TZ: Hudba dneška už zítra!!! Od 19. do 28. srpna na Ostravských dnech

Publikováno: 18.8.2021

Ostrava, 18. 8. – Čtvrteční Start na Dole Hlubina a tři koncerty/performance v jednom večeru. V pátek začínající Dlouhá noc: 18hodinový maraton hudby, ale i happeningů FLUXUS nebo generativní opery v prostorách Divadla Jiřího Myrona (včetně sobotní pozdní snídaně) – V Galerii výtvarného umění v Ostravě začne v sobotu odpoledne Minimaraton elektronické hudby a potrvá až do půlnoci – Nedělní velké orchestrální zahájení v Trojhalí Karolina a mezinárodní symfonický orchestr ONO v pěti skladbách současných skladatelů, kteří budou u toho. To jsou jen první čtyři dny festivalu Ostravské dny, který pokračuje v centru Ostravy pak i v dalším týdnu, denně s několikahodinovými koncerty.

Sídlem Ostravských dnů je teď naplno Janáčkova konzervatoř v Ostravě, kde se celý minulý týden konaly vzájemné prezentace i individuální konzultace zkušených skladatelů/pedagogů z celého světa a studentů i absolventů evropských a amerických univerzit, tzv. Institut Ostravských dnů. Od začátku tohoto týdne probíhají na konzervatoři, ale už i v Trojhalí Karolina nebo v BrickHouse Dolní oblasti Vítkovice náročné zkoušky na koncerty festivalové části Ostravských dnů. Rozvrh zkouškového plánu je obří a spletitý a je výsledkem náročné logistiky: jak v co nejkratší době, za maximálního úsilí dvou set hudebníků, na nejrůznějších místech Ostravy a v souladu s maximalistickými požadavky na specifické nástroje (včetně velkých sad bicích nebo šestinotónového harmonia) a elektroniky nastudovat a provést letos cca 105 kompozic současných skladatelů třech generací i těch umělců, kteří svým dílem vzbuzovali kontroverze ve století dvacátém.  

První prodloužený víkend na Ostravských dnech 

Den první - BrickHouse, Důl Hlubina - čtvrtek 19. 8. Jedna z mnoha objednávek pro Ostravské dny od švýcarského skladatele Rolanda Dahindena obklopena skladbami průkopníků elektronické hudby: Alvinem Curranem a Frederikem Rzewskim. Legendární kus Aus den Sieben TagenKarlheinze Stockhausena z konce 60. let i nejnovější tvorba generace dvacetiletých a třicetiletých skladatelů Institutu.

Den druhý - Masarykovo náměstí, Katedrála a všechny dostupné prostory Divadla Jiřího Myrona - pátek až sobota 20.- 21. 8. Prostor pro 18hodinový maraton – performance (s dechovkou), dva bloky virtuózních sólistických výstupů, vystoupení souborů z Prahy (Cappella Mariana a famaQ), Bratislavy (BraCplayers) i Curychu (Tanec – Hudba – Světla). Čtyřhodinová generativní opera za rozednění Milana Guštara a EtudyBernharda Langa na chopinovském základě (klavírista Daan Vandewalle) i hodinová Why Patterns? Mortona Feldmana. Duchovní ET LUX Wolfganga Rihma a návraty k starým avantgardistům (Brown, Lucier, Wolff, Cage...), videa a fotografie Wolfganga Trägera. Až do jedenácté sobotního dopoledne tak lze bdít, snít, přicházet, odcházet, vracet se a meditovat. Oslavu hnutí FLUXUS paralelně s tím vším provede Eric Andersen, nápomocna mu bude např. v kusu Yoko Ono performerka Jana Orlová, na programu se podílí také Opening Performance Orchestra i publikum samotné.

Den třetí - Galerie výtvarného umění Ostrava a Minimaraton elektronické hudby, sobota 21. 8. A šéf jeho programu Ivan Bierhanzl, který pro FullMoon uvedl: „V tomto maratonu nejde o výdrž s dechem, ale sluchem.“ Začne Petr Válek se svou bizarní instalací, Tibor Szemzö s předtočenými zvukovými stopami, mikrointervaly se potáhnou skladbami Ančerla, Ivese i Vyšněgradského. Kytarové efekty Ivana Manolova, sampler Ivana Achera nebo syntezátor Michala Nejtka uslyšíme v jejich projektu Svobodná místa (na texty Pavla Zajíčka).

Den čtvrtý - Trojhalí Karolina a velké orchestrální otevření se koná od 18:00 v neděli 22. 8. Uvádět současné skladby pro symfonický orchestr, to byl jeden z hlavních důvodů vzniku Ostravských dnů před 20 lety a pořád to platí. Mezinárodní ONO – Ostrava New Orchestra ve spojení s Ostravskou bandou, osmi sólisty a třemi dirigenty uvedou nové skladby Lucie Vítkové, Františka Chaloupky, Todda Tarantina, Christiana Wolffa a Fragment Petra Kotíka (Český rozhlas Vltava vysílá 27. 8. od 20.00).

Ostravské dny pokračují dalšími koncerty s originálním programem světových a českých premiér současných kompozic i příští týden, a to až do soboty 28. srpna. Další tisková zpráva vyjde v pondělí 23. srpna, kdy v Trojhalí Karolina vystoupí Ostravská banda se skladbami Luboše Mrkvičky, Jana Jiruchy, Any Sokolović nebo Mira Tótha.

Podrobný program festivalu na stránkách: http://www.newmusicostrava.cz/cz/ostravske-dny/program/

Permanentka na všechny koncerty festivalu: v předprodeji 950 Kč, na místě konání 1 000 Kč. Sleva pro studenty, seniory, ZTP/P činí 200 Kč z ceny permanentky. Vstupné na jednotlivé koncerty uvedeny na webových stránkách: http://www.newmusicostrava.cz/cz/ostravske-dny/vstupenky/

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2023 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz