Festival NODO spouští předprodej vstupenek

Publikováno: 15.6.2020

Ostrava, 15. června 2020 – Festival NODO se koná v Ostravě v novém termínu poslední víkend v srpnu (28. – 30. 8. 2020). Od dnešního dne prostřednictvím společnosti GoOut spouštíme předprodej permanentek i vstupenek na jednotlivá představení.

NODO 2020 uvede pět inscenací. Ve světových premiérách to budou opery Marka Keprta a tandemu Michala Rataje a Kathariny Schmitt, scénické provedení monodramatu Richarda Ayrese, česká premiéra pak čeká vokální operu Any Sokolović a multižánrovou operu Miro Tótha. Festival využije obě budovy Národního divadla moravskoslezského a na jeden den se přesune do Dolní oblasti Vítkovice. V Ostravě přivítáme umělce z Evropy i z různých míst České republiky. Na místo operního orchestru zasedne mezinárodní Ostravská banda. Představení týmů z USA a Japonska přesouváme kvůli zákazu cestování osob mimo země EU na příští rok.

Festival zahájí v pátek 28. srpna v Divadle Antonína Dvořáka světová premiéra chuťově-čichové komorní (ne)opery Marka Keprta HIBIKI, HIBIKI, vzhmoť! (2020). Hlavní roli zde má japonská whisky. „Pro degustaci whisky Hibiki je zásadní správně aplikovat některá přísloví či rčení.“ Inscenační tým z Prahy povede Petr Odo Macháček, spoluúčinkuje Damian Ensemble

Tentýž večer je na programu komorní opera Svatba (2011) původem srbské skladatelky Any Sokolović z Montréalu. Vrací se v ní domů, do srbské vesnice a oživuje tradice předsvatebních příprav. Čistě vokální dílo nastudoval sbormistr Yurii Galatenko a provede jej šestice zpěvaček z Národního divadla moravskoslezského v čele s nevěstou Markétou Schaffartzik. Režie a scéna tandem Jiří Nekvasil a David Bazika.

V sobotu 29. srpna se festival přesune do Dolní oblasti Vítkovice, konkrétně do prostoru BrickHouse a Kompresorovny. V prvním z nich bude inscenována světová premiéra hudebního divadla Michala Rataje Kathariny Schmitt Nauka o afázii (2020) pro mezzosoprán (Katalin Károlyi), violoncello (Andrej Gál) a ženské vokální kvarteto (Tiburtina Ensemble), živou elektroniku a herečku (Ivana Uhlířová). Tvůrci se zabývají výzkumem hlasu jako základním prvkem identity. Otázka „Kdo mluví?“ je přitom pro ně stejně důležitá jako otázka „Kdo nemluví?“, respektive, kdo není slyšet.

V blízké Kompresorovně se poté uskuteční multižánrová performance opery Muž v skafandri (2019) slovenského skladatele Miro Tótha, která je volným zpracováním příběhu amerického kosmonauta se slovenskými kořeny  a jeho návratu na zničenou planetu Zemi.  Téma vysoce aktuální a originálně pojaté, vyvolávající otázky po smyslu našeho bytí. Námět a hudba Miroslav Tóth, režie a light design Jan Komárek

V neděli 30. srpna se do Ostravy vrátí skladatel Richard Ayres, tentokrát s monodramatem No. 50 (The Garden) / Zahrada (2018). V Divadle Jiřího Myrona se tak rozehraje temně komický příběh o nespokojeném muži, který se ze své zahrady chce dostat do středu země, aby našel podsvětí. Poté hledá cestu do nebe, aby sám sebe našel opět ve své zahradě. Jedinou pěveckou roli obsadí basista Joshua Bloom. Inscenační pojetí Jiří Nekvasil a David Bazika.

Podrobný program festivalu naleznete zde.

Naším posláním je iniciace a provozování hudby dneška. Jedná se o díla nová, neprověřená, z nichž vyzařuje energie a vitalita úsilí umělce a jejichž ideálem je „krása“. Nad jejím naplněním se zamýšlí umělecký ředitel Ostravského centra nové hudby Petr Kotík

„,Krása’ je ekonomie úspornosti. To, co je krásné, nemá stopu něčeho nadbytečného – nenalezneme tam nic, co by tam nepatřilo. Neobsahuje jedinou, i tu nejmenší část, která není nezbytně nutná. Vyhnout se těmto zbytečnostem je podstata každého tvůrčího procesu (důvod neúspěchu imitací je právě jejich zbytečnost). Neschopnost ekonomizovat mění uměleckou tvorbu v kýč. Kýč je ozdoba plná zbytečností a je často obdivován jako výraz krásy. A právě tento druh ,krásy’ dělá z opravdového uměleckého díla, na jeho počátku, dojem ,ošklivosti‘.“ 

Permanentky a vstupenky na NODO 2020:

Vstupenky jsou k dostání online na síti GoOut. 

FESTIVALOVÁ PERMANENTKA: 650 / 350 Kč* (ke koupi zde)
JEDNOTLIVÉ VSTUPNÉ (bez možnosti slevy): 200 Kč

28. 8. | Hibiki, Hibiki, vzhmoť!
28. 8. | Svatba
29. 8. | Nauka o afázii
29. 8. | Muž v skafandri
30. 8. | No. 50 (Zahrada)

* Slevu držitelům průkazů ISIC / ITIC (studenti, pedagogové), ZTP/P a seniorům poskytujeme pouze na permanentku, která umožní vstup na všechny akce festivalu.


Festival NODO/ Dny nové opery se koná za podpory statutárního města Ostravy, Ministerstva kultury ČR, Moravskoslezského kraje a Česko-německého fondu budoucnosti a díky dalším institucím, nadacím i podpoře soukromého sektoru. Za kontinuální velkorysou pomoc Ostravskému centru nové hudby děkujeme Liboru Winklerovi. Hlavním mediálním partnerem festivalu je Český rozhlas Vltava, generálním mediálním partnerem Česká televize.

NODO / Dny nové opery Ostrava 2020 organizuje Ostravské centrum nové hudby Národní divadlo moravskoslezské ve spolupráci s Dolní oblastí Vítkovice. 


Informace a tiskové materiály:

Kristýna Konczyna
Ostravské centrum nové hudby
e-mail: konczyna@newmusicostrava.cz
tel.: 777 613 184

Kde nás najdete:
www.newmusicostrava.cz
YouTube: newmusicostrava
Facebook: ocnhOva
Instagram: ocnh

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2022 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz