Mládí pro velký orchestr! Unikátní koncert v DOX s pěti světovými premiérami

Publikováno: 2.11.2022

Ostrava, 2. listopadu 2022 – Koncert Essential Youth / Zásadní mládí představí během jednoho večera pět nových orchestrálních kompozic skladatelů: Liisa Hirsch, Adrián Demoč, Ian Mikyska, Christian Ferlaino a María de Grandi Ruzafa. Z jejich nových partitur hraje orchestr ONO – Ostrava New Orchestra. Jeho členové jsou mladí evropští hráči, kteří se poprvé sešli v roce 2017, aby splnili očekávání publika Ostravských dnů, které si přálo sledovat interprety hrající současné partitury s radostí, zvědavostí, zápalem a na špičkové úrovni. Orchestr ONO má od té doby na svém kontě 40 českých a světových premiér velkých kompozic. V úterý 15. 11. přibudou v Praze další.

„Koncert bude mimořádnou událostí. Nepamatuji si, že bych se s podobným projektem kdy setkal: orchestrální skladby mladých a velmi mladých skladatelů napříč Evropou – z Estonska, České republiky, Španělska, Itálie a Slovenska, autoři ve věku 24 až 41 let. Večer je vlastně „Ostravskou stopou“ – výsledkem, ale i příspěvkem mezinárodně uznávaných Ostravských dnů. Také o tom budeme se všemi pěti skladateli na koncertě mluvit. Možná  se ptáte – budou ty skladby dobré? Nelze to říct a není to podstatné. Podstatná je autenticita tvorby. Se všemi pěti skladateli jsem pracoval v rámci třítýdenního institutu a festivalu Ostravské dny, s mnohými více než jednou. Všichni jsou seriózní, soustředěni na kompozici, nikdo z nich se nesnaží udělat dojem a uspět vykalkulovaným způsobem podbízení se tomu, co se zrovna líbí. A to dává naději, že v jejich skladbách je něco víc než zvuk sám, že je to autentický projev tvůrců nové generace.“

                                                                               Petr Kotík, dirigent, skladatel, zakladatel Ostravských dnů

Koncert Zásadní mládí je pátým příspěvkem do série „zásadních“ koncertů, který od roku 2018 pořádá v Praze Ostravské centrum nové hudby ve spolupráci s Centrem pro současné umění DOX. Jedná se o snahu zprostředkovat některé „zásadní“ orchestrální skladby posledních desetiletí. Po samostatných koncertech s hudbou Mortona Feldmana, Iannise Xenakise nebo Johna Cage či Bernharda Langa se program letošního koncertu přehoupl do nejbližší možné současnosti: skladby, které uslyšíme, byly dokončeny před několika málo týdny.

Tato příležitost od Ostravského centra nové hudby mi umožnila na mnohem větším plátně prozkoumat některé nápady, které jsem zpracoval v dílech pro menší soubory, zahrnující inspiraci čínskou a japonskou kaligrafií a krajinomalbou monochromním inkoustem,“ říká osmadvacetiletý český skladatel Ian Mikyska, který se vedle kompozice profiluje také jako hráč na violu da gamba, kytary a zobcové flétny, překladatel do angličtiny nebo redaktor. Ve své nové skladbě Shan shui, jejíž název doslova znamená voda hora, používá hudbu jako metaforu pro krajinu, tahy smyčců jsou pak ztvárněním tahů štětcem. 

Principy výtvarného umění neinspirovaly pouze jeho. Estonská skladatelka Liisa Hirsch (1984), která je známá pro svůj badatelsky orientovaný přístup ke kompozici, své dílo přímo pojmenovala Canvas (malířské plátno). Premiéru v obsazení pro smyčcový orchestr měla tato skladba už v roce 2019, nyní ji autorka radikálně přepracovala a rozšířila. Její hudba vede posluchače i hráče k soustředěnému tichu a naslouchání.

Právě soustředěný poslech je pak esencí kompoziční metody slovenského skladatele Adriána Demoče (1985). Jeho skladby vznikají soustavným nasloucháním zvukům a jejich postupné redukci na ty nejdůležitější. Popínavá hudbazískala svůj název podle stěžejní melodické linky, která opakovaně mizí a vrací se, často v nepravidelných tvarech a křivkách, čímž připomíná popínavou rostlinu. Demoč, který nyní žije i s rodinou ve Španělsku, kde působí jako učitel hudby na různých stupních vzdělávání, je jedním z laureátů skladatelské soutěže České filharmonie z roku 2019. Podobně jako Ian Mikyska či Liisa Hirsch, také on byl v minulosti rezidentem Institutu Ostravské dny. Tři zmíněné autory doplní ještě španělská houslistka a skladatelka María de Grandi Ruzafa (1998) a italský skladatel, saxofonista a etnomuzikolog Christian Ferlaino (1981). S mezinárodním orchestrem mladých ONO – Ostrava New Orchestra, studentů a absolventů evropských hudebních akademií, hraje v Mikyskově skladbě sólo Irvin Venyš (klarinet) a Martin Opršál (perkuse), provedení řídí Petr Kotík.

VÍCE INFORMACÍ >>>     VSTUPENKY >>>


Cena vstupenek: 400 Kč / 200 Kč (studenti, senioři). Vstupenky v předprodeji od 12. 10. 2022 v síti GoOut. Koncert pořádá Ostravské centrum nové hudby ve spolupráci s Centrem současného umění DOX. Více na www.dox.cz.

Za finanční podporu děkujeme Ministerstvu kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy, Statutárnímu městu Ostrava, Moravskoslezskému kraji, Státnímu fondu kultury a Veronice a Liborovi Winklerovým.

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2022 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz