Aktuálně.cz: Trochu jako Forrest Gump, ale sténající. Začaly New Opera Days Ostrava

Publikováno: 27.6.2022

Nepochopení a samota mohou být stejně kruté mezi davy cestujících jako v sevření rodinného kruhu. Ukázaly to první dvě inscenace festivalu New Opera Days Ostrava věnovaného současné opeře. Koná se do čtvrtka.

(...)

Superflumina a naturalistická Opera Ibsen/Přízraky, postavená na divadelní hře norského dramatika Henrika Ibsena, na první pohled nemají skoro nic společného. Italský skladatel Salvatore Sciarrinonapsal libreto i hudbu Superfluminy, dramatu osamělé ženy, která žije na velkém nádraží a útržky své minulosti i myšlenek vysílá do proudů lidí spěchajících na vlak. Veškeré dění filtruje autorova hudební supervize, teprve skrze její extrémně stylizovanou formu se dostává k publiku.

V základech Superfluminy i Přízraků se však přece jen nachází styčná plocha nefunkční komunikace, kdy důležitá vyjádření míjejí adresáty a ztrácejí se v éteru. Ibsenovy postavy pocházející z konce 19. století slyší, navzdory blízkosti rodinného stolu si ale kvůli chorobným vztahům ani nemohou rozumět. Sciarrinovo dílo se odehrává na nádraží přeplněném potenciálními příjemci sdělení. Tady už ale nikdo ani nepředstírá, že by naslouchal. Obě situace nakonec působí stejně bezvýchodně.

Boris Klepal, Aktuálně.cz | recenzi z prvních dvou dnů festivalu si můžete přečíst zde >>>

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2022 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz