TZ: Kotík@80 – koncert v Ostravě i Praze

Publikováno: 23.3.2022

Ostrava, 23. března – Ostravské centrum nové hudby pořádá dva koncerty u příležitosti 80. narozenin skladatele, dirigenta a flétnisty Petra Kotíka. Ve světových premiérách zazní devět kompozic od devíti skladatelů, které napsali pro tuto příležitost. První koncert se uskuteční v úterý 26. dubna v Galerii PLATO v Ostravě, druhý ve čtvrtek 28. dubna v Centru současného umění DOX+ v Praze. 

Na programech obou koncertů jsou kompozice Christiana Wolffa, Bernharda Langa, Any Sokolović, Petra Cíglera, Petra Bakly, Philla Niblocka, Daniela Skály a Anny Heflin, skladatelů z okruhu festivalů pořádaných více než 20 let Ostravským centrem nové hudbyO novou skladbu jsme požádali také Petra Kotíka, zakladatele této organizace.

Koncerty zazní v provedení komorního orchestu Ostravská banda, který Petr Kotík založil v roce 2005 jako rezidenční orchestr Ostravských dní, klavíristy Daana Vandewalleho (Belgie) a houslistky Hany Kotkové (Švýcarsko), kteří s Ostravským centrem nové hudby mnoho let spolupracují a pro festival nastudovali desítky kompozic. Dirigují Bruno Ferrandis Jiří Rožeň, některé skladby nastuduje i Petr Kotík.

„Je neúnavným organizátorem koncertů, na nichž zaznívá nesmírně zajímavá a hodnotná hudba. Spousta skladeb, které byly díky němu provedeny, by jinak vůbec nezazněly. Pamatuji si například newyorské premiéry Feldmanových koncertů (klavírního, flétnového, houslového) – zazněly v New Yorku poprvé po víc jak 20 letech od svého vzniku, a to jen díky Petru Kotíkovi. Je také zodpovědný za vznik řady nových skladeb, zejména těch orchestrálních, které by jinak skladatelé neměli možnost napsat a už vůbec ne slyšet naživo. Já sám jsem z toho těžil, protože jsem do té doby neměl nikdy příležitost napsat něco pro orchestr; to samé platilo také pro Alvina Luciera,“ říká o Petrovi Kotíkovi legendární americký skladatel a jeden z jeho nejbližších spolupracovníků Christian Wolff.

Mladá americká skladatelka Anna Heflin dodává: „K Ostravským dnům neodmyslitelně patří simultánnost akcí, hudebních hlasů a mnohojazyčnosti a Ostravské dny zase neodmyslitelně patří k Petru Kotíkovi. Patří mu velký dík za všechno, co stvořil, a také za to, že neúnavně podporuje mladé skladatele a skladatelky a bere je jako sobě rovné.“ 

Petr Kotík (27. 1. 1942), skladatel, dirigent, flétnista. Narodil se v Praze a pochází z umělecké rodiny výtvarníků Pravoslava a Jana Kotíka. Nové experimentální hudbě se věnoval už na Pražské konzervatoři, kde studoval flétnu. S Rudolfem Komorousem založil roku 1961 soubor Musica viva pragensis (MVP), následovalo studium na Vídeňské hudební akademii a návrat do Prahy, kde Petr Kotík založil a vedl soubor QUaX Ensemble, ten byl napojen, stejně jako MVP, na evropskou hudební avantgardu a koncertoval hojně v zahraničí. Roku 1969 vyjel Petr Kotík na základě stipendia do USA, kde od té doby žije a pracuje. V roce 1970 založil Kotík v Buffalu proslulý soubor S.E.M. Ensemble, který je nejdéle fungujícím souborem pro novou hudbu v USA. Roku 1992 se S.E.M. Ensemble už v New Yorku rozšířil na velký orchestr. Mezi nejznámější Kotíkovy skladby patří rozsáhlé vokální kompozice Many Many Women na text Gertrudy Stein a Explorations in the Geometry of Thinking na text R. Buckminstera Fullera. Dále jsou to orchestrální a četná komorní díla a dvě opery.

Mezi významné zakladatelské počiny mimo amerických aktivit a projektů patří založení Ostravského centra nové hudby (OCNH) které od roku 2001 pořádá Ostravské dny (OD), institut a festival nové hudby. Ostravské dny, které se konají co dva roky, jsou jedním z největších letních projektů pro soudobou hudbu na světě. Roku 2005 založil Kotík mezinárodní komorní orchestr Ostravská banda, v roce 2017 ONO – Ostrava New Orchestra – 80členný orchestr mladých evropských hráčů pro soudobou hudbu. V roce 2012 zakládá s Jiřím Nekvasilem festival pro novou operu NODO (Dny nové opery Ostrava). Ten funguje rovněž jako bienále, a to ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským a zahraničními operními scénami. Letošní NODO se uskuteční poslední týden v červnu a na programu je mj. i šestihodinová kompozice Many Many Women Petra Kotíka. Letos v lednu udělila americká Foundation for Contemporary Art Petru Kotíkovi prestižní cenu The John Cage Award.

.....................................................................
Kotik@80
Have No Fear / Kotik Is Here

Úterý 26. 4. 19:00 - PLATO, Ostrava
Čtvrtek 28. 4. 19:00 - DOX+, Praha 

Hana Kotková (housle)
Daan Vandewalle (klavír)
Daniel Skála (cimbál)
Gabriela Krchňáčková (cimbál)
Ostravská banda
Bruno Ferrandis, Jiří Rožeň, Petr Kotík, dirigenti

Christian Wolff: Small World (2022) 
Bernhard Lang: Game 12 (2021)
Petr Cígler: Rattle Snake No. 1 (2022)
Petr Bakla: Two Instances (2016) 
Phill Niblock: Petr’s Charm (2021) 
Daniel Skála: Petram (2022)
Ana Sokolovic: Holub-Ježek-Kočka (2022)
Anna Heflin: Such and Such is Such and Such (2022) 
Petr Kotík: Piano Piano (2022) 

Více informací na webu www.newmusicostrava.cz a Facebooku www.facebook.com/ocnhOva/ 

Cena vstupenek: 250 Kč (Ostrava) (https://goout.net/cs/have-no-fear-kotik-is-here/szubtdt/) / 300 Kč (Praha - https://goout.net/cs/have-no-fear-kotik-is-here/szwbtdt/)

Pořádá Ostravské centrum nové hudby ve spolupráci s ostravskou městskou galerií PLATO a Centrem pro současné umění DOX.

Za finanční podporu děkujeme Ministerstvu kultury ČR, Statutárnímu městu Ostrava, Moravskoslezskému kraji, Veronice a Liborovi Winklerovým a Martinu Vohánkovi.

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2022 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz