Ostravan.cz: „Miluji Tě, řekla jsem v peřinách ze skla…“ V Ostravě začaly NODO / Dny nové opery

Publikováno: 26.6.2022

Ostrava po dvou letech opět hostí opery 20. a 21. století i jejich tvůrce. Šestý ročník ojedinělého bienále Dny nové opery Ostrava (NODO) během šesti dní nabízí osm nových inscenací. Úvodní večer patřil v sobotu české premiéře jednoaktové opery Salvatora Sciarrina Superflumina z roku 2010.

Libreto na základě románu Elisabeth Smart napsal Sciarrino sám. Příběh bezdomovkyně přebývající na nádraží je skrze výstižné a na první pohled zmateně působící útržky a komentáře hlavní hrdinky citlivým obrazem dnešní doby, naší lhostejnosti k sobě i k druhým, naší frustrace, samoty a brutality. V opeře není třeba příliš slov, nevyřčené má být dopovězeno, respektive dotvořeno hudbou. To se Sciarrinovi v tomto komorním díle mistrovsky povedlo.

Jazyk nové hudby může být pro běžného posluchače zprvu velmi náročný, ale právě Sciarrino dokáže skrze jemné hudební předivo a velmi citlivou a vynalézavou instrumentaci vtáhnout brzy do děje, do intimity života anonymní ženy bez domova. V tomto prostoru zůstaneme od začátku do konce díla, odhlédnuto od přítomnosti sboru a postav – cestujících na nádraží.

Lenka Nota, Ostravan.cz | celou recenzi si můžete přečíst zde >>>

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2022 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz