koncert plný mimořádných výkonů má na starosti mezinárodní orchestr mladých hráčů ONO / Ostrava New Orchestra, závěru se zhostí Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

Stáhnout tiskovou zprávu


 

Ostravské dny v srpnu 2019 podesáté!
18hodinový maraton, světové a české premiéry, Feldmanova opera i hudba pro Harley-Davidson 
Ostrava, 11. února 2019 ••• Nové kompozice psané pro festival, účast mladé generace i světoznámých skladatelů dneška, návraty k začátkům avantgardy a mimořádným skladbám posledních let, elektronická hudba i zvukové happeningy v nastudování špičkových sólistů a dirigentů, komorního orchestru Ostravská banda, symfonického orchestru ONO / Ostrava New Orchestra, smíšeného sboru Canticum Ostrava a zahraničních ansámblů z Kanady a Rakouska. Od 22. do 31. srpna v Trojhalí Karolina, Dolní oblasti Vítkovice, Divadle Jiřího Myrona, ostravské katedrále i Dole Michal.

Stáhnout tiskovou zprávu

 

Kontakt

Kristýna Konczyna
Ostravské centrum nové hudby
Dr. Šmerala 1626/2
702 00 Ostrava
tel.: +420 777 613 184
pevná linka: +420 596 203 426
konczyna@newmusicostrava.cz

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2019 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz