OSTRAVSKÉ CENTRUM NOVÉ HUDBY UVÁDÍ DVA MIMOŘÁDNÉ KONCERTY V PRAZE

Publikováno: 20.9.2016

Ostravské centrum nové hudby uvádí dva mimořádné koncerty v Praze:

FORUM KARLÍN
SOBOTA 19. 11. 2016, 19:00

SPACE & SOUND – HUDBA V PROSTORU
TŘI ORCHESTRY     TŘI DIRIGENTI     TŘI SÓLISTÉ

STOCKHAUSEN
SOTOMSKI
NIBLOCK
KOTÍK
CAGE

DIVADLO ARCHA
NEDĚLE 20. 11. 2016, 20:00 

DEVADESÁT LET NOVÉ HUDBY
OSTRAVSKÁ BANDA     SÓLISTÉ

WOLFF
BERG
KOTÍK
SCIARRINO

Koncerty reprezentují vrcholné výsledky Ostravského centra nové hudby jak ve spolupráci s Janáčkovou filharmonií Ostrava, tak s orchestrem Ostravská banda, sólisty, dirigenty a skladateli.

Oba programy jsou mimořádné: nezahrnují jedinou skladbu, se kterou se lze setkat v průběhu koncertní sezóny etablovaných orchestrů nejen v Praze, ale i ve světě. Výjimečnou událostí je na prvním místě koncert pro tři orchestry. Nejen kvůli prostoru, který umožňuje do půlkruhu umístit tři orchestry, ale také pro náročnost souhry a synchronizace třech dirigentů. Program je tak nad možnostmi běžných hudebních produkcí. Navíc Stockhausenovy Gruppen (tři orchestry, tři dirigenti, sólisté a 112 hudebníků) se pro svou náročnost hrají tak zřídka, že možnost navštívit živé provedení této prostorové kompozice je vzácnou událostí.

Je též namístě připomenout, že Bergův Kammerkonzert  pro klavír, housle a 13 dechových nástrojů (Divadlo Archa 20. 11.) se na koncertních programech objevuje jen výjimečně, a to hlavně z důvodu vysokých požadavků na virtuozitu sólistů (Daan Vandewalle, Hana Kotková), orchestru a dirigenta (Johannes Kalitzke). I když je Bergova hudba hraná často, v živém provedení lze tuto skladbu slyšet jen vzácně.


FORUM KARLÍN
sobota, 19.11. v 19:00
Janáčkova filharmonie Ostrava
Ostravská banda
Hornická kapela ze Stonavy
Daan Vandewalle, klavír
Johannes Öllinger, kytara
Milan Osadský, akordeon
Petr Kotík, Johannes Kalitzke, Rolf Gupta, dirigenti

Phill Niblock: Three Petals (2014)
Jacek Sotomski: beautiful to me. ah (2014)
Petr Kotík: Variace pro tři orchestry (2002-05)
Karlheinz Stockhausen: Gesang der Jünglinge – elektronická hudba (1955-56)
Karlheinz Stockhausen: Gruppen 
(1955-57)
John Cage: Atlas Eclipticalis (1961)
simultánně s Winter Music (1957) pro klavír
simultánně s Hornickou kapelou ze Stonavy

Spojit do jednoho programu elektronickou Gesang der Jünglinge (1955–56) s Gruppen (1957) pro tři orchestry je bez precedentu, i když hudebně na sebe tato díla navazují. Ve čtyřkanálovém Gesang der Jünglinge totiž Stockhausen poprvé uplatnil a vyzkoušel myšlenku hudby v prostoru, kterou pak radikálně použil v Gruppen.

Poprvé v Praze také uslyšíme kompletní provedení mistrovského díla Atlas Eclipticalis (1961)Johna Cage pro 86 sólistů simultánně s klavírním sólem Winter Music (1960) a to tak, jak tyto dvě skladby prováděl Cage s pianistou Davidem Tudorem. V duchu koncepce Johna Cage uslyšíme uvnitř jeho hudby rovněž Hornickou kapelu ze Stonavy.

Kompozice pro tři orchestry Philla Niblocka a Petra Kotíka jsou výsledkem zaměření Ostravského centra nové hudby na skladby v prostoru. Vzpomeňme na dnes už legendární koncert na Pražském jaru 1999 (Karlheinz Stockhausen, Alvin Lucier, Earle Brown a Giovanni Gabrieli).

Zařazení skladby polského skladatele Jacka Sotomského (nar. 1987) pro dva orchestry a sólistu (situovaného uprostřed) je v souladu s uměleckou strategií Ostravského centra nové hudby uvádět práce skladatelů nejmladší generace v kontextu vrcholných děl hudby dneška.


DIVADLO ARCHA
Neděle, 20.11. ve 20:00
Ostravská banda (mezinárodní komorní orchestr)
Hana Kotková, housle
Daan Vandewalle, klavír
Johannes Kalitzke, Petr Kotík, dirigenti

Christian Wolff: Trust (2012)
Alban Berg: Kammerkonzert (1923-25)
pro klavír, housle a 13 dechových nástrojů
Petr Kotík: Nine+1 (2013)
Salvatore Sciarrino: Allegoria della note (1985)
pro housle a orchestr

Ostravská banda jako jeden z předních komorních orchestrů pro novou hudbu se po třech letech vrací do Prahy. Kromě zakladatele orchestru Petra Kotíka bude Bandu dirigovat také Johannes Kalitzke. Ten patří mezi nejžádanější dirigenty soudobé hudby na světě. Například založil a dlouhou dobu vedl soubor v Kolíně nad Rýnem musikFabrik, je jedním z hlavních dirigentů ansámblu Klangforum Wien, ensemble recherche atd. Ostravskou bandu a Janáčkovu filharmonii Ostrava pravidelně diriguje od roku 2011.

Sólisté Hana Kotková a Daan Vandewalle se poprvé potkali na festivalu Ostravské dny. Z jejich iniciativy byl Bergův čtyřicetiminutový dvojkoncert zařazen do repertoáru Ostravské bandy. Kammerkonzert (1925) Albana Berga patří mezi nejnáročnější skladby 20. století a skladatel jej věnoval Arnoldu Schönbergovi k padesátinám.

Trust Christiana Wolffa a Nine+1 Petra Kotíka byly komponovány pro koncert Ostravské bandy v Kolíně nad Rýnem v roce 2012. Jednalo se o vystoupení v rámci koncertní řady „Ensemble Europa“ západoněmeckého rozhlasu WDR, který koncert vysílal v přímém přenosu.

Allegoria della notte (1985) Salvatore Sciarrina je koncert pro housle a komorní orchestr. Poprvé ho Hana Kotková hrála na festivalu Ostravské dny 2015. Sciarrino je jednou z největších „hvězd“ soudobé vážné hudby v Evropě a Ostravská banda se jeho dílu systematicky věnuje od roku 2009, a to jako jediný orchestr u nás. Mimo Sciarrinovy orchestrální skladby provedla Ostravská banda také jeho tři opery.


Pořádá Ostravské centrum nové hudby ve spolupráci s Ostrovy s.r.o., Forem Karlín a Divadlem Archa.

Projekt podpořili Ministerstvo kultury České republiky, Statutární město Ostrava, Goethe Institut Prag a Německé velvyslanectví v Praze.

Hlavní mediální partneři: Český rozhlas Vltava, Unijazz
Mediální partneři: Opera Plus, HIS Voice, Fullmoon, Harmonie, Art & Antiques, Headliner, Radio 1

Předprodej vstupenek v sítích Ticketportal a GoOut. Více informací o cenách vstupenek: http://www.newmusicostrava.cz/cz/space-sound/vstupenky/

Možnost novinářských akreditací od 1. října 2016.

Pokud máte zájem o akreditaci, další informace, fotografie, hudební ukázky či rozhovory, kontaktujte naši ostravskou kancelář:

Kristýna Konczyna
manažerka kanceláře OCNH
e-mail: konczyna@newusicostrava.cz
mobil: 777 613 184, tel.: 596 203 426

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2022 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz