TZ: Velký zájem o hudbu dneška a dalších šest dní na Ostravských dnech!

Publikováno: 23.8.2021

Ostrava, 23. srpna 2021 – Festival provází od jeho letošního zahájení vysoká návštěvnost, o koncertní hudbu dneška je velký zájem především ze strany mladých návštěvníků. Po trojkoncertě v BrickHouse na Dole Hlubina (19. 8.), Dlouhé noci s osmnáctihodinovým programem a simultánními scénami (20. – 21.8.), Minimaratonem elektronické hudby (21. 8.) a včerejším velkým orchestrálním zahájením v Trojhalí Karolina pokračují Ostravské dny i v následujících dnech až do soboty 28. srpna (včetně). Trojhalí Karolina, Katedrála Božského Spasitele, BrickHouse Dolu Hlubina, Divadlo Jiřího Myrona nebo Janáčkova konzervatoř Ostrava: prostory pro orchestry, ansámbly, sóla, sbor i elektroniku. Ostravská banda i Pražská komorní filharmonie, brněnský BCO ansámbl i hudebníci z Tallinnu. Canticum Ostrava nebo Dystopic Requiem Quartet: před námi je ještě 12 koncertních událostí! 

Letem světem z programu:

Dnes, 23. srpen, 19.00 / Trojhalí Karolina. Světové a české premiéry skladatelů Luboše Mrkvičky, Jana Jiruchy, Any Sokolović, Rolanda Dahindena a Miro Tótha. Sólisté Hana Kotková (housle), Chris Nappi (bicí), Gareth Davis (basový klarinet) a Irena Troupová (soprán). Zvlášť upozorňujeme na velkou festivalovou událost: provedení velmi náročné Xenakisovy skladby Persephassa pro 6 hráčů na bicí, kteří obsluhují cca 60 bicích nástrojů.

Úterý, 24. srpna, 19:00 / Katedrála Božského Spasitele. Vokální i vokálně-instrumentální skladby s (nejen) duchovním poselstvím: Ana Sokolović, Haštal Hapka, Sourena Mosleh, Raven Chacon, Bernhard Lang a Petr Kotík. Od 21.00 Proroctví Izajášovo: tiché setkání s hudebním světem Pavla Zemka Nováka.

Středa, 25. srpna, 19.00 / BrickHouse, Důl Hlubina. Na návštěvě Ostravy je Brno Contemporary Orchestra. Pod dirigentem Pavlem Šnajdrem provedou tři skladby českých skladatelů (Michal Rataj, Martin Smolka, Peter Graham) a jedné z rezidentek Institutu Ostravských dnů Estery Wityńske. Od 20.30 začíná koncert věnovaný památce geniálního skladatele a klavíristy 20. a 21. století, kterým je Frederic Rzewski. Jeho ikonické De Profundis i díla z Rzewskeho pozůstalosti uvede klavírista Daan Vandewalle.

Čtvrtek, 26. srpna, 19.00 / Trojhalí Karolina. Samostatné vystoupení Ostravské bandy podruhé a světové premiéry skladeb, které nedávno zkomponoval Phill Niblock, Miya Masaoka, Petr Bakla, Michal Wróblewski a Bernhard Lang. Virtuózní sóla klavíristy Miroslava Beinhauera nebo houslistky Hany Kotkové. 

Pátek, 27. srpna, 16.00 / Divadlo Jiřího Myrona. Mimořádný odpolední přídavek: hodinová skladba mladého amerického skladatele Jordana Dykstry pro bicí, klavír a elektroniku, která osciluje na hraně mezi neznámými (improvizovanými) a známými částmi. Ono neznámé je inspirováno nebeskými událostmi a vesmírnými tělesy, které tak získávají svou zvukovou podobu. Od 18 hodin další ze zásadních událostí letošních Ostravských dnů: skladby komponované pro šestinotónové harmonium Aloise Háby a ansámbl. Díky zápůjčce z Českého muzea hudby se tento unikátní nástroj opět vrací do Ostravy. Hraje Ensemble for New Music Tallinn a protagonistou večera je Miroslav Beinhauer, jediný hráč na světě, který ovládá hru na tento „bizarní“ nástroj. Od 21 hodin hraje závažné dílo Miro Tótha Black Angels Songs česko-slovenský Dystopic Requiem Quartet. Zda na nábřeží řeky Ostravice nebo v Kostele sv. Václava rozhodne počasí.

Sobota, 28. srpna. 11.00 / Janáčkova konzervatoř. Matiné ze skladeb rezidentů / mladých skladatelů Institutu Ostravských dní, kteří v Ostravě pracují po dobu tří týdnů. 16.00 Trojhalí Karolina a provedení Intonace moře originálního italského skladatele Salvatore Sciarrina: kontratenor, flétny, saxofony a akustika krytého náměstí. Od 18.00 Trojhalí Karolina, závěrečný koncert festivalu. Skladby Martina Smolky a Stephena Morrise nebo virtuózní sóla Ondřeje Vrabce a Tamáse Pálfalviho v dílech vědce Petra Cíglera a proslulé rakouské skladatelky OIgy Neuwirth. Poprvé na Ostravských dnech účinkuje Pražská komorní filharmonie.

Podrobný program festivalu na stránkách: http://www.newmusicostrava.cz/cz/ostravske-dny/program/

Permanentka na všechny koncerty festivalu: v předprodeji 950 Kč, na místě konání 1 000 Kč. Sleva pro studenty, seniory, ZTP/P činí 200 Kč z ceny permanentky. Vstupné na jednotlivé koncerty uvedeny na webových stránkách: http://www.newmusicostrava.cz/cz/ostravske-dny/vstupenky/

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2023 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz