Zásadní Feldman

Hudba jednoho z nejoriginálnějších a nejvlivnějších skladatelů Mortona Feldmana bude představena na výjimečném koncertě 7. dubna 2018 v novém sále Centra pro soudobé umění DOX. Veřejnosti ji představí Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením Petra Kotíka, sólových partů se ujme newyorský houslista Conrad Harris a belgický klavírista Daan Vandewalle. Feldmanova hudba se vyznačuje jemným, až tichým zvukem, harmonickou barevností a poklidnou odloučeností.

Morton Feldman (1926 – 1987) byl na počátku padesátých let součástí skupiny skladatelů, kteří tvořili tzv. Newyorskou školu (John Cage, Morton Feldman, Earle Brown a Christian Wolff). Ve světě vizuálního umění byl Feldman spjat s  Jacksonem Pollockem, Markem Rothko, Philipem Gustonem a Robertem Rauschenbergem. Feldmanovo rozsáhlé dílo zahrnuje skladby, které dnes platí za kultovní: jsou mezi nimi kompozice pro velký orchestr, díla komorní, instrumentální a vokální, velká klavírní sóla i opera Neither na libreto Samuela Becketta.

Večer v DOXu bude věnován výhradně velkým orchestrálním dílům Mortona Feldmana. Na programu je Feldmanova první kompozice pro velký orchestr Structures (1960-62), klavírní koncert Piano and Orchestra (1975) a velmi náročný houslový koncert Violin and Orchestra (1979). Krajní virtuozita tohoto díla je nejen v sólovém partu, ale též v koordinaci orchestru, houslového sóla a dirigenta. Podobný program Feldmanových děl byl uveden v New Yorku v roce 2012 v Lincolnově centru Janáčkovou filharmonií Ostrava (Deník New York Times tehdy napsal: ...Vrcholem koncertu byla americká premiéra „Violin and Orchestra“ (1979). ...kompozice nekonečné a okouzlující proměnlivosti. Posluchač byl  neustále konfrontován s Feldmanovou kultivovaností v práci s barvami. Úžasný výkon....“).

Díky dlouholeté spolupráce Petra Kotíka s Mortonem Feldmanem budeme na koncertě v DOXu svědky  autentické interpretace Feldmanových skladeb.Jejich spolupráce začala v roce 1971, kdy oba žili v Buffalu ve státě New York. Petr Kotík uváděl Feldmanovu hudbu na svých koncertech v Praze už na počátku 60. let a zvláště poté, kdy v roce 1969 přesídlil do USA. V roce 1973 složil Feldman Instruments I pro Kotíkovu skupinu S.E.M. Ensemble. Petr Kotík jako dirigent provedl a nahrál všechny Feldmanovy orchestrální skladby, velký počet z nich v rámci festivalu Ostravské dny. Deset dní před koncertem v DOXu, vystoupí Petr Kotík se svým S.E.M. Ensemble na berlínském festivalu MaerzMusik (25.3.) s gigantickou, pětihodinovou skladbou Mortona Feldmana For Philip Guston.

Koncert symfonické hudby Mortona Feldmana pořádá Ostravské centrum nové hudby ve spolupráci s Centrem současného umění DOX a Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu.

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2021 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz