TZ: Finále Ostravských dnů 2021 Festival nekonečných délek a nekončících inspirací

Publikováno: 27.8.2021

11. bienále Ostravských dnů se uzavře v sobotu (28. 8.) večer. Na programu má do té doby ještě šest koncertů. Bizarní nástroje (šestinotónové harmonium, gongy ve vodní lázni, ozvučený fanfrnoch nebo pila, coby hudební nástroj), virtuózní sóla Johannese Wienerse (kontratenor), Miroslava Beinhauera (harmonium), Ondřeje Vrabce (lesní roh), Tamáse Pálfalviho (trumpeta). Účast hostujícího ansámblu z Tallinnu, česko-slovenský Dystopic Requiem Quartet nebo Pražský symfonický orchestr pod vedením Rolanda Kluttiga. Poslední dva dny 10denního festivalu hudby dneška, který nabízí koncerty nekonečných délek a nekončících inspirací: české a světové premiéry citlivých pozorovatelů současnosti. A první koncert v éteru: Český rozhlas Vltava vysílá dnes od 20:00 postpřenos z velkého orchestrálního zahájení. 

Šest koncertů ve dvou dnech / závěr Ostravských dnů:

Pátek, 27. srpna

16.00 / Divadlo Jiřího Myrona. Mladý brooklynský skladatel Jordan Dykstra a jeho skladba pro bicí, klavír a elektroniku, která osciluje na hraně mezi neznámými (improvizovanými) a známými částmi. Ono neznámé je inspirováno nebeskými událostmi a vesmírnými tělesy, které tak získávají svou zvukovou podobu. V intepretaci se spojí bicí (Miklos Holló) s elektronikou (Mikuláš Mrva) a klavírem Kateřiny Blažkové.

18.00 / Divadlo Jiřího MyronaMarc Sabat, Gérard Pape, Arash Yazdani a Klaus Lang se nechali inspirovat šestinotónovým harmoniem, unikátním nástrojem uloženým v Českém muzeu hudby. Postaveno bylo pro skladatele Aloise Hábu a právě jeho vizionářskými myšlenkami se nechali tito současní autoři inspirovat. Stejně jako jediný koncertní hráč na tento nástroj na světě: Miroslav Beinhauer. Také tvorbu dvou estonských skladatelek představí ansámbl z Tallinnu.

21.00 / Kostel sv. Václava.  Poprvé bude v katolickém kostele hrána skladba Black Angels Songs Miroslava Tótha. Je inspirovaná dílem George Crumba Black Angels, od jehož vzniku nedávno uplynulo půlstoletí. Autor se rozhodl svou skladbu věnovat rodičům Egona a Fedora Gála – Vojtěchu Gálovi, který byl zastřelen na pochodu smrti ze Sachsenhausenu, a Barboře Gálové, jež sama vychovala dva syny.

Sobota, 28. srpna

11.00 / Janáčkova konzervatoř. Matiné, které je zároveň Poslední výzvou. Lze ji považovat za jakýsi „kaleidoskop“, který nám umožňuje nahlédnout alespoň částečný obraz soudobé kompozice. Na programu jsou aktuální díla skladatelů, jež většinou není možné slyšet nikde jinde než právě na festivalu Ostravské dny. 

16.00 / Trojhalí Karolina „Moje hudba umožňuje poslouchat realitu novým způsobem. Svět zvuků je koncipován, jako by byl živoucí, ne jako množina tvořená daty. Ekologie poslechu tedy přináší své plody, zde jde o jasný příklad environmentální hudby.“ - říká poetický mistr soudobé opery i instrumentální hudby Salvatore Sciarrino. Jeho „vodní“ kompozice Intonace moře naplní pomoci hlasů, fléten a saxofonů kryté náměstí v prostoru bývalé elektrárny.

18.00 / Trojhalí Karolina. Petr Cígler je jediným chemikem a molekulárním designérem, který v Česku komponuje, navíc velmi originálně. Tentokrát pro hornistu Ondřeje Vrabce a orchestr. Dalším hravým a básnivým skladatelem je Martin Smolka. V programu nechybí skladba rezidenta Institutu Ostravských dnů Stephena Morrise a v závěru virtuózní koncert pro trubku (Tamás Pálfalvi) skladatelky roku, podle Borise Klepala: „Hudební influencerky a tvůrkyně rozevlátých imaginací Olgy Neuwirth. Autorky hudby, která modeluje ze zvuku barevné filmy.“ Ostravské dny 2021 uzavře hostující Pražská komorní filharmonie pod vedením Rolanda Kluttiga.

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2023 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz