Opera Plus: Essential Youth přinesl zásadní příležitost pěti evropským skladatelům

Publikováno: 20.11.2022

Ostravské centrum nové hudby, které vzniklo v roce 1999 z iniciativy Petra Kotíka, systematicky rozvíjí svoji činnost. Možná i k překvapení kolegů znalých našich poměrů. Z hlediska koncertu je zásadní vznik Ostravských dnů – třítýdenního tvůrčího setkávání mladých skladatelů s etablovanými osobnostmi v oboru v Institutu s velkoryse koncipovaným ostravským festivalem (od roku 2001), následně vznik vlastních orchestrálních sdružení – nejprve Ostravské bandy (2005) a poté projektového Ostrava New Orchestra (ONO), složeného z 85 hudebníků Evropy a USA. Ostravské centrum nové hudby si tak vytvořilo určité vlastní motivované neformální prostředí, které se stalo pro mladou generaci inspirativní a přívětivé, i když jako nezávislá organizace a projekt musí stále bojovat o finanční zdroje.

Projekt Zásadní mládí/Essential Youth přinesl pěti mladým skladatelům Evropy významnou tvůrčí příležitost, kterou provedení orchestrálního díla bezesporu je. Projekt je v tomto důsledném přístupu ojedinělým a zřejmě ne posledním v záměru Ostravského centra nové hudby. Výběr skladatelů byl na Petru Kotíkovi, který se podle vlastních slov orientoval i na základě předchozí zkušenosti během tvůrčích kurzů v Ostravě: „Se všemi pěti skladateli jsem pracoval v rámci třítýdenního Institutu a festivalu Ostravské dny, s mnohými více než jednou. Všichni jsou seriózní, soustředěni na kompozici, nikdo z nich se nesnaží udělat dojem a uspět vykalkulovaným způsobem či podbízením se tomu, co se zrovna líbí. A to dává naději, že v jejich skladbách je něco víc než zvuk sám, že je to autentický projev tvůrců nové generace,“ jak vyjádřil v programu koncertu.

(...)

Všichni autoři byli přítomni, sál byl plný a viděla jsem v něm i řadu našich skladatelů mladší a střední generace. Potlesk publika upřímně ocenil skladby i výkon orchestru a dirigenta. Je chvályhodné, že koncert zaznamenal Český rozhlas. Pro pořadatele to byl náročný projekt, pro posluchače takový poetický klidný večer. Díky za něj!

 

Lenka Dohnalová, Opera Plus / celou recenzi si můžete přečíst zde >>>

 

zpět

Podporují nás

Tel.: +420 596 203 426
E-mail: info@newmusicostrava.cz
© Copyright 2022 Ostravské centrum nové hudby
Created by web-evolution.cz