Šestinotóny poprvé ve 21. století v Praze!

Publikováno: 24.9.2021

Unikátní šestinotónové harmonium bylo zkonstruováno ve 30. letech minulého století pro vizionáře a průkopníka mikrointervalové hudby Aloise Hábu. V roce 2018 “vyjelo” z Českého muzea hudby poprvé, od té doby jitří pozornost současných skladatelů a inspiruje je k originální tvorbě.

Po světové premiéře Hábovy šestinotónové opery 
Přijď království Tvé (1937–1942), která se uskutečnila na NODO / New Opera Days Ostrava 2018, bylo letos harmonium zapůjčeno do Ostravy znovu: tentokrát už nejen coby znovuobjevená muzejní relikvie do Hábovy opery, ale jako plně funkční nástroj, kterým se inspirovali čtyři skladatelé: Marc Sabat, Klaus Lang, Arash Yazdani a Gérard Pape. Projekt inicioval pro Ostravské dny 2021 Ensemble for New Music Tallinn a nesmírně náročné hry na nástroj stovek klapek se zhostil Miroslav Beinhauer.

Nyní čeká harmonium světová premiéra skladby Iana Mikysky! V koprodukci Prague Quiet Music CollectiveOstravského centra nové hudby a festivalu Struny podzimu se 15. října v pražském Klášteře sv. Anežky uskuteční koncert, na kterém vedle Hábových Šesti skladeb pro harmonium z roku 1928 zazní sólová kompozice mladého autora. Harmonium opět ovládne Miroslav Beinhauer, zřejmě jediný interpret takové hudby na světě.

Umění je pro mě věcí potenciálu pro vytvoření zážitku. Chtěl bych skrz něj nabídnout nevšední situaci, nebo alespoň nevšední pohled na všední situaci. Hledám jiný úhel pohledu, jiný způsob dobývání času a prostoru,“ uvedl letos sedmadvacetiletý Ian Mikyska pro Český rozhlas, který jeho novou skladbu také studiově natočí.

Vstupenky na tento unikátní koncert kupujte zde >>>

 

            

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2022 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz