TZ: Zásadní mládí / Essential Youth v DOX+. Světové orchestrální premiéry mladých evropských skladatelů v Praze

Publikováno: 22.9.2022

Ostrava, 22. září 2022 – Ostravské centrum nové hudby ve spolupráci s Centrem současného umění DOX se vrací k sérii „Zásadních“ koncertů. Jejich historie začala na jaře 2018, kdy DOX zpřístupnil nový koncertní sál. Každoročně prezentujeme skladby, které svým způsobem zásadně přispěly k formování hudby dneška: Zásadní Feldman, Zásadní Xenakis, Zásadní změny / Essential Changes (Cage, Fluxus, Kotík, La Monte Young) a Zásadní Bernhard Lang. 

V úterý 15. listopadu v 19.00 bude tato řada pokračovat programem Zásadní mládí / Essential Youth. Tento program přinese náhled na tvorbu mladé generace evropských skladatelů. Orchestrální skladby si u nich objednalo Ostravské centrum nové hudby a všechny zazní v Praze ve světové premiéře. Účinkuje mezinárodní orchestr ONO – Ostrava New Orchestra s dirigentem Petrem Kotíkem.

ESSENTIAL YOUTH
ZÁSADNÍ MLÁDÍ
úterý 15. listopadu 2022

19:00 Centrum současného umění DOX, multifunkční sál DOX+ (Poupětova 3, 170 00 Praha – Holešovice)

Účinkující:
ONO – Ostrava New Orchestra (mezinárodní)
Irvin Venyš, klarinet (Praha)
Martin Opršál, perkuse (Brno)
Petr Kotík, dirigent (New York/Ostrava)

Program:
Adrian Demoč: Popinavá hudba (2022)
Ian Mikyska: Shan Shui (2022)
Christian Ferlaino: Synthetics 1 – Floating (2022)
María de Grandi Ruzafa: Otesánek /fairytale no. 1/ (2022)
Liisa Hirsch: Canvas (2019, ext. 2022)

Ve Španělsku žijící slovenský skladatel Adrian Demoč (1985), estonská skladatelka Liisa Hirsch (1984), italský skladatel, saxofonista a etnomuzikolog Christian Ferlaino (1981), český skladatel a interdisciplinární umělec Ian Mikyska (1994) a španělská skladatelka a houslistka María de Grandi Ruzafa (1998). Tento pestrý výběr umělců a jejich kompozice psané v roce 2022 nám představí způsob, jakým mladá skladatelská generace řeší problémy hudební (klasické) kompozice, s jakou senzibilitou přistupuje z uměleckého hlediska k prostředí soudobé společnosti. Program koncertu slibuje ojedinělý zážitek a nabízí konfrontaci uměleckých názorů nové generace z různých oblastí Evropy. V rámci orchestrální scény nás čeká výjimečná událost.

ONO – Ostrava New Orchestra – mezinárodní symfonický orchestr pro novou hudbu vznikl v roce 2017 jako rezidenční těleso pro festival Ostravské dny. ONO se skládá ze studentů a absolventů evropských hudebních akademií, kteří se cíleně zabývají interpretací soudobé hudby. Tento orchestr pracuje s předními dirigenty soudobé hudby, jakými jsou Johannes Kalitzke, Roland Klutig, Peter Rundel, Bruno Ferrandis, Jiří Rožeň a Petr Kotík. Od svého debutu před pěti lety je orchestr respektovaným tělesem, a to pro svou mimořádně kvalitní a zároveň nadšenou interpretaci současné hudby. V úterý 15. listopadu se ONO představí v Praze celovečerním koncertem naplněným světovými premiérami skladeb, které vznikly přímo pro něj. 

Psát pro ONO je privilegium. Vím, že má skladba bude v dobrých rukou, a jsem si jist, že hráči udělají maximum proto, aby přejali můj entuziasmus. Jsem jim za to už předem vděčný; stejně tak Ostravskému centru nové hudby za důvěru a příležitost,“ říká Adrian Demoč, skladatel, bývalý rezident Institutu Ostravské dny a jeden z laureátů skladatelské soutěže České filharmonie z roku 2019. 

Jako sólisté se představí klarinetista Irvin Venyš a perkusionista Martin Opršál. Dirigentem koncertu bude Petr Kotík, skladatel a umělecký ředitel Ostravského centra nové hudby.


Durata koncertu cca 120 minut. Více informací na webu www.newmusicostrava.cz a Facebooku www.facebook.com/ocnhOva/

Cena vstupenek: 400 Kč / 200 Kč (studenti, senioři). Vstupenky budou v předprodeji od 12. 10. 2022.

Koncert pořádá Ostravské centrum nové hudby ve spolupráci s Centrem současného umění DOX. 

Za finanční podporu děkujeme Ministerstvu kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy, Statutárnímu městu Ostrava, Moravskoslezskému kraji, Státnímu fondu kultury a Veronice a Liborovi Winklerovým.

Informace a tiskové materiály:
Kristýna Konczyna, Ostravské centrum nové hudby
email: konczyna@newmusicostrava.cz
tel.: 777 613 184

Kde nás najdete:
www.newmusicostrava.cz
YouTube: newmusicostrava
Facebook: ocnhOva
Instagram: ocnh

>>> TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2023 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz