Publikováno: 29.1.2026
Festival Ostravské dny je bienále, které se koná v někdejším českém hornickém městě téhož jména. Festival založil v roce 2001 česko-americký skladatel a flétnista Petr Kotík a jeho cílem je propojovat určité proudy americké experimentální hudby se skladateli a interprety z celé Evropy, zejména pak ze střední Evropy. Po více než 200 let byla Ostrava regionálním centrem evropského ekvivalentu amerického Rezavého pásu, a město tak disponuje infrastrukturou schopnou pojmout velké množství návštěvníků – mnoho koncertů se koná v bývalém hornickém areálu – a v neposlední řadě, je levné. Dva týdny před zahájením festivalu začíná skladatelský institut, který probíhá po celou dobu festivalu a nabízí přednášky skladatelů a interpretů (z nichž mnozí se objevují i v samotném festivalovém programu), individuální lekce, kurzy improvizace a další aktivity.
(...)
Kde jinde by dnes bylo možné za jediný týden zažít koncert pro tři orchestry, dva samostatné hudební maratony, rekonstruované futuristické hlukové stroje, noční improvizační vystoupení, rapovou hudbu a americký folk, koncert saxofonového kvarteta, klasiku dadaistického hnutí a celou řadu hodinových skladeb pro sólové nástroje?
Petr Kotík spolu s výkonnou ředitelkou Ostrava Days Renatou Spisarovou a malou armádou schopných administrátorů, techniků a dobrovolníků si zaslouží uznání za hladký průběh této slavné a lehce surrealistické události. Jak po jednom z koncertů trefně poznamenal skladatel Christopher Butterfield: „Jen v Ostravě by bylo možné něco takového uskutečnit.”
Paolo Griffin, Tempo | čtvrtletník si můžete předplatit zde >>>