Minimaraton elektronické hudby

24.8.2019, 16:00 - 22:00, Důl Michal

• KOUPIT VSTUPENKU •

SARROS (AT)
Agnes Hvizdalek (AT/NO)
Jonáš Gruska (SK)
MUDDERSTEN (NO/SWE)
Kurt Liedwart (RU)
Angélica Castelló (MEX/AT)
POISONOUS FREQUENCIES (CZ, AT) & Joke Lanz (CH)


Ve spolupráci s Bludným kamenem, z.s.
Petr Vrba, kurátor

Dramaturgie letošní edice minimaratonu elektronické hudby nabízí na malém prostoru poměrně ambiciózní program, který během sedmi koncertů představí pestrou škálu tvůřčích přístupů více či méně využívajících elektronických prostředků. Ať už abstraktní vokalistka Agnes Hvizdalek, skladatelka a manipulátorka kazetových pásků Angélica Castelló, neskutečně vynalézavý zvukový umělec Jonáš Gruska či jeden z nejplodnějších hudebníků operujících na hranicích performance a body artu s improvizací a noisem Joke Lanz, i další letošní účinkující, všechny je spojuje kromě originální technické zručnosti a preciznosti především hledání nových neprobádaných cest, uplatňování svébytných tvůrčích přístupů, vynalézaní nových zvukových struktur, zkoumání hranic záměru a svobodného vývoje a naplňování původních konceptů dobrodružné zvukové architektury.


Změna programu vyhrazena.

Akce se koná za podpory:

         


 

 

SARROS

Wolfgang Fuchs: gramofony
Veronika Mayer: elektronika
Lale Rodgarkia-Dara: elektronika, text

Precizní práce s detailem, trpělivé vyčkávání na ten správný moment pro ten správný zvuk, abstraktní koláže propletené jemným tkanivem zvukové textury… a nejen to v tvorbě rakouského tria Sarros, jehož hudba evokuje snový svět, ve kterém posluchač snadno zapomene na existenci času.

http://turntabling.firstfloor.org
http://veronikamayer.com
http://artscience.uni-ak.ac.at/people/frau__lale_rodgarkia-dara

 

Agnes Hvizdalek

Agnes Hvizdalek je rakouská improvizační hudebnice žijící střídavě v Oslu a ve Vídni. Již v útlém věku propadla nové hudbě a byla fascinována lidským hlasem. Pro její abstraktní, avšak velmi pestrou vokální hudbu je charakteristické nepolevující prozkoumávání nových horizontů. Hvizdalek disponuje tolika vokálními výrazovými prostředky, že jsou srovnatelné s bohatě vybaveným syntezátorem. Vedle klasického pěveckého projevu používá též řadu hrdelních technik, širokospektrálně sípavých zvuků a rozšířených technik s mluvidly. Všechny tyto vokální techniky ovládá naprosto virtuozně a ve své tvorbě je využívá se smyslem pro výstavbu celku.

http://agneshvizdalek.at

 

Jonáš Gruska

Slovenský zvukový umělec Jonáš Gruska je výrobcem extravagantních hudebních nástrojů a hlavní postavou stojící za značkou LOM. Ve své tvorbě se soustřeďuje především na chaotické rytmy, zkoumání psychoakustických vlastností zvuku a terénní nahrávky. Vytvořil několik site-specific zvukových instalací založených na rezonančních vlastnostech prostorů a materiálů. Se svojí deskou Žaburina(2018) získal letos cenu Radio_Head Awards za experimentální album roku.

http://jonasgru.sk

 

MUDDERSTEN

Håvard Volden: elektrická kytara, magnetofony
Henrik Olsson: objekty, perkuse, kontaktní mikrofony
Martin Taxt: mikrotonální tuba, elektronika

Preparovaná kytara, bublající tuba, perkusivní elektronika nahrávaná a přehrávaná v reálném čase v páskových smyčkách spolu se všemi představitelnými způsoby elektronicky manipulovaného škrábání a tření… to vše dohromady vytváří až nečekaně plynulou hudbu. A nejen to, koncerty Muddersten nabízejí i poměrně silný vizuální zážitek, kdy je posluchači-divákovi umožněno doslova nahlížet do kuchyně zvukové alchymie. Zvukové světy, které tito hudebníci tvoří, jsou mnohovrstevnaté a přes svou plynulost plné nečekaných zvratů. Trio má na kontě dvě velmi pozitivně přijímaná alba, která byla vydána v prestižním labelu Sofa.

https://www.sofamusic.no/artist/muddersten
https://www.sofamusic.no/artist/havard-volden
http://bjornbergborg.blogspot.com/p/henrik-olsson.html
http://www.taxt.no

 

Kurt Liedwart

Ruský elektronik, grafický designér, soundartista, producent a zakladatel labelu Mikroton Recordings, který od roku 2008 vydává elektronickou a ruchovou hudbu. Liedwart, jenž při svých vystoupeních vychází především ze hry na analogový syntezátor a široké palety elektronických udělátek, kombinuje elektoakustickou hudbu s digitální, noise s glitchem, přičemž se nechává inspirovat uměleckými hnutími, jako jsou Fluxus nebo akcionismus.

http://www.kurtliedwart.com/
http://www.mikroton.net/


Angélica Castelló

Mexičanka, která se na sklonku milénia usadila ve Vídni, získala akademické hudební vzdělání v Mexiku, Montréalu, Amsterodamu a ve Vídni. Castelló je výraznou osobností, která bezesporu patří k nepřehlédnutelným postavám současné hudby. Kromě vlastní interpretační činnosti a komponování hudbu taktéž vyučuje a organizuje i koncerty. Ačkoliv dosud ctí starou hudbu (Ensemble fiori musicali), jejím nejpřirozenějším prostředím, v němž se pohybuje jako medúza ve vodě, je elektroakustická improvizace. S lehkostí vlastní tomuto měnlivému mořskému tvorovi v jejím rámci kombinuje různá pojetí hry na subbasovou flétnu s množstvím elektronických prostředků. Skladby Angélicy Castelló bychom pak mohli popsat podobným způsobem – většinou se jedná o mnohovrstevnatou koláž zvuků ambientního charakteru, musique concrète, rozhlasového vysílání a několika míst s rozpoznatelnými otisky flétny.

http://castello.klingt.org/
https://soundcloud.com/ang-lica-castell

 

POISONOUS FREQUENCIES & Joke Lanz

Petr Vrba: trumpeta, elektronika
Tomáš Procházka: elektrická kytara
Didi Kern: bicí
&
Joke Lanz: gramofony

Poisonous Frequencies je vlastně power trio, byť se do strhující energie jejich vystoupení plíživě – a podvratně – vkrádá instrumentální legrace a nadsázka. Petr Vrba objevuje možnosti elektrifikované trumpety přestrojené za elektrickou kytaru a Tomáš Procházka neustává ve svém hledání nejohavnějšího kytarového zvuku na světě. Didi Kern tluče do bubnu – ale strašně moc! 

Je nám velkou ctí, že pozvání festivalu ke společnému vystoupení přijal švýcarský turntablista Joke Lanz, který je v Čechách dobře znám se svým již legendárním projektem Sudden Infant (letos slaví 30 let své existence). Lanz svým dílem rozšiřuje žánr noise o důležité dimenze. Tvoří hudbu, která vymetá zákoutí zaprášených ostrých ploch a bez jakéhokoli varování mění směr. Tím, že odmítá běžná industriální a noisová klišé, předvídatelný statický šum nebo monotónně valivé stěny útočného hluku, nutí posluchače následovat klikatou cestu skrze divoké exploze své zvukové poezie plné smrtícího nadhledu.

http://www.suddeninfant.com
http://federsel.blogspot.cz
http://www.bulbul.at
http://vrrrba.cz/

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2021 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz