HIS Voice: Vrcholy, narozeniny i smrti

Publikováno: 11.1.2023

S radostí sdílíme text publicisty Borise Klepala, který vyšel v online magazínu HIS Voice. Přináší v něm průlet událostmi, které se uskutečnily na poli nové hudby, v roce 2022. Celý článek je možné najít na stránkách HIS Voice.


Uplynulý rok z hlediska partitur a zapsané hudby.

Útěk ukrajinského skladatele Silvestrova z obleženého Kyjeva, dokument o napraveném stalinistovi Kaprovi ve formě opery, Michal Nejtek a jeho současné rozeznění středověkých textů. A nakonec tři superhvězdy v Metropolitní opeře. To je jen stručný výběr z přehledu loňských hudebních událostí. Přehledu novoročního – ještě s lehkou vánoční ozvěnou –, bilančního a také značně subjektivního.

Novoroční je proto, že před jedenácti dny nastal nový rok, jak upozorňuje Captain Obvious. Bilanční proto, že se pokouší zrekapitulovat ty nejlepší hudební události loňského roku. A subjektivní, protože na něm nepracoval žádný nezávislý tým – měl jsem k dispozici malou anketu na Facebooku a potom už jen vlastní přehled po scéně způsobený chozením na koncerty, poslechem nahrávek, sjížděním internetu, vyptáváním a někdy také čtením partitur.

Jak vidno, text se věnuje hudbě, která je alespoň z větší části zapsaná a zapsatelná do not. Následující události se tedy vesměs týkají značně úzkého výseku hudebního života, který se pohybuje v partiturách, a tím také v jistém typu konvence. Čím větší těleso, tím víc má také rádo co nejkonvenčnější a co nejsrozumitelnější zápisy, které při čtení nedají moc práce. Tato nepřímá úměra platí skoro stoprocentně.

(...)

Narozeniny a oslavy

Hudba Adriána Demoče je při vší křehkosti zároveň velmi přesvědčivá a dovede vzbudit zájem publika i respekt profesionálů. Uspěla ve skladatelské soutěži České filharmonie a byla také mezi skladbami uvedenými v programu Zásadní mládí. Iniciátorem akce byl skladatel Petr Kotík, který loni oslavil osmdesát let.

Jeho narozeniny se rovněž slavily koncertem, který se odehrál v dubnu v ostravské Galerii Plato a hned poté se opakoval také v pražském DOXu. V listopadu jako by chtěl skladatel předat štafetu mladým a přivedl do DOXu tvorbu několika kolegyň a kolegů, vesměs nejméně o dvě generace mladších – to bylo ono Zásadní mládí.

Kotík stojí spolu s režisérem Jiřím Nekvasilem také za festivalem New Opera Days Ostrava, kterému se loni v červnu vydařil extrémně silný ročník. Byla na něm uvedena mimo jiné Kotíkova klíčová kompozice Many Many Women, která se také dočkala nové nahrávky ve správném obsazení s trubkami.

Vrcholem festivalu však byla česká premiéra scénického díla Prometeo od Luigiho Nona. Fantastická produkce se odehrála v Trojhalí Karolína ve vražedném vedru pod vedením Jiřího Rožně a Petra Kotíka.

(...)

Boris Klepal, HIS Voice | celý text si můžete přečíst zde >>>

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2023 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz