NODO zahajuje v pátek! V Ostravě se zkouší na pěti místech.

Publikováno: 27.8.2020

Ostrava, 27. srpna 2020 – Festival nové opery NODO začíná v Ostravě zítra a potrvá do neděle večer (28. - 30. 8.). Na programu má pět nových inscenací, které ukážou, jakým způsobem současní tvůrci přemýšlejí o žánru moderní opery. Pohledy to budou originální a potvrdí fakt, že doba starých forem je nenávratně pryč. Většina hudebníků, kteří se sjeli kvůli NODO do Ostravy, zkouší společně naživo poprvé po půl roce (!) „U vás v Čechách se vrací život do času před březnem 2020. Jsem díky tomu velmi šťastný,“ s dojetím prohlásil po první zkoušce francouzský dirigent Bruno Ferrandis. Stejnou radost sdílejí i hráči Ostravské bandy, která se proměnila v operní orchestr. „Už půl roku hraji sama a konečně jsem součástí orchestru,“ nechala se slyšet fagotistka Stefanie Liedtkez Amsterdamu. Díky velkorysé spolupráci Národního divadla moravskoslezského, jehož pracovní týmy paralelně s NODO připravují novou sezónu, jsme mohli festival uskutečnit v náhradním, srpnovém termínu. 

Každé umělecké dílo, které mluví k naší době, je SITUACE, nevytváří žádný příběh, jak tomu bylo kdysi. To potvrdí už první dvě inscenace v Divadle Antonína Dvořáka (28. 8.) - světová premiéra opery Marka Keprta Hibiki, Hibiki, vzhmoť! (18.30), který pro aktuálně.cz mj. s úsměvem přiznal, že je odpůrcem klasické opery a zkusil převrátit naruby vše, co na ní nemá rád. Od 20.30 bude k vidění unikátní vokální opera Svatba současné srbsko – kanadské skladatelky Any Sokolović, která pro časopis Harmonie v souvislosti s NODO uvedla: můj úkol není hovořit o mých vlastních snech, nýbrž vytvořit je pro posluchače. Její opera nás zavede do srbské vesnice, kde se bude nevěsta Milica v kruhu svých družek loučit se svobodou. 

Dvě sobotní představení (29. 8.) se uskuteční na Dole Hlubina v Dolní oblasti Vítkovice. Tandem Michal Rataj aKatharina Schmitt se ve své hudebně-divadelní inscenaci ptají: Kdo mluví? Kdo nemluví? A hlavně: Kdo není slyšet?Jejich Nauka o afázii začíná v 18.30. V kompresorovně areálu uvidíme od 20.30 v české premiéře „vyhynulou dramatickou operu vyvolávající otázky po smyslu našeho bytí“. Multižánrové dílo Muž ve skafandru napsal Miro Tóth. Kapacita obou postindustriálních míst je omezená, obě tato představení jsou už bohužel vyprodaná.

Festivalová neděle (30. 8.) začne v 16 hodin filmovou projekcí režiséra Adama Ol’hy Song Books I, II od Johna Cage a připomene scénické provedení tohoto díla z NODO 2018 (promítáme v Divadle „12“). O několik metrů dál, v Divadle Jiřího Myrona, se koná od 18. 30 poslední živé představení: operní groteska Richarda Ayrese  NO. 50 (Zahrada), kvůli které do Ostravy dorazil vynikající basista Joshua Bloom. Stane se „mužem v zahradě i mimo ní“. Dirigentsky se na NODO podílí Petr Kotík a Bruno Ferrandis.V Ostravě tak aktuálně zkoušejí interpreti a inscenační týmy z Evropy i různých míst České republiky. Detailní program festivalu najdete zde >>

Permanentky a vstupenky můžete zakoupit na místě i prostřednictvím sítě GoOut >>

Všechna představení festivalu mají větší kapacitu než 100 diváků a konají se ve vnitřních prostorách, podléhají tak současné vyhlášce hlavní hygieničky ČR. Prosíme Vás tedy, abyste si nezapomněli vzít roušky. K dispozici bude dezinfekce na ruce, ale také speciální „NODO roušky“ (černé s červeným potiskem). Tento „suvenýr“ si budete moci zakoupit za 50 Kč přímo na místě.

NODO bude nejlepší navštívit osobně. Pokud ale nebudete moci přijít, je zde nabídka exkluzivního sledování představení prostřednictvím živého streamu. Technika nám to umožní v Divadlech Antonína Dvořáka a Jiřího Myrona: jedná se o opery Marka Keprta, Any Sokolović Richarda Ayrese. Tedy jen jednou a v přímém přenosu na Facebooku Ostravského centra nové hudby a taktéž na YouTube kanálu. Vybraná představení NODO 2020 natáčí Český rozhlas i Česká televize.
.................................................................

Podrobný program festivalu naleznete v příloze. Zveřejňujeme také linky na portály Ostravan a Proti šedi, pro které vznikly nedávno na téma NODO 2020 rozhovory. 

Festival NODO/ Dny nové opery se koná za podpory statutárního města Ostravy, Ministerstva kultury ČR, Moravskoslezského kraje a Česko-německého fondu budoucnosti a díky dalším institucím, nadacím i podpoře soukromého sektoru. Za kontinuální velkorysou pomoc Ostravskému centru nové hudby děkujeme Liboru Winklerovi. Generálním mediálním partnerem festivalu je Český rozhlas Vltava, hlavním mediálním partnerem Česká televize. NODO / Dny nové opery Ostrava 2020 organizuje Ostravské centrum nové hudby Národní divadlo moravskoslezské ve spolupráci s Dolní oblastí Vítkovice. Další informace jsou k dispozici na webových stránkách www.newmusicostrava.cz a také facebooku.

Informace a tiskové materiály:
Kristýna Konczyna, Ostravské centrum nové hudby, email:konczyna@newmusicostrava.cz,
tel.: 777 613 184

Kde nás najdete:
www.newmusicostrava.cz
YouTube: newmusicostrava
Facebook: ocnhOva
Instagram: ocnh

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2023 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz